Connect with us

Aktuality

Mesto plánuje aktualizáciu Komunitného plánu sociálnych služieb

Published

on

Mestská rada sa stretla na radnici v stredu 16. septembra na svojom 6. zasadaní v tomto roku. Dôležitý pre mnohých občanov bol najmä bod šesť, obsahujúci Návrh na aktualizáciu Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Piešťany na roky 2016 – 2020. V materiáli boli štatistické údaje o starnutí obyvateľstva v meste, nepriaznivom trende v uzatváraní manželstiev, vyššej miere rozvodovosti a tiež plán, ktorý sa bude snažiť v budúcich rokoch zlepšiť sociálne služby. Návrhom by sa mali zaoberať poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve 1. októbra. 

senior1

K 31. decembru 2014 bolo 14 percent detí a mladistvých v predproduktívnom veku, 60,2 percenta tvorili dospelí a 28,8 percent obyvateľov mesta tvorili seniori. Obyvatelia Piešťan sa dožívajú vyššieho veku a ich počet narastá, čo vytvára zvyšujúce sa nároky na starostlivosť o starších občanov. Vyššia rozvodovosť a miera rodín s jedným rodičom zase spôsobuje ich horšiu sociálnu situáciu. Narastá tiež počet neprispôsobivých občanov a ľudí bez domova. Práve na základe analýzy demografických faktov, zmeny niektorých zákonov a snahy lepšieho zabezpečovania sociálnych služieb na území mesta má byť Komunitný plán sociálnych služieb doplnený a aktualizovaný.

Mesto sa bude v období rokov 2016 – 2020 snažiť zvýšiť podporu seniorov, rodín s deťmi, obyvateľov so zdravotným postihnutím i tých, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii, a tiež znevýhodnených, či neprispôsobivých spoluobčanov. Využiť na to plánuje finančné zdroje z rozpočtu mesta, granty, neverejné subjekty a podnikateľské prostriedky.

„Je zrejmé, že rôznorodá ponuka sociálnych služieb je pre občanov dôležitá, sociálne služby pomáhajú v kritických situáciách jednotlivcom, ich rodinám a podporujú pozitívnu atmosféru v komunite mesta. Bez kvalitných a flexibilne členených sociálnych služieb by veľká časť občanov mesta ostala izolovaná doma, sociálne vylúčená zo života. Navrhované sociálne služby by mali napomôcť občanom viesť plnohodnotný život,“ píše sa v Návrhu na aktualizáciu Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Piešťany.

Komunitný plán počíta so vzdelávaním zamestnancov v oblasti sociálnych služieb, intenzívnou spoluprácou s poskytovateľmi týchto služieb, zosúladením činnosti pracovníkov s platnými normatívmi schválenými Zákonom č. 448/2008 zbierky o sociálnych službách, zintenzívnením finančnej a aj materiálnej podpory poskytovateľov. Okrem toho chce mesto pracovať na programe podpory rodiny, realizovať letné tábory pre deti zo sociálne odkázaných a viacpočetných rodín. Pre seniorov a občanov so zdravotným postihnutím plánuje zabezpečiť odľahčovacie služby, podporovať zotrvanie občanov v domácom prostredí, vytárať príležitosti pre voľnočasové aktivity, realizovať výstavbu malometrážnych nájomných bytov a tiež zvýšiť kapacitu v zariadeniach opatrovateľskej služby na 140 miest.

-lt/foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články