Mesto Piešťany je oddnes oficiálne ako prvé na Slovensku vlastníkom vodného dela. Bude slúžiť na špeciálne účely. Primátor Miloš Tamajka sa pre tento nákup rozhodol po marcovom rokovaní mestského zastupiteľstva a konal naozaj expresne rýchlo. Dnes ráno ste už delo mohli vidieť zaparkované pred mestským úradom.
Delo značky BRN Krampes bolo obstarané superrýchlym postupom a Mesto Piešťany vyšlo iba na 5000 eur, zbytok do 200-tisíc totiž doplatili miestni podnikatelia. Spúšťačom bol príspevok jednej z miestnych televízií, ktorá po marcovom rokovaní priniesla manipulatívny článok o tom, že Piešťany budú potrebovať asi vodné delo na rozháňanie nepovolených akcií. To súdni ľudia vyhodnotili ako nezmysel, avšak jeden z miestnych podnikateľov, ktorý si vypočul pripomienky a dopyty občanov na marcovom mestskom zastupiteľstve, dostal zaujímavý nápad.

Staršia pani sa zastupiteľstvu a primátorovi totiž sťažovala na vysokú prašnosť v meste a na to, že počas horúcich letných dní sa ulice málo kropia. Podnikateľovi napadlo, že delo, ktoré sa spomínalo v médiach, by mohlo tento problém vyriešiť. Oslovil teda primátora a ten bol jeho nápadom nadšený. O to viac, keď sa pridali aj ďalší podnikatelia, ktorí naozaj chcú, aby Piešťany boli krásnym mestom, kde je radosť žiť, kde sa ľudia rešpektujú, nie sú zameraní iba na seba, ale vedia si vzájomne vyjsť v ústrety. Keďže platí, že kultivované prostredie kultivuje aj ľudí, vrhli sa všetci kompetentní do práce.

Keďže v mestskom rozpočte sa v aktuálnom roku s týmto nákupom nepočítalo, musela radnica hľadať riešenie. Päťtisíc eur ako podiel mesta na nákup sa našiel v rozpočte v rámci nevyčerpaných prostriedkov z investičných projektov. Výrazne vyššie náklady sa však očakávajú na prevádzku stroja. Naftu a vodu zabezpečia Služby mesta Piešťany. Primátor dostal tiež nápad osloviť aktívnych Piešťancov, ktorý by mohli pomôcť. S delom boli spájané mená Hudcovič a Drábiková, preto sa primátor obrátil v prvom rade na nich. Výsledkom je dohoda, že mestský poslanec Tomáš Hudcovič si urýchlene dorobí potrebné vodičské oprávnenia na vlastné náklady a následne bude bez nároku na odmenu robiť vodiča tohto vozidla. Krajská poslankyňa Drábiková zase prejde rýchlokurzom na obsluhu vodného dela u hasičov a stane sa operátorkou dela.

Úlohou dela bude vyčistiť ulice od špiny a prachu, ktoré zostávajú po zimnej údržbe i po zametaní. Ďalej bude zabezpečovať polievanie ulíc pri vysokých teplotách a rovnako sa pridá k cisternám Služieb mesta Piešťany, aby pomohlo s polievaním stromov a zelene v Piešťanoch počas horúcich letných mesiacov. Delo bude tiež schopné vytvoriť slavobránu pri oslavách či iných príležitostiach a bude tak pomáhať aj pri kultúre v meste.

-1. apríl-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972