Connect with us

Aktuality

Mesto Piešťany má vodné delo, bude slúžiť na špeciálne účely

Published

on

Mesto Piešťany je oddnes oficiálne ako prvé na Slovensku vlastníkom vodného dela. Bude slúžiť na špeciálne účely. Primátor Miloš Tamajka sa pre tento nákup rozhodol po marcovom rokovaní mestského zastupiteľstva a konal naozaj expresne rýchlo. Dnes ráno ste už delo mohli vidieť zaparkované pred mestským úradom.
Delo značky BRN Krampes bolo obstarané superrýchlym postupom a Mesto Piešťany vyšlo iba na 5000 eur, zbytok do 200-tisíc totiž doplatili miestni podnikatelia. Spúšťačom bol príspevok jednej z miestnych televízií, ktorá po marcovom rokovaní priniesla manipulatívny článok o tom, že Piešťany budú potrebovať asi vodné delo na rozháňanie nepovolených akcií. To súdni ľudia vyhodnotili ako nezmysel, avšak jeden z miestnych podnikateľov, ktorý si vypočul pripomienky a dopyty občanov na marcovom mestskom zastupiteľstve, dostal zaujímavý nápad.

Staršia pani sa zastupiteľstvu a primátorovi totiž sťažovala na vysokú prašnosť v meste a na to, že počas horúcich letných dní sa ulice málo kropia. Podnikateľovi napadlo, že delo, ktoré sa spomínalo v médiach, by mohlo tento problém vyriešiť. Oslovil teda primátora a ten bol jeho nápadom nadšený. O to viac, keď sa pridali aj ďalší podnikatelia, ktorí naozaj chcú, aby Piešťany boli krásnym mestom, kde je radosť žiť, kde sa ľudia rešpektujú, nie sú zameraní iba na seba, ale vedia si vzájomne vyjsť v ústrety. Keďže platí, že kultivované prostredie kultivuje aj ľudí, vrhli sa všetci kompetentní do práce.

Keďže v mestskom rozpočte sa v aktuálnom roku s týmto nákupom nepočítalo, musela radnica hľadať riešenie. Päťtisíc eur ako podiel mesta na nákup sa našiel v rozpočte v rámci nevyčerpaných prostriedkov z investičných projektov. Výrazne vyššie náklady sa však očakávajú na prevádzku stroja. Naftu a vodu zabezpečia Služby mesta Piešťany. Primátor dostal tiež nápad osloviť aktívnych Piešťancov, ktorý by mohli pomôcť. S delom boli spájané mená Hudcovič a Drábiková, preto sa primátor obrátil v prvom rade na nich. Výsledkom je dohoda, že mestský poslanec Tomáš Hudcovič si urýchlene dorobí potrebné vodičské oprávnenia na vlastné náklady a následne bude bez nároku na odmenu robiť vodiča tohto vozidla. Krajská poslankyňa Drábiková zase prejde rýchlokurzom na obsluhu vodného dela u hasičov a stane sa operátorkou dela.

Úlohou dela bude vyčistiť ulice od špiny a prachu, ktoré zostávajú po zimnej údržbe i po zametaní. Ďalej bude zabezpečovať polievanie ulíc pri vysokých teplotách a rovnako sa pridá k cisternám Služieb mesta Piešťany, aby pomohlo s polievaním stromov a zelene v Piešťanoch počas horúcich letných mesiacov. Delo bude tiež schopné vytvoriť slavobránu pri oslavách či iných príležitostiach a bude tak pomáhať aj pri kultúre v meste.

-1. apríl-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články