Connect with us

Aktuality

Mesto Piešťany má nového hlavného kontrolóra, je ním Martin Svorad

Published

on

Piešťanskí poslanci sa na rokovaní 28. februára zaoberali voľbou nového hlavného kontrolóra. Zastupiteľstvo vyberalo spomedzi ôsmich kandidátov. Po dvojkolovom hlasovaní najviac hlasov získal Ing. Martin Svorad, ktorý nahradí Ing. Petra Konečného. Funkciu hlavného kontrolóra bude zastávať najbližších šesť rokov. 

IMG_2736

Záujem o post hlavného kontrolóra prejavilo najprv desať kandidátov:
Ing. Stanislav Mikuš, Zuzana Habartová, Bc. Ing. Martin Chmelík, Mgr. Vladislav Jopek, Ing. Mgr. Dana Macejková, František Mentel, Ing. Adriana Urbanová, Martin Antolík, Ing. Zita Bruncková a Ing. Martin Svorad.

Komisia v zložení Michal Hynek, Viera Mičurová, Lívia Damboráková, Juraj Brna a Martin Cifra na svojom zasadnutí vylúčila prihlášku Františka Mentela, ktorý podľa jej stanoviska nedodal viaceré požadované dokumenty. Adriana Urbanová doručila v pondelok 20. februára žiadosť o späťvzatie prihlášky. Do voľby tak išlo osem uchádzačov. Ing. Mgr. Dana Macejková sa zasadnutia nezúčastnila.

IMG_2812

Každý z uchádzačov dostal možnosť najviac päťminútovej prezentácie. Poslankyňa Eliška Gocká navrhla, aby hlasovanie prebehlo tajne, s čím následne súhlasilo osemnásť z devätnástich prezentovaných poslancov. Na priebeh hlasovania dohliadala komisia.

IMG_2868

Výsledky prvého kola

Počet prítomných poslancov: 20
Počet poslancov, ktorým boli vydané hlasovacie lístky: 20
Počet odovzdaných hlasovacích lístkov: 20
Počet platných odovzdaných hlasovacích lístkov: 20

IMG_2913Ing. Zita Bruncková – 9 hlasov

IMG_2742

Martin Antolík – 0 hlasov

IMG_2774
Zuzana Habartová – 0 hlasov

IMG_2778

Bc. Ing. Martin Chmelík – 0 hlasov

IMG_2784Mgr. Vladislav Jopek – 0 hlasov

IMG_2787Ing. Mgr. Dana Macejková – 0 hlasov
(neprítomná)

Ing. Stanislav Mikuš – 1 hlas

IMG_2805Ing. Martin Svorad – 10 hlasov

IMG_2811

Keďže žiaden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, do ďalšieho kola postúpili dvaja uchádzači, ktorí získali najväčší počet hlasov, a to Ing. Zita Bruncková a Ing. Martin Svorad.

IMG_2824

Výsledky druhého kola

„V druhom kole voľby hlavného kontrolóra bolo odovzdaných dvadsať hlasovacích lístkov a dvadsať lístkov bolo aj vložených do urny. Pri otvorení urny a počiatočnom počítaní bolo zistené, že administratívni pracovníci neoznačili jeden lístok pečiatkou mesta. Preto sa volebná komisia jednomyseľne rozhodla, že druhé kolo vyhlási ešte raz,“ uviedol Martin Cifra. Hlasovacie lístky tak boli vytlačené nanovo a dôsledne skontrolované.

IMG_2915

Za hlavného kontrolóra bol s počtom jedenásť hlasov zvolený Ing. Martin Svorad. Následne poslanci hlasovali o výške mesačnej odmeny, ktorá môže byť podľa zákona vo výške najviac tridsať percent z mesačného platu. Remo Cicutto navrhol mesačnú odmenu vo výške desať percent. Do diskusie sa zapojil aj Juraj Brna: „Je to také nepopulárne, ale navrhol by som nula percent, pretože nového hlavného kontrolóra nepoznáme. Keď sa prejaví, nie je problém percentá zvýšiť.“ S Brnovým návrhom sa stotožnilo jedenásť z dvadsiatich poslancov, návrh bol teda schválený.

IMG_2936

Ing. Martin Svorad má 41 rokov. Pochádza z blízkeho okolia Piešťan, s ktorými sa spája jeho študentský aj pracovný život. Má vysokoškolské vzdelanie ekonomického smeru. Od roku 2005 pôsobil na útvare hlavného kontrolóra mesta Piešťany, kde pracoval ako referent.

Tým, že je schválený plán kontrolnej činnosti na prvý polrok tohto roka, budem pokračovať v tom, čo započal predchodca,“ vyjadril sa Ing. Martin Svorad. V odpovediach na otázky ohľadom dátumu nástupu a prípadných zmenách je zatiaľ zdržanlivý.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články