Connect with us

Aktuality

Mesto bude žiadať vládu o viac peňazí a času na hokejovú halu

Published

on

Vedenie Mesta Piešťany bude rokovať s premiérom o možnosti navýšenia dotácie a predĺženia termínu ukončenia v prípade výstavby tréningovej hokejovej haly v Piešťanoch. V tomto duchu uzavreli diskusiu o projekte poslanci a primátor so svojím zástupcom na prvom tohtoročnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ). Konečné rozhodnutie tak padne až po vyjadrení predsedu vlády.

Hoci téma novej haly nebola na programe rokovania, v bode Rôzne poslanec Andrej Klapica (KDH) predložil návrh na uznesenie, aby bol vypracovaný k projektu hĺbkový materiál, v ktorom by boli napríklad všetky doterajšie rozhodnutia MsZ, výsledky rokovaní so zainteresovanými, aktuálne štádium výstavby a aká je jej potreba aj z hľadiska požiadaviek občanov. Ďalej aké záväzky z projektu vyplývajú mestu, kto je vlastníkom pozemkov pod plánovanou stavbou, aký je predpoklad investičných nákladov a ďalších vyvolaných investícií a koľko peňazí má na ne mesto k dispozícii, koľko bude stáť prevádzka a údržba haly a z čoho budú kryté tieto náklady, aké dopady vyplývajú pre mesto, ak sa hala nepostaví, a tiež  ako bol zmluvne ošetrený vzťah medzi investorom (mesto) a hokejovým klubom. Materiál by mali zástupcovia úradu predložiť  na marcovom rokovaní.

IMG_7424

Viceprimátor Michal Hynek k téme vysvetlil, že aby sa hala mohla realizovať, treba najmä ďalšie financie. „Snažili sme sa hovoriť aj s ďalšími subjektmi, aby sa sponzorsky zúčastnili, ale nepodarilo sa.“ V súčasnosti je podľa neho najnižšia suma, ktorú mesto potrebuje na stavbu haly a príslušenstva približne 2,5 milióna eur s DPH. Zatiaľ má radnica na účte dotáciu od vlády milión eur, od premiéra ústne prisľúbených ďalších 500-tisíc, ktoré ale zatiaľ nedostalo a sto tisíc eur sľúbil investovať Slovenský zväz ľadového hokeja. Stále chýba približne 900 tisíc, hoci  podľa Hyneka sa možno niečo ušetrí aj pri verejnom obstarávaní. Poslanec Klapica potom spomenul, že rokoval s niektorými organizáciami a v prípade rozdelenia investície podľa účelu by si časť dane z pridanej hodnoty mohli odpísať napríklad mestské organizácie. Podobne podľa neho postupovalo aj Mesto Banská Bystrica pri rekonštrukcii štadióna s pomocou dotácie od vlády.

Podľa Hyneka je však poberateľom dotácie Mesto Piešťany a spoluúčasť mestských organizácií, ako i ostatné veci a vzťahy sú pomerne komplikované. Ako neštandardnú označil aj situáciu, že investorom projektu je mesto a zadávateľom hokejový klub. Rovnako nejasné sa zdá financovanie ďalšej prevádzky hokejovej haly. „Musíme brať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré ja do dnešného dňa nepoznám.“ Podľa neho sú dokonca pri projekte s nižšou sumou investície naprojektované vyššie prevádzkové náklady ako v projekte, ktorý si vyžaduje viac peňazí na investíciu.

Ako ďalší problém označil zástupca primátora aj čas: „V roku 2012 svojím uznesením vyjadrilo mesto záujem reagovať a uchádzať sa o túto dotáciu. V decembri 2013 sme dostali milión eur na účet. Nové vedenie sme nastúpili koncom roka 2014 a v tomto momente nebola na meste projektová dokumentácia a nemali sme ani dostatok informácií. Bolo požiadané o územné rozhodnutie, no do dnešného dňa nebolo vydané. Z môjho pohľadu sa táto situácia dosť dlho neriešila,“ vysvetlil Hynek. Napriek tomu sa pokúšali hľadať riešenie. „Hľadáme možnosti ako to ide, a preto v tejto veci stále pokračujeme. Hovorili sme o tom, že budeme ďalej rokovať, rokovali sme s pánom Lušnákom z ŠHK, s pánom Nemečkom zo SZĽH a požiadali sme aj predsedu vlády aby sme v tejto veci mohli rokovať.“ Zatiaľ však nevedia, kedy sa stretnutie s premiérom či zástupcom Úrady vlády SR uskutoční.

Poslanec Jozef Malík navrhol, aby v súlade s  vyjadrením Mestskej rady, ktorá neodporúčala v projekte pokračovať, primátor požiadal premiéra o možnosť investovať milión od vlády na revitalizáciu piešťanského hokejového štadióna.

Poslanec Martin Cifra však v závere diskusie podal návrh, aby informácie z rokovania s premiérom boli súčasťou materiálu, ktorý chce predložiť poslanec Andrej Klapica na budúcom zasadaní: „Ak z Bratislavy neprinesiete dobrú zvesť, tak sa nemáme o čom baviť.“  Variant presunu peňazí na Easton arénu zároveň navrhol ponechať ako krízové riešenie.

(ad, ilustr. foto: Lukáš Turňa, M. Palkovič)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články