Connect with us

Aktuality

Medzinárodne hľadaného Mohameda zadržali v Trnave

Published

on

Policajti z motorizovanej jednotky zadržali v stredu 10. februára bezprostredne po krádežiach 28-ročného Mohameda z Alžírska, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. Alžírčan v Trnave povykrádal pár áut, ale mal toho na rováši oveľa viac, napríklad útek z rakúskeho väzenia, používanie falošného občianského preukazu, či ďalšie krádeže v Nových Zámkoch. 

image-6a91263583813b37b8d39c2e0c8d78ae6a1a1b8ce3fd3a91b2fa1d46cc4b29e2-V

Podľa polície operačné stredisko prijalo 10. februára ráno krátko po 7:00 dve oznámenia o vykradnutých autách v Trnave na Družbe a na Hodžovej ulici. Ďalšia správa o krádeži prišla o niekoľko desiatok minút zo sídliska Prednádražie, pri nákupnom centre. Všetky vykradnuté vozidlá mali rovnaký rukopis. Na autách Toyota Raw, Mercedes Benz a Mazda 6 porozbíjal lupič bočné okná a ukradol, čo sa dalo speňažiť. Pri jednom z volaní žena možného zlodeja aj popísala. Cudzinca potom zbadala medzi bytovými blokmi policajná hliadka, ako uteká aj s ruksakom na chrbte. Po krátkom prenasledovaní ho muži zákona chytili a odviedli na policajnú stanicu. Zlodejovi hrozia za krádeže dva roky za mrežami. Policajti okrem toho zistili, že v novembri ušiel z väzenia v susednom Rakúsku a ešte v roku 2011 sa dopustil krádeží v Nových Zámkoch.
„Na základe výsluchov Mohameda vyšetrovateľ obvinil v troch prípadoch z prečinov krádeže vlámaním. Majiteľom spôsobil škodu za viac ako 1600 eur. Ukradnuté veci polícia zaistila a vráti ich pôvodným vlastníkom. Do Trnavy prišiel vlakom, a keďže sa mu minuli všetky peniaze, ktoré na Slovensko prišiel minúť, začal kradnúť. 28-ročný cudzinec je navyše podozrivý z falšovania úradnej listiny. Policajtom sa pri kontrole totožnosti preukázal falošným občianskym preukazom. Lustráciou osoby polícia zistila, že muž bol umiestnený v rakúskom justičnom zariadení vo výkone trestu, odkiaľ začiatkom novembra minulého roku počas vychádzky ušiel. A navyše naňho vydal Okresný súd v Nových Zámkoch príkaz na zatknutie. Po zadržaní ho preto trnavskí policajti odovzdali do rúk novozámockým policajtom,“ napísala o prípadoch Mária Linkešová z Oddelenia komunikácie a prevencie z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

obciansky-preukaz-nggid0525356-ngg0dyn-520x340x100-00f0w010c010r110f110r010t010Aj v týchto prípadoch sa orientoval najmä na ľahko dostupné veci, ktoré si ponechali majitelia v aute. Dámske kabelky, kožené pracovné tašky, notebook, peniaze odporúča polícia zobrať skôr so sebou, aj keď potrebujete len na niekoľko minút vybehnúť z auta. Prípadne ich vo vozidle uschovať tak, aby zbytočne nelákali oko ani príležitostných zlodejov.

Novozámocký vyšetrovateľ už obvinil 28-ročného Alžírčana v dvoch prípadoch z prečinu krádeže a prečinu neoprávneného vyrobenia a používania elektronického platobného prostriedku a elektronických peňazí alebo inej platobnej karty. „Ešte 5. decembra 2011 došlo v Nových Zámkoch na Čižmárskej ulici ku krádeži vlámaním do osobného auta Škoda Octávia. Z interiéru auta bola odcudzená dámska kabelka, s ktorou sa dal zlodej na útek. Po chvíli z nej vybral peňaženku a kabelku odhodil. V peňaženke bola hotovosť 30 eur a platobné karty. Vtedy 46-ročnej majiteľke vozidla vznikla krádežou škoda za viac ako 140 eur. Deň pred Vianocami v roku 2011 vošiel tento muž do predajne Spolku sv. Vojtecha v Nových Zámkoch a 57-ročnej predavačke strhol z krku dve zlaté retiazky s príveskami v hodnote 500 eur. Po zadržaní podozrivej osoby trnavskou políciou bol muž novozámockým vyšetrovateľom vypočutý ku skutkom z roku 2011 a ešte včera 10. 2. 2016 popoludní bolo súdom rozhodnuté o jeho väzobnom trestnom stíhaní,“ dodala krajská policajná hovorkyňa.

-lt/Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave-, ilustr. foto: KRPZ, archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články