Connect with us

Aktuality

Medical Group na zmluve netrvá, nové CT zatiaľ nebude

Published

on

Nevýhodný nákup CT-čka pre piešťanskú nemocnicu nakoniec nebude stáť financie navyše a firma Medical Group odstúpila od zmluvy bez nároku na vyrovnanie. Informáciu zo zasadania správnej rady potvrdil jej člen za Nemocnicu Alexandra Wintera (NAW) Alan Suchánek. O nákupe nového CT však rada nerokovala.

nemocnica

Odstúpenie od zmluvy bolo najdôležitejším bodom programu správnej rady NAW, ktorá sa zišla tento pondelok. „Prišlo vyjadrenie od firmy Medical Group, podľa ktorého odstupujú od zmluvy a nemajú žiadne finančné požiadavky,“ uviedol Alan Suchánek. Jediným nákladom nemocnice tak bola prestavba miestnosti, v ktorej malo byť nové CT umiestnené. „Miestnosť už bola aj tak v nevyhovujúcom stave, boli tam problémy s elektrinou aj klimatizáciou,“ pokračoval.

V ďalšom bode rokovania požiadal spolu s členkou správnej rady za NAW Magdalénou Kovačovičovou, aby správna rada hlasovala o znížení počtu členov za Ministerstvo zdravotníctva SR zo štyroch na troch, a súčasný stav uviedla rada do súladu so zákonom a štatútom neziskovej organizácie. Opäť však neuspeli. „Zástupcovia ministerstva boli proti nášmu návrhu a prehlasovali nás,“ povedal. Nepodarilo sa im presadiť ani posledný bod rokovania, doplnenie dozornej rady nemocnice, kde sa vzdala členstva Renáta Zmajkovičová. „Ostatní členovia požiadali, aby sme ho presunuli na január,“ doplnil Suchánek.  V pôvodnej dozornej rade boli členmi Renáta Zmajkovičová, poslankyňa Smeru, jej asistentka Adriana Herdová a lekár piešťanskej nemocnice Ján Ranostaj (SMER-SD).

suchanek kovacovicova (2)REKLAMA

Slniecko

O nákupe nového CT-čka správna rada zatiaľ nerokovala. Nemocnica v súčasnosti nemá peniaze, dokonca je vraj opäť v sklze s platením odvodov za zamestnancov za posledné dva mesiace. Alan Suchánek hovorí : „Na zasadanie sme pozvali aj ekonomického námestníka. Požiadali sme ho, aby preveril, koľko peňazí by pri nákupe tomografu nemocnica bola schopná mesačne splácať.“ Na vyšetrenie pacientov zatiaľ používajú starý tomograf. Podľa Suchánka je však tento nevyhovujúci už od roku 2012, kedy plánovali kúpiť nové. Lekár trvá tiež na tom, že pôvodné verejné obstarávanie bolo v poriadku a prístroj, ktorý vysúťažili vtedy, mal nielen zodpovedajúce parametre 128-špirálového prístroja, ale aj cenu: „Mám na to aj dôkazy a rád ich predložím vyšetrovateľom.“

Podobný prístroj podľa neho obstaráva nemocnica v Brezne , ktorá podľa informácií vo vestníku chce kúpiť prístroj za 482-tisíc eur bez DPH. Aj táto nemocnica počíta s kúpou na splátky. Podľa informácií v denníka SME z 15. novembra, do verejného obstarávania na multidetektorový počítačový tomograf sa zatiaľ prihlásilo päť firiem. Ktoré, riaditeľ breznianskej nemocnice nespresnil, ale Medical Group, ktorá predávala v Piešťanoch, medzi nimi nie je. Víťaz tejto súťaže by mal byť známy na budúci rok.

(ad)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články