Connect with us

Aktuality

Medaile i hodnosti včera udelili viacerým piešťanským hasičom

Published

on

V Divadle Jána Palárika v Trnave sa vo štvrtok 11. mája uskutočnilo slávnostné oceňovanie príslušníkov Hasičského a záchranného zboru pri príležitosti osláv patróna hasičov sv. Floriána a 15. výročia vzniku zboru. Oceňovanie sa uskutočnilo za prítomnosti prezidenta HaZZ a ďalších ctených hostí, ktorí prijali pozvanie. Prezident Hasičského a záchranného zboru vyzdvihol svedomitú a obetavú prácu hasičov Trnavského kraja medailami II. stupňa deviatim príslušníkom, medzi nimi aj trom Piešťancom – Radoslavovi Holecovi, Petrovi Danovi a Rastislavovi Filipovi. Medaile III. stupňa dostali šiesti hasiči, odniesol si ju aj Peter Chramazda. Do hodnosti kapitán boli mimoriadne povýšení piati príslušníci, medzi nimi boli aj Erik Noskovič, Roman Šandor a Peter Šandor, členovia Okresného riaditeľstva HaZZ v Piešťanoch.

Medailu za službu v Hasičskom a záchrannom zbore II. stupňa:

Benedikt Virágh, Juraj Andrejkovics – OR HaZZ v Dunajskej Strede

Radoslav Holec, Peter Dano, Rastislav Filip – OR HaZZ v Piešťanoch

Martin Sirka, Roman Kondla – OR HaZZ v Senici

Peter Pecúch – OR HaZZ v Skalici

Ľuboš Nebyla – OR HaZZ v Trnave

Medailu za službu v Hasičskom a záchrannom zbore III. stupňa:

Zsolt Rajkovics – OR HaZZ v Dunajskej Strede

Pavol Čerevka – OR HaZZ v Galante

Peter Chramazda – OR HaZZ v Piešťanoch

Roman Strážay – OR HaZZ v Trnave

Mária Gschwandtnerová, Martina Císarová – KR HaZZ v Trnave

Mimoriadne do hodnosti kapitán boli dňom 1. mája 2017 povýšení:

Pavol Junek – OR HaZZ v Skalici

Marián Cáder – OR HaZZ v Trnave

Roman Šandor, Peter Šandor, Erik Noskovič – OR HaZZ v Piešťanoch

Riaditeľ krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave udelil ocenenia pri príležitosti 15. výročia vzniku Hasičského a záchranného zboru a za dlhoročnú, aktívnu spoluprácu a podporu činnosti HaZZ v Trnavskom kraji:

Alexandrovi Nejedlému – prezidentovi HaZZ

Tiborovi Mikušovi – predsedovi Trnavského samosprávneho kraja

Jiřímu Pelikánovi – riaditeľovi KR Hasičského záchranného zboru Juhomoravského kraja

Péterovi Sallai – riaditeľovi krajskej župy Gyor – Moson – Sopron

Vendelínovi Horváthovi – generálnemu sekretárovi DPO SR

Ľubošovi Nádašskému – predsedovi KV DPO SR v Trnave

Jánovi Culkovi – predsedovi predstavenstva Komplexnej centrálnej záchrannej služby v Gabčíkove

Michalovi Strakovi – generálnemu riaditeľovi spoločnosti SANAC

Ivanovi Durkotovi – riaditeľovi Centra podpory Trnava

Marekovi Kresanovi – riaditeľovi Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou

Igorovi Kelešimu – náčelníkovi Mestskej polície mesta Trnava

Júliusovi Pavčovi – vedúcemu lekárovi Krajského operačného strediska Zdravotníckej záchrannej služby Trnava

Brankovi Kubišovi – riaditeľovi Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trnave

Pavlovi Nerečovi – riaditeľovi KR HaZZ v Nitre

Martinovi Blahovi – riaditeľovi KR HaZZ v Bratislave

Spoločenskú udalosť trnavských hasičov sprevádzal detský spevácky zbor Hlohovčatá.

-TS Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články