Martinka sa vzdal nároku na piešťanské kúpele

20. decembra 2012 Off Od

Súčasní akcionári si môžu vydýchnuť. Niekdajší privatizér s veľkým vplyvom v spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany Karol Martinka v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal, že sa už so štátom súdiť nebude.

[singlepic id=16304 w=520 h=340 float=center]

 

Podľa vlastných slov mal indície, že by sa jeho „snaha mohla stať obeťou špekulantov, ktorí sa na takéto príležitosti zameriavajú.“ O vrátení však uvažoval „výlučne z principiálneho hľadiska“. A to nie ako osoba, ale „v mene skupiny Vadium Group, ktorá bola majoritným vlastníkom kúpeľov.“

Prezídium Fondu národného majetku odsúhlasilo v roku 1996 odpredaj 51 % akcií piešťanských kúpeľov Spoločnosti zamestnancov piešťanských kúpeľov za 302 mil. Sk. Pričom len trhová cena pozemkov bola v tom čase odhadovaná na 2,4 miliardy korún.

Väčšinový podiel v kúpeľoch chcela za primátora Ivana Mrázka získať aj radnica. Ponúkala 1,8 miliardy korún. Proti privatizácii protestovali obyvatelia Piešťan petíciou, ktorú podpísalo viac než 7-tisíc ľudí.

V roku 1997 získala akcie kúpeľov skupina Vadium Group. Po zmene vlády o rok neskôr Karola Martinku obvinili z podvodu. Akcie sa dostali späť do rúk Fondu národného majetku, ktorý 67 %percentný podiel v roku 2002 predal spoločnosti Léčebné lázně, a.s., Mariánske Lázně za 1,018 miliardy korún. Firma patrila do skupiny Danubius Hotels Group.

Noví majitelia sa s bývalými údajnými tunelármi podniku dlho súdili. Roky trvajúci spor so spoločnosťou Swiss Finance, ktorá odkúpila pohľadávku od firmy CKSK nazvalo vlani súčasné vedenie kúpeľov „právnym a justičným výpaľníctvom.“

Text: Martin Palkovič