Martin Šonka – majster sveta Red Bull Air Race – sa predstaví v Piešťanoch

Martin Šonka – majster sveta Red Bull Air Race – sa predstaví v Piešťanoch

25. marca 2019 Off Od PNky.sk

Začiatkom mája sa na Festivale letectva na piešťanskom letisku predstaví aj Martin Šonka. Vynikajúci český akrobatický pilot, šampión a majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race predvedie svoju šou i na Slovensku.

Majstrom sveta Red Bull Air Race sa stal vlani. Je členom reprezentácie Českej republiky v leteckej akrobacii kategórie „unlimited“ a zároveň bývalým vojenským pilotom lietadla JAS-39 Gripen.

Martin nastúpil v roku 1997 na Vojenskú akadémiu v Brne, v odbore pilot bojového lietadla. O štyri roky neskôr absolvoval bakalársku skúšku a bol zase o jeden krôčik bližšie k svojmu snu o lietaní.V roku 2001 začal lietať akrobaciu na vetroňoch a v roku 2003 začína i s akrobaciou na motorových lietadlách. Prvé úspechy prišli rýchlo – stal sa z neho majster republiky na vetroňoch i motorových lietadlách. Po nich prišla ponuka – byť členom českého reprezentačného tímu.

V októbri 2009 získal Superlicenciu na preteky Red Bull Air Race a v decembri toho istého roku bol prijatý medzi členov elitnej skupiny 15 top pilotov sveta. Prvýkrát vyhral preteky Red Bull Air Race v roku 2017 v Abu Dhabi. Hneď v nasledujúcom roku si po prvý raz vo svojej kariére zo súťaže Red Bull Air Race odniesol titul majstra sveta.

Čo nám Martin predvedie v Piešťanoch?

„Létat tam budu na Extra 300 SR, reg. OK-SON. Vystoupení je postaveno na mé soutěžní freestylové sestavě. Při soutěžích v akrobacii máme na freestyle jen 4 minuty a moje vystoupení trvá 12 minut, takže tam mohu vložit i ty figury, které se do soutěžní sestavy nevejdou. Pokusím se ukázat vše co mé letadlo dovede. Od minimálních rychlostí, visů na vrtuli a couvání až po maximální rychlosti přes 400 km/h a rotací kolem všech tří os,“ prezrádza Martin.

TS Festival letectva