Manželka zabitého Maduničana: Chceme spravodlivosť pre všetkých

11. apríla 2012 Off Od

František B. (23) a Peter H. (18) odmietli rasový motív a tvrdia, že nie sú Rómovia. Smrť Andreja Poláka († 63) pred Okresným súdom Piešťany 11. apríla oľutovali.

[singlepic id=28088 w=320 h=240 float=right]Za prísnych bezpečnostných opatrení sa začal dnes ráno súd s Maduničanmi obžalovanými zo zabitia a podnecovania rasovej neznášanlivosti. Dvaja mladíci mali po vlaňajších Cibuľových slávnostiach napadnúť dôchodcu, ktorý sa vracal domov. Bezpečnostné zložky vyhodnotili súdne pojednávanie ako rizikové. Na mieste boli aj kukláči a psovodi.

Súd sa celé dopoludnie zaoberal vypočúvaním svedkov. Skončil krátko pred 13.00 h. Okrem obžalovaných vypovedala aj manželka zosnulého. „Môj muž s nikým nikdy nič nemal. Bol to jeden dobrý človek, dobrý otec, dobrý muž. Náhodou išiel okolo a oni sa vyjadrovali, že všetkých bielych vystrieľajú,“ povedala Anna Poláková počas prestávky novinárom a dodala: „Chceme spravodlivosť pre všetkých, pre grázlov ako bielych, tak aj Cigáňov.“

[singlepic id=28086 w=320 h=240 float=right]Ďalší svedkovia pred súdom vypovedali o okolnostiach, ktoré smrti Andreja Poláka predchádzali. Obžalovaní údajne ešte na slávnostiach vykrikovali rasistické vyhrážky. Oni to však popreli. Z útoku obvinil František B. mladšieho Petra H. Ten si podľa svojich slov na bitku nespomína.

Andrej Polák zomrel v nemocnici dva týždne po útoku na následky zranenia hlavy.

Aktualizované 11. apríla o 17.30 h: 

Podľa hovorkyne Krajského súdu v Trnave Jany Kondákorovej bolo hlavné pojednávanie odročené na 23. apríla.

K zvýšeným bezpečnostným opatreniam hovorkyňa povedala, že nie každý prípad zabitia je tak sledovaný médiami a vyvoláva také silné emócie. Preto dnes Okresný súd Piešťany zabezpečil v spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže a obvodným oddelením policajného zboru zvýšenú ostrahu.

Informáciu, že ide o prvý prípad na Slovensku, kedy boli z podnecovania rasovej neznášanlivosti obžalovaní Rómovia Jana Kondákorová nepotvrdila.

[nggallery id=1563]

Text a foto: Martin Palkovič