Majitelia škodoviek sa na zraze predvedú, zasúťažia a spoznávajú región

Majitelia škodoviek sa na zraze predvedú, zasúťažia a spoznávajú región

16. augusta 2015 Off Od PNky.sk

Vlastniť škodovku po modely Favorit a Forman, bolo základnou podmienkou účasti na CS Škoda zrazu, ktorý sa konal v polovici augusta v obci Lubina, časť Roh. Posádky z rôznych kútov Slovenska, Čiech, ale i poľského Krakova si podujatie napriek teplote vzduchu okolo 40 stupňov Celzia nedali ujsť. Z okolo stoštyridsať účastníkov sa ich až 96 prihlásilo aj do súťaží, ktoré pre nich pripravili organizátori. Kráľovskou disciplínou bola orientačná jazda, ktorá účastníkom zároveň umožňuje spoznávať región Moravsko-slovenského pohraničia.

IMG_6266Ako nám prezradil jeden zo zakladateľov zrazu Rastislav Radoš, ide vlastne o stretnutie nadšencov, ale okrem zábavy sa i niečo naučia. Počas orientačnej jazdy, ktorá počas minulých ročníkov viedla aj cez hranice, napríklad dostanú súťažiaci šípkový itinerár a papiere, kde majú zaznačené križovatky a kilometrovníky a slepé tabule obcí, cez ktoré prechádzajú. „Počas orientačnej súťaže účastníci plnia rôzne úlohy, v ktorých sa pýtame na zaujímavosti počas cesty, doplňujú názvy obcí, cez ktoré prechádzajú a doplňujú do fotografií v šípkovom itinerári miesta, kde zobrazené predmety videli. Niekedy sa pýtame i na meno človeka, ktorý s regiónom súvisí, napríklad na Košariskách na Štefánika a podobne. Tým vlastne kraju robíme akoby reklamu, lebo učíme ľudí spoznávať jeho vzácnosti.“ Ďalej na šoférov čakali aj súťaže Zručností. V tomto roku to bol hod zadným spojlerom modelovej rady 742, potom výmena vzduchového filtra, a tiež obväzovanie zlomenej ruky.IMG_6296Ďalšou z disciplín býva takzvaný slalom, oficiálne však ide o Jazdu zručnosti. „Jazdí sa na parkovisku medzi kužeľmi na čas,“ vysvetľuje R. Radoš. Svoju samostatnú súťaž majú aj dámy. V nej môžu tiež preukázať svoje zručnosti a nadšenie pre škodovky. Keďže nežnejšia časť posádok sa spravidla trochu hanbí, organizátori im vyšli v ústrety a dámska súťaž sa koná vo vnútri mimo publika. „Ide väčšinou o jednoduchšie veci, napríklad minulý rok mali hádzanie klinovým remeňom na kužele, ďalej súťažili s autíčkami na diaľkové ovládanie. Tento rok sme pripravili okrem iného aj fotky rôznych typov škodoviek a musia k nim priradiť názvy.“ Mysleli tiež na detských návštevníkov: „Pre deti máme nachystané Škoda puzzle na čas,“ vysvetľuje organizátor. Záverom prvého dňa zrazu bola v tomto roku i spanilá jazda cez Starú Turú, ktorej sa zúčastnilo 95 vozidiel.

 

 

IMG_6265Keďže zapálení majitelia obvykle na svojich „tátošov“ nedajú dopustiť, účastníci hlasovaním vyberajú aj tri „TOP“ autá CS Škoda zrazu, a tiež tri osobnosti podujatia. „Pôjde o ľudí, ktorí niečím utkveli v pamäti a získajú najviac hlasov,“ dopĺňa Rasťo Radoš. On sám má doma štyri výnimočné exempláre tejto značky, vyrobené v osemdesiatych rokoch minulého storočia – Škodu Rapid, Škodu Garde, Škodu 120 L (vývoznú do Belgicka) a 136 Sedan. Svoje autá sa snaží udržiavať s pôvodnými dielmi a v dobovom dizajne. Ako prvú dostal škodovku 136 Sedan. „Bol to vrak, ktorý som musel celý prerobiť. Mal som sedemnásť,“ spomína.

IMG_6275Práve láska k tejto značke ho doviedla k myšlienke, založiť spomenuté podujatie. „Kamarát Daniel Paríšek z Trnavy, ktorý je spoluzakladateľom, organizoval nejaké zrazy v Trnave a mne napadlo, že tu máme veľmi pekné okolie a mohli by sme to nejako využiť.“ Spojili sa aj s kolegami za hranicami a zaradili sa do Moravsko-slovenského poháru, počas ktorého sa konajú tri zrazy vozidiel tejto značky. Prvý Škoda zraz Moravský kras sa koná v júni v Blansku, CS Škoda zraz vozidiel je augustový na slovenskej strane a v septembri sa stretnú na Juhomoravskom zraze. Na konci roka potom vyhodnotia celkových víťazov.

IMG_6389„Okrem nás sa na celej príprave podujatia významne podieľa aj moja priateľka Veronika Pavlíková, ktorá je pre mňa veľkou oporou,“ nezabudol na dôležitého člena tímu mladý organizátor. Zároveň vyjadril poďakovanie aj Martinovi Majeskému z Autocity Vrbové, ktorý sa podľa jeho vyjadrenia tiež veľkou mierou zaslúžil o to, že sa tento rok zraz podarilo zorganizovať.

Okrem škodoviek v rôznorodom „šate“ sa na zraze v mini galérii predstavili aj historické vozidlá iných značiek, viac už vo fotogalérii.

PR, A. Drahovská