Connect with us

Aktuality

Maduničanka natočila video o koronavíruse v Singapure. Odporúča nepanikáriť

Published

on

Maduničanka Ingrid Visolajská žije už tri roky v Singapure. V súvislosti s množstvom otázok, ktoré dostávala o tom, aký je život v Singapure počas koronavírusu, sa rozhodla natočiť video a podeliť sa s ostatnými o informácie ako Singapur bojuje s koronavírusom. Jej odporúčanie znie nepanikáriť. 

 

Ingrid sa narodila v Bratislave, žila v Hlohovci a aktuálne jej rodina býva v Maduniciach. Ona sama je už 15 rokov v zahraničí. Zhruba šesť rokov strávila v Londýne, päť v Taliansku, rok v Dánsku a tri v Singapure. Pracuje ako konzultantnka v energetickom sektore a pomáha ázijským energetickým a obchodným firmám vytvoriť a implementovať investičné stratégie. Okrem toho sa venuje cestovaniu, pričom tvorí videá pod menom „Ingrid on the go„.

V polovici februára zverejnila video v angličtine o tom ako Singapur bojuje s koronavírusom. Pred dvomi dňami uzrela svetlo sveta aj slovenská verzia. „Po mnohých správach a otázkach o tom, aký je život v Singapure počas koronavírusu, som sa rozhodla podeliť sa o niekoľko príkladov ako krajina bojuje s nákazou. Myslím, že urobili všetko, čo mohli a netreba panikáriť. Toto video zdieľam, lebo si myslím, že veľa krajín môže niektoré z opatrení tiež adaptovať vo svojom regióne a zobrať si príklad zo Singapuru,“ napísala Ingrid. Podľa jej slov Singapur bojuje s koronavírusom úspešne.

Aké opatrenia prijali v Singapure, aby zabránili šíreniu vírusu?

 V krajine, kde žije 5,6 milióna ľudí,  bolo potvrdených 90 prípadov nákazy. Takmer ihneď po prepuknutí vírusu Singapur uzavrel svoje hranice, takmer všetkým zahraničným cestujúcim z Číny. Tí, ktorí majú trvalý pobyt v Singapure a navštívili Čínu, boli na 14 dní umiestnený do karantény. V Singapure umiestnili do karantény všetkých, ktorí prišli do styku s ľuďmi, u ktorých sa potvrdila nákaza. Krajina rozdala milióny masiek zadarmo a pridelila štyri masky na každú domácnosť. Ďalším krokom bola dezinfekcia a vyčistenie verejných priestorov vrátane sídlisk, či reštaurácií. Obyvateľom bolo umožnené viac pracovať z domu. Pred vstupom do kancelárii bola zavedená kontrola teploty. O všetkých opatreniach boli obyvatelia informovaní prostredníctvom špeciálnej skupiny na Whatsapp. 

„K 26. februáru bolo v Singapure viac ako 90 potvrdených prípadov, z ktorých sa okolo 60 už úspešne vyliečilo. Aj keď veľa prípadov bolo v kritickom stave, vďaka špičkovému zdravotníctvu ani jeden pacient zatiaľ nezomrel,“ dodáva Ingrid a konštatuje, že panika určite nie je riešením situácie.

Dôležité je však aj, že ak Singapurčania porušia stanovené opatrenia, ako je napríklad karanténa, sú prísne potrestaní 6 mesiacmi väzenia, alebo pokutou v prepočte vo výške približne 6500 eur. „Ak poruší dané opatrenia cudzinec, tak okrem pokuty je tiež natrvalo vyhostený z krajiny bez možnosti návratu. Singapur ma pravidlá prísne stanovené a preto je tu poriadok, bezpečie a v podstate žiadna kriminalita. Ak niekto tieto pravidlá poruší tak sa s daným človekom vôbec nehrajú,“ uzatvára Slovenka žijúca v tejto krajine.

-th- 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články