Connect with us

Aktuality

Ľudia z Piešťan a okolia darovali skoro osemsto kíl potravín a drogérie

Published

on

Počas celoslovenskej zbierky trvanlivých potravín a drogérie, ktorú pripravili obchodné domy Tesco spolu s organizáciami DEPAUL a Slovenská katolícka charita od 10. do 15. novembra, darovali ľudia z Piešťan a okolia až 790 kilogramov nákupov v hodnote 1100 eur.  Pri zbierke u nás pomáhalo viac ako 17 dobrovoľníkov.

DSCN2009

REKLAMA

country

Redakciu portálu PNky o tom informovala Zuzana Ryšková, zástupkyňa Trnavskej arcidiecéznej charity, ktorá zbierku zastrešovala v  Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, Hlohovci, Trnave , Galante a v Dunajskej Strede. „Chcela by som poďakovať všetkým darcom aj dobrovoľníkom, bez nich by sme to nezvládli. V Piešťanoch pomáhalo priamo v Tescu aj pri odvoze a iných súvisiacich činnostiach vyše 17 dobrovoľníkov, ktorí nikdy predtým pre naše Centrum pomoci človeku v Piešťanoch nepracovali. Sami prejavili záujem alebo im poskytli informácie iné neziskové organizácie, ktoré som oslovila.“ Do zbierky sa tak zapojili ľudia aj z Aksenu, z Organizácie muskulárnych dystrofikov, z farností aj individuálni dobrovoľníci, rôznych vekových kategórií. „Naviac, mnohí z nich prejavili záujem o pokračovanie spolupráce s charitou, takže v najbližších dňoch ich budem oslovovať s ďalšou ponukou,“ uviedla Z. Ryšková.

20141110_141636

Podľa informácií riaditeľa Miroslava Dzurecha, celkovo sa dobrovoľníkom Trnavskej arcidiecéznej charity (TTADCH) v obchodných domoch Tesco v Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, Hlohovci, Trnave , Galante a v Dunajskej Strede podarilo vyzbierať tovar v celkovej hmotnosti 5476 kg, čo predstavuje celkom hodnotu 7753,53 eur . Pri tejto akcii pomáhalo 73 dobrovoľníkov, ktorí v tejto akcii odslúžili celkovo 225 dobrovoľníckych hodín. V rámci celého Slovenska vyzbierali dobrovoľníci tovar v hodnote 67 801,26 eur a k tejto sume TESCO pridalo 13 560,26 eur.

 „Všetok tovar, ktorý sa vyzbieral, je určený pre potreby charitných zariadení a ľudí v núdzi. Znamená to, že v najbližších dňoch ho pretriedime a následne bude putovať do sociálne slabších rodín, pre jednotlivcov a tiež bude slúžiť pre potreby Centier pomoci človeku v Trnave, Seredi a Piešťanoch. Pre nás nie je rozhodujúce, či rodina pochádza z Galanty, Serede, Šintavy, alebo z Trnavy. Rozhoduje či potrebuje pomoc a akú pomoc potrebuje,“ informuje M. Dzurech na webovej stránke TTADCH. Zoznam rodín i jednotlivcov, ktorým charita plánuje pomôcť, preto stále nie je konečný a ešte sa dopĺňa. Rodinám i jednotlivcom sa bude dostávať pomoci na základe odporúčaní z Mestských úradov, ÚPSVaR, farností, iných inštitúcií, ale i od iných dôveryhodných ľudí, ktorí sa prihovoria za rodinu, ktorá je odkázaná na pomoc iných.

 DSCN1938

V Piešťanoch sa ľudia v núdzi môžu obrátiť na Centrum pomoci človeku, ktoré sa nedávno usídlilo v nových priestoroch na ulici Andreja Hlinku (vedľa Materského centra Úsmev), a tu už naplno funguje. „Robíme potravinové balíčky pre núdzne rodiny, chodia k nám klienti kvôli poradenstvu aj darcovia, priestory sú vymaľované, zariaďujeme ich tak, aby boli čo najefektívnejšie využívané – napríklad ako sklad oblečenia, sklad nábytku, kancelária, poradenská miestnosť, dielnička,“ dodáva Zuzana Ryšková a pokračuje: „Pokiaľ môžem, rada by som verejnosť oslovila so žiadosťou o darovanie kancelárskych stolov, potrebujeme tak dva, ďalej kancelárskych stoličiek, tiež dve, stolov do dielničky, regálov a akýchkoľvek úložných boxov pre uskladnenie najrôznejších vecí.“ Ak teda máte doma prebytočný nábytok, chuť pomáhať ako dobrovoľník alebo poznáte rodinu v núdzi, za ktorú by ste sa radi prihovorili, napíšte na adresu zuzana.ryskova@charitatt.sk alebo navštívte nové Centrum pomoci človeku.

A. Drahovská, foto: TTADCH

Prečítajte si aj: „Žijeme v prebytkovej spoločnosti,“ tvrdí riaditeľ charity

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.