Aktuality

Ľudia vyjadrujú biskupovi podporu. Iniciátormi sú Piešťanci

By 2. júla 2012No Comments

Odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka vstúpilo do platnosti dnes o 12.00 h.

[singlepic id=32275 w=320 h=240 float=left]O zmenách v pastoračnom riadení Trnavskej arcidiecézy oficiálne informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na svojom webe 2. júla na pravé poludnie. Zázrak, o ktorom hovoril odchádzajúci arcibiskup deň predtým na svätej omši v Trnave, sa nekoná.

„Na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 22. januára až 1. februára 2012, Svätý Otec odvolal J. E. Mons. Róberta Bezáka, CSsR z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodnutie Svätého Otca prijímame v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosíme Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku,“ píše sa v tlačovej správe KBS.

Konkrétne dôvody prvého odvolania  arcibiskupa v histórii Slovenska zostávajú neznáme.

O ich objasnenie a jasné pomenovanie žiadajú predstaviteľov Katolíckej cirkvi ľudia prostredníctvom internetovej petície, pod ktorou je za pár hodín takmer 600 podpisov. „Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam nemôžeme skryť, že tento spôsob nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje tak veriacich, ako aj spoločnosť,“ píše sa vo výzve. Jej iniciátormi sú Piešťanci Ján Matejka, Alena Heřmánková a Miloš Papcun. Spoločne s podpísanými vyjadrujú podporu Róbertovi Bezákovi. Vážia si ho „pre jeho schopnosť skĺbiť náboženskú tradíciu so životom v 21. storočí, teologickú fundovanosť i ľudskosť, ktoré priniesli oživenie viery v Trnavskej arcidiecéze.“

O odpovede na otázky týkajúce sa dôvodov odvolania arcibiskupa sme požiadali aj hovorcu KBS Jozefa Kováčika. Namiesto nich poslal vyššie citované stanovisko, ktoré nič nevysvetľuje.

Informácie o ďalšom pôsobení Róberta Bezáka nemohla poskytnúť ani Lucia Drábiková z oddelenia PR a komunikácie Trnavskej arcidiecézy. Odvolaný arcibiskup má zákaz komunikovať s médiami.

„Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup J. E. Mons. Ján Orosch ako apoštolský administrátor sede vacante,“ píše sa v stanovisku Konferencie biskupov Slovenska.

Sympatizanti Róberta Bezáka budú dnes (2. júla) od 18.00 h ukladať kvety na schody jeho domu (Námestie sv. Mikuláša č. 6, Trnava). Podľa organizátorov akcie chcú týmto tichým spôsobom vyjadriť solidaritu a vďaku.

Odchádzajúceho trnavského arcibiskupa môže podporiť každý na tejto adrese.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972