Connect with us

Aktuality

Lúčanom už na ihrisku svieti nová tabuľa, majú najmodernejšie ihrisko v okolí

Published

on

Elektronická svetelná časomiera dokáže v správnej kombinácii so zápalom a zanietením miestnych nadšencov výrazne ovplyvniť komunitný život, keďže jeho značná časť sa odohráva práve na futbalovom ihrisku. Zvýši prehľadnosť hry, dodá miestnym športovcom pocit vážnosti a zníži počet konfliktov, svedkami ktorých sú často aj detskí fanúšikovia. Grantový programu Coca-Cola pre región, ktorý vyhlásila spoločnosť Coca-Cola HBC SR v spolupráci s Trenčianskou nadáciou, spustil ďalší z vybraných projektov, Slušnosť na štadióne v Lúke.

DSC02208_resize

Projekt nie je len o modernizácii ihriska
„Hlavnou myšlienkou projektu Slušnosť na štadióne je vytvorenie lepších podmienok na športové aktivity. Všetci zúčastnení sa budú ľahšie informovať o dianí na ihrisku, predíde sa konfliktom s časomierou, zatraktívnenia sa futbalové zápasy a turnaje. Nová svetelná tabuľa určite dodá našim športovým činnostiam punc dôležitosti a zatraktívni ju,“ vysvetľuje Vlastimil Otrubný, predseda MŠK Lúka.

Svetelná tabuľa nebude slúžiť len deťom, mládeži a hráčom klubu počas zápasu. Rozhodcovia, usporiadatelia a hráči sa budú vďaka nej ľahšie orientovať a mať jasnejší obraz o dianí na ihrisku. Medzi fanúšikmi sú veľakrát rodičia s deťmi a aj týmto spôsobom sa predíde zbytočným konfliktom pred zrakmi malých fanúšikov. Navyše, zlepšia sa podmienky pre získanie sponzorov pre futbalový klub v obci. „Počas našej praxe sme boli viackrát svedkami situácie, kedy na prvý pohľad maličkosť urobila veľký rozruch v tom najlepšom zmysle slova. V tomto prípade nejde len o svetelnú tabuľu. Je to jeden z prostriedkov, ktorý pomôžu zrealizovať veľmi peknú myšlienku miestnej komunity,“ hodnotí Nikola Sedláčková, projektová manažérka z Trenčianskej nadácie.DSC02213_resize

Futbal je v obci rodinnou tradíciou
Projekt odráža záujmy miestnych „V obci Lúka je veľký záujem o futbal zo strany občanov, je to rokmi zaužívaná tradícia, ktorá naďalej pokračuje zo strany rodinných príslušníkov hráčov a detí, ktoré chodia radi povzbudzovať svojich blízkych,“ uvádza Vlastimil Otrubný. Vzhľadom na rozmery a umiestnenie ihriska je toto miesto hlavným centrom diania všetkých akcií organizovaných obecným úradom a miestnymi organizáciami, či už MŠK Lúka alebo Dobrovoľným hasičským zborom. O tom, že je ihrisko vyťažené, svedčia aj slová starostu obce Lúka, Vladimíra Vöröša. „V tomto roku obec organizovala na futbalovom ihrisku ako každoročne oslavu medzinárodného dňa detí, oslavy 770. výročia vzniku obce, hodové slávnosti, súťaž vo varení gulášu. Samozrejme, ihrisko je využívané hlavne na odohrávanie majstrovských zápasov 7. triedy JUH, turnajov a tréningov malých aj veľkých.“DSC02235_resize

Časomiera, šatne aj sprchy
Medzi okolitými obcami sa tak obec Lúka môže pýšiť najmodernejším ihriskom prihliadnuc na jeho vybavenie. Novú svetelnú tabuľu dopĺňajú novo zrekonštruované šatne pre hráčov, priestory pre rozhodcov, sociálne zariadenia a sprchy. Časomiera má za sebou prvý premiérový zápas a miestni na ňu nedajú dopustiť. „Ihrisko je miesto, kde sa stretávajú všetky vekové kategórie, či už deti, dorastenci, muži, ale i starší obyvatelia. Je to druh kultúry, ktorý sa snažíme stále zachovať a preto musíme napredovať a modernizovať,“ hovorí starosta obce. Projekt je možné do budúcna rozvíjať a rozšíriť o ďalšie technické vylepšenia.

-Agentúra PRime time-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články