Connect with us

Aktuality

Lokálna mena podporuje miestnu ekonomiku a peniaze neodtekajú

Published

on

Zaujímavú prednášku o lokálnych peniazoch predniesli zástupcovia neziskovej organizácie Živica vo štvrtok 21. januára v Elektrárni Piešťany. V roku 2014 zaviedli platidlo „živec“ v dvoch mestách – v Bratislave a Zvolene. Projekt zavedenia regionálnej doplnkovej meny teraz ponúkajú ďalším mestám či okresom. Prednášku si vypočulo približne dvadsať návštevníkov, medzi nimi aj štyria poslanci. 

W_MG_3047

Ako uviedol riaditeľ Juraj Hipš,  záujemcom by svoje know-how , ktoré získali aj s pomocou švajčiarskeho partnera, odovzdali zdarma, podmienkou ale je vytvorenie vlastných peňazí: „Tieto by potom neemitovala Živica,  ale mesto alebo miestna neziskovka či občianske združenie.“ Myšlienka, ktorú prezentovali nie je nová, ale existuje už v rôznych formách po celom svete. Medzi najznámejšie miestne meny patria Bristolská libra (UK), Brixtonská libra (UK), Chiemgauer (DE), BerkShares (USA), Waldviertler (AT) či bazilejské BNB (CH).  Väčšina z nich funguje podobne: princípom je výmena štátnej meny jedna k jednej za lokálnu, miestne peniaze majú obmedzenú dobu expiráce, môžete nimi platiť len u zapojených miestnych obchodníkov a slúžia ako doplnkové platidlo.  Slováci sa inšpirovali najmä švajčiarskym modelom, avšak brali do úvahy aj slovenské špecifiká a bratislavský či zvolenský živec majú tiež niektoré rozdiely.

W_MG_3066

Princíp je ale u oboch zhruba takýchto: Zákazník si môže vymeniť eurá za živec jedna k jednej na označených výmenných miestach a potom nimi nakupuje v obchodoch, ktoré sa do systému zapoja. Eurá zostávajú v depozite u emitenta, nepoužívajú sa na rôzne finančné špekulácie, preto je počas celej doby miestna mena nimi krytá. V prípade ďalších emitentov sa títo môžu rozhodnúť použiť ich napríklad na mikropôžičky. Doba expirácie je jeden rok a obchodník si počas neho môže živce vymeniť späť za eurá v kurze 100 ku 97, teda dostane o tri percentá menej. Z tohto poplatku sa hradia výdavky emitenta alebo ich môže použiť na rôzne komunitné účely prostredníctvom fondu. Lokálnu menu obchodníci používajú rovnako ako hotovosť , môžu ju prijímať, vydávať a účtovne ju vedú ako euro, pretože je ním plne krytá. Rovnako v daňovom priznaní je uvedený príjem v eurách a štát dostane všetko, čo má, pretože na konci roka si lokálnu menu vymenia za štátnu.  Zákazník živec vrátiť nemôže, využije ho iba pri nákupoch, systém je podobný ako pri stravných lístkoch, má však väčšie využitie. Tlačený obsahuje aj tri ochranné prvky a v súčasnosti zavádzajú už i jeho elektronickú formu, kde občan môže platiť mobilom a nemusí navštevovať výmenné miesta.

w_MG_3062

Cieľom zavedenia takejto meny je najmä podporiť miestnu ekonomiku, prvovýrobcov, dodávateľov a obchodníkov, ktorí ak ňou si aj vzájomne platia, vracajú lokálne peniaze späť do obehu.  „Ak trikrát zostanú v meste, znamená to jeho ekonomickú sebestačnosť.  Obchody získajú tiež viac zákazníkov a marketing od emitenta,“ vysvetlil  J. Hipš. Na meranie kolobehu peňazí slúži aj ekonomická pomôcka  – Lokálny multiplikátor 3, podľa ktorého môžu ekonómovia vypočítať, koľko peňazí v regióne zostáva a neodteká von.  Práve to by mala byť jedna z výhod lokálnej meny. Ako ďalšie uviedol J. Hipš napríklad: prirodzená ekonomika bez špekulácií,  vyšší záujem o lokálne produkty, podpora miestnej ekonomiky, v prípade masívnejšieho použitia i odbúranie platobnej neschopnosti. Vedľajšími benefitmi sú aj menšia závislosť od súkromných bánk, menšie znečisťovanie prostredia zásobovaním na kratšie vzdialenosti a podobne.

w_MG_3038

Živica ako emitent zatiaľ vydala do obehu spolu v oboch mestách 11 tisíc živcov, do troch rokov by sa chceli dostať na sedemdesiat  tisíc, čo je podľa riaditeľa ukazovateľom, ktorý by ukázal životaschopnosť tejto myšlienky.  V Bratislave sa hneď v prvý rok do projektu zapojilo okolo tridsať prevádzok – kaviarne, bistrá, kníhkupectvá, lekárne, kozmetické salóny, účtovníci a pod. Výmenných miest je šesť. Juraj Hipš však dúfa, že sa pridajú aj výrobcovia či miestni zamestnávatelia, ktorí by mohli vyplácať aj časť mzdy zamestnancom, ktorí by o to mali záujem, v lokálnej mene.

(A. Drahovská, foto: T. Hudcovič)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články