Connect with us

Aktuality

Likvidácia Letiska Piešťany sa nekoná, občania uspeli

Published

on

Aktualizované – Spoločnosť Letisko Piešťany je aspoň nateraz zachránené, o likvidácii sa na valnom zhromaždení, ktoré zvolal na dnes 29. novembra župan Tibor Mikuš, nakoniec vôbec nerokovalo. Body obsahujúce likvidáciu a určenie likvidátora boli z programu stiahnuté a najbližšie valné zhromaždenie by sa malo konať až na budúci rok v máji. Obyvatelia mesta, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý sa zúčastnili na dnešnom proteste, rovnako ako členovia výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj i viac ako 6 000 ľudí, ktorí podpísali petíciu, tak uspeli vo svojom boji o záchranu letiska. 

20161129_115829_resize

Verejný tlak, ktorý bol vyvinutý po zistení zámeru týkajúceho sa likvidácie spoločnosti Letisko Piešťany, tak priniesol ovocie a majoritný akcionár Trnavský samosprávny kraj zmenil na poslednú chvíľu svoje plány. Zástupca štátu na valnom zhromaždení prisľúbil, že štát poskytne tento rok Letisku Piešťany dotáciu na security a safety vo výške 160-tisíc eur, čím sa čiastočne vyriešia aktuálne finančné problémy. Tieto prostriedky mohli byť pre letisko k dispozícii už skôr, avšak vedenie spoločnosti nepristúpilo k vysporiadaniu neoprávneného čerpania časti dotácie v hodnote 21 000 eur v roku 2015, a tak nemohlo dostať tohtoročnú dotáciu. O letisko sa aj na základe medializácie začali zaujímať potencionálni investori, s ktorými by mali v dohľadnej dobe prebehnúť rokovania.

S iniciatívou týkajúcou sa záchrany piešťanského letiska prišiel Seniorský parlament Piešťany, ktorý v krátkej dobe zorganizoval petičnú akciu. Do podpisovej akcie sa na území mesta a okolitých obciach zapojilo dohromady 5 495 ľudí a ďalších 1 486 sa pridalo prostredníctvom internetovej petície.

20161129_113738_resize

„Dnes sa asi vo všetkých správach dozviete dobrú správu – a tou je, že dnes sa nám podarilo piešťanské letisko zachrániť. Nateraz. Na mimoriadnom valnom zhromaždení sa o jeho likvidácii nehlasovalo. Hovorím schválne – že NATERAZ sa nám podarilo zachrániť, pretože v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch nás čaká ešte veľa práce. Ale sme pripravení a moje kroky budú vždy viesť k udržaniu letiska. Ďakujem vám všetkým za podporu,“ uviedol po valnom zhromaždení primátor Piešťan Miloš Tamajka.

IMG_3030_resize

„Keďže niekoľko tisíc občanov z Piešťan, ale aj z celého Slovenska vyjadrilo nevôľu a s tým, že sme sa dokázali takpovediac zjednotiť a zodpovedných ľudí priviesť k zdravému rozumu, môžeme na dnes konštatovať víťazstvo. V poslednom čase je v našej spoločnosti málo kedy nájsť dôvod k radosti, ale na dnes môžeme skonštatovať, že doobedie bolo úspešné. Občania hovorili a chceli zastaviť likvidáciu Letiska Piešťany a to sa na dnes podarilo. Takže budeme podrobne sledovať čo sa do mája budúceho roku s Letiskom Piešťany stane, či príde k reálnym scenárom záchrany budúcnosti letiska, či sa partneri opäť nezačnú hádať a či štát, Trnavský kraj ako aj Mesto Piešťany si sadnú za spoločný stôl a pripravia reálny scenár ako budú prevádzkovať letisko,“ uviedol vo svojom vyjadrení poslanec Jozef Viskupič.

20161129_100041_resize

„Zdá sa, že zázraky sa dejú, pretože to je naozaj zázrak, keď sa dozviete deň pred valným zhromaždením, že je možnosť získať prostriedky od ministerstva. Ráno mi prišla na stôl ponuka na spoluprácu z firmy, ktorá sídli tu, v Piešťanoch. Odpísal som, že, samozrejme, máme záujem o rokovanie. Dovolil som si požiadať o predloženie konkrétnych návrhov tak, aby sme o nich mohli začať rokovať čo najskôr,“ vyjadril sa pre médiá župan Tibor Mikuš.

-lt/Foto: ht, lt-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články