Connect with us

Aktuality

Ligoví strongmani ťahali kamióny, prvenstvo si odniesol Rekenei

Published

on

Ako sprievodný program známej akcie Truck aréna na Lodenici v Piešťanoch v slnečnú sobotu, 13. júna o dvanástej hodine napoludnie odštartovalo prvé kolo Slovenského pohára silných mužov. Ním sa začal nový ročník ligy amatérskych strongmanov. Súťažiaci sa v Piešťanoch popasovali s disciplínami ako ťahanie kamióna, prenášanie páru 120 kg kufrov, či zdvih nápravy so 115 kilami, mŕtvy ťah s autom a priťahovanie trucku v sede. Celkové víťazstvo si odniesol napriek zraneniu s 56-imi bodmi Peter Rekenei.

Trinástka borcov sa postavila na štart pred zaplnené tribúny divákov, ktorí ich odmenili úvodným potleskom. Na regulérnosť podujatia dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga, pri zdvojených disciplínach mu vypomáhal šesťnásobný najsilnejší Slovák, Branislav Golier. Ako súčasť Truck arény, silákov čakalo na úvod ťahanie kamióna, alebo trucku.

 

Sedem a pol tonový kolos museli strongmani potiahnuť na vzdialenosť 15 metrov. Plný bodový zisk za víťazstvo v úvode podujatia si pripísal tradične Peter Rekenei, ktorému táto disciplína sedí. Za ním skončil v úvode brat profi strongmana a hosťa podujatia Františka Pirosa, Tomáš Piros. Tretie miesto obsadil Miroslav Pohlodek.

unnamed

Chlapci sa teda zahriali ťahaním kamiónu a nasledovali dve zdvojené disciplíny. Borci tak vo dvojici a diváci tak mohli porovnávať pretekárov. Najskôr ich čakalo prenášanie páru 120 kg kufrov. Víťazstvo bral Richard Szanyi. Ten sa minulý rok predstavil ako nádejný talent a zimná príprava mu priniesla víťazstvo v disciplíne. Druhé miesto si pripísal Ľubo Grigľák a tretí skončil prekvapivo Rekenei. Prekvapivo preto, lebo si v týždni pri práci zranil prst. Peťo ale zabojoval a tretie miesto si právom zaslúžil.

unnamed (2)

Tlaková disciplína, zdvih 115-kilovej nápravy, bola ako tretia v poradí. O víťazstvo sa podelila dvojica Rekenei – Rákoci s piatimi platnými opakovaniami. Druhé miesto so štyrmi zdvihmi si pripísala trojica Szanyi, Grigľák a Piros, tretí skončil s tromi opakovaniami Dulai.

Predposledným testom sily boli mŕtvé ťahy s osobným automobilom. Neskutočné výkony predviedli chlapci z Popradu. Trojica Rákoci /14x/  – Rekenei /12x/– Grigľák /12x/ nasúkala spoločne 38 opakovaní! Rákoci so štrnástimi zdvihmi bral dokonca prvenstvo v disciplíne. Medzi túto trojku sa s trinástimi pokusmi vtesnal Pohlodek a pred posledným priťahovaním kamiónu si tak pripísal druhé miesto v mŕtvych ťahoch.

Ako sa prvé kolo Slovenského pohára na Truck aréne začalo, tak i končilo. Po úvodnom ťahaní trucku sa následne ťahač priťahoval v sede. Silný chrbát a rýchle ruky mal Szanyi, ktorý tak vyhral dve z piatich disciplín. Druhé miesto obsadil Šuľan, tretie Rákoci.

Víťazom prvého kola ligy strongmanov, Slovenského pohára silných mužov, sa po vyrovnanom výkone stal Peter Rekenei. Zúročil tak skúsenosti, ktoré nazbieral a i so zranením prstu na ruke dokázal zvíťaziť v nabitej konkurencii. Druhé miesto obsadil Juraj Rákoci. Tento borec sa predstavil na svojej ešte len druhej súťaži. Po Trenčianskych Tepliciach, kde súperil i s profíkmi, tak obsadil vynikajúce druhé miesto medzi mladými borcami Slovenska. Tretie miesto ziskal Richard Szanyi, ktorý zaznamenal oproti minulému roku značný progres a vyrovnanosť v disciplínach, ktoré mu až tak nešli.

unnamed (3)

Výsledné poradie: 1. Peter Rekenei 56b, 2. Juraj Rákoci 51,5b, 3. Richard Szanyi 51b, 4. Ľubo Grigľák 48,5b, 5. Milan Šuľan 44b, 6. Miroslav Pohlodek 39b, 7. Tomáš Piros 36b, 8. Martin Dulai 32b, 9. Peter Supák 27b, 10. Mário Fuska 25b, 11. Michal Gunda 20b, 12. Lukáš Eliášovský 15b, 13. Tomáš Vojtek 3b.

Celkovo bolo prvé kolo náramne vyrovnané a niektoré umiestnenia dosiahnuté len s minimálnym bodovým odstupom. Spoznali sme nováčikov, ktorý priniesli oživeniemedzi známe tváre ligy. Už začiatok ligy teda naznačil, že toho roku boj o profi kartu strongmana bude zrejme náročný až do posledného kola.

Text: P. Guga, foto: Zuzana Gundová

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články