Ako sprievodný program známej akcie Truck aréna na Lodenici v Piešťanoch v slnečnú sobotu, 13. júna o dvanástej hodine napoludnie odštartovalo prvé kolo Slovenského pohára silných mužov. Ním sa začal nový ročník ligy amatérskych strongmanov. Súťažiaci sa v Piešťanoch popasovali s disciplínami ako ťahanie kamióna, prenášanie páru 120 kg kufrov, či zdvih nápravy so 115 kilami, mŕtvy ťah s autom a priťahovanie trucku v sede. Celkové víťazstvo si odniesol napriek zraneniu s 56-imi bodmi Peter Rekenei.

Trinástka borcov sa postavila na štart pred zaplnené tribúny divákov, ktorí ich odmenili úvodným potleskom. Na regulérnosť podujatia dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga, pri zdvojených disciplínach mu vypomáhal šesťnásobný najsilnejší Slovák, Branislav Golier. Ako súčasť Truck arény, silákov čakalo na úvod ťahanie kamióna, alebo trucku.

 

Sedem a pol tonový kolos museli strongmani potiahnuť na vzdialenosť 15 metrov. Plný bodový zisk za víťazstvo v úvode podujatia si pripísal tradične Peter Rekenei, ktorému táto disciplína sedí. Za ním skončil v úvode brat profi strongmana a hosťa podujatia Františka Pirosa, Tomáš Piros. Tretie miesto obsadil Miroslav Pohlodek.

unnamed

Chlapci sa teda zahriali ťahaním kamiónu a nasledovali dve zdvojené disciplíny. Borci tak vo dvojici a diváci tak mohli porovnávať pretekárov. Najskôr ich čakalo prenášanie páru 120 kg kufrov. Víťazstvo bral Richard Szanyi. Ten sa minulý rok predstavil ako nádejný talent a zimná príprava mu priniesla víťazstvo v disciplíne. Druhé miesto si pripísal Ľubo Grigľák a tretí skončil prekvapivo Rekenei. Prekvapivo preto, lebo si v týždni pri práci zranil prst. Peťo ale zabojoval a tretie miesto si právom zaslúžil.

unnamed (2)

Tlaková disciplína, zdvih 115-kilovej nápravy, bola ako tretia v poradí. O víťazstvo sa podelila dvojica Rekenei – Rákoci s piatimi platnými opakovaniami. Druhé miesto so štyrmi zdvihmi si pripísala trojica Szanyi, Grigľák a Piros, tretí skončil s tromi opakovaniami Dulai.

Predposledným testom sily boli mŕtvé ťahy s osobným automobilom. Neskutočné výkony predviedli chlapci z Popradu. Trojica Rákoci /14x/  – Rekenei /12x/– Grigľák /12x/ nasúkala spoločne 38 opakovaní! Rákoci so štrnástimi zdvihmi bral dokonca prvenstvo v disciplíne. Medzi túto trojku sa s trinástimi pokusmi vtesnal Pohlodek a pred posledným priťahovaním kamiónu si tak pripísal druhé miesto v mŕtvych ťahoch.

Ako sa prvé kolo Slovenského pohára na Truck aréne začalo, tak i končilo. Po úvodnom ťahaní trucku sa následne ťahač priťahoval v sede. Silný chrbát a rýchle ruky mal Szanyi, ktorý tak vyhral dve z piatich disciplín. Druhé miesto obsadil Šuľan, tretie Rákoci.

Víťazom prvého kola ligy strongmanov, Slovenského pohára silných mužov, sa po vyrovnanom výkone stal Peter Rekenei. Zúročil tak skúsenosti, ktoré nazbieral a i so zranením prstu na ruke dokázal zvíťaziť v nabitej konkurencii. Druhé miesto obsadil Juraj Rákoci. Tento borec sa predstavil na svojej ešte len druhej súťaži. Po Trenčianskych Tepliciach, kde súperil i s profíkmi, tak obsadil vynikajúce druhé miesto medzi mladými borcami Slovenska. Tretie miesto ziskal Richard Szanyi, ktorý zaznamenal oproti minulému roku značný progres a vyrovnanosť v disciplínach, ktoré mu až tak nešli.

unnamed (3)

Výsledné poradie: 1. Peter Rekenei 56b, 2. Juraj Rákoci 51,5b, 3. Richard Szanyi 51b, 4. Ľubo Grigľák 48,5b, 5. Milan Šuľan 44b, 6. Miroslav Pohlodek 39b, 7. Tomáš Piros 36b, 8. Martin Dulai 32b, 9. Peter Supák 27b, 10. Mário Fuska 25b, 11. Michal Gunda 20b, 12. Lukáš Eliášovský 15b, 13. Tomáš Vojtek 3b.

Celkovo bolo prvé kolo náramne vyrovnané a niektoré umiestnenia dosiahnuté len s minimálnym bodovým odstupom. Spoznali sme nováčikov, ktorý priniesli oživeniemedzi známe tváre ligy. Už začiatok ligy teda naznačil, že toho roku boj o profi kartu strongmana bude zrejme náročný až do posledného kola.

Text: P. Guga, foto: Zuzana Gundová

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972