Posledná tohtoročná verejná brigáda v rámci projektu Lido – Ostrov pre ľudí sa uskutočnila v piatok 31. októbra. Dobrovoľníci v areáli dokončovali prírodnú posilňovňu a prvky kreatívnej zóny.  Po práci nasledovala zábava, o ktorú sa postaral gitarista Lucas a ľudová hudba Folklórneho súboru Máj z Piešťan.

DSC_0571

Rukávy si v piatok na Lide vysúkala asi desiatka dobrovoľníkov, ktorí rozviezli štiepku pod prvky prírodnej posilňovne, vyrobili prírodnú šachovnicu z kmeňa stromu, pozbierali odpadky… Organizátori všetkým účastníkom poďakovali a pozvali ich na záverečnú opekačku. O kultúrny zážitok sa postaral spevák a muzikant Lucas, čiže Lukáš Streženec a folkloristi z Máju. Pre deti boli pripravené zaujímavé hry a cvičenie na prvkoch prírodnej posilňovne si mohli záujemcovia vyskúšať pod vedením inštruktorky Radky Dorošovej.

V rámci projektu Lido – Ostrov pre ľudí, ktorý podporila finančne Nadácia Ekopolis a  spoločnosť Heineken prostredníctvom programu Pohoda za mestom, pribudli v tomto posledných dvoch rokoch cvičebné prvky, drevené lavičky, stolnotenisový stôl, diskgolfový stôl, ale aj smetné koše. Mesto Piešťany zrekonštruovalo verejné osvetlenie na vale.

Práce na Lide je ešte neúrekom. Podľa vyjadrenia Tomáša Hudcoviča z OZ, ktorý projekt na Lide koordinuje nestihli tento rok zrealizovať všetky prvky kreatívnej zóny a tak worksohpy a brigády budú pokračovať aj na jar. Rovnako niektoré prvky z lán a diskgolfový kôš nemôžu na Lide nechať natrvalo, pretože je predpoklad, že by ich niekto hneď ukradol. Stalo sa to napríklad z lanom, ktoré slúžilo ako prírodné TRX avšak po osadení na svojom mieste vydržalo iba deň. Podľa vyjadrenia náčelníka mestskej polície je cieľom na Lide zabezpečiť monitorovanie priestoru kamerou napojenou na centrálny dispečing, ktorá by mohla byť zrealizovaná už v budúcom roku. Potom bude možné osadiť všetky prvky natrvalo, zatiaľ budú využívané na Lide iba počas akcií.

Členovia Občianskeho združenia Pro Civitate Spoločne pre Piešťany spolu s pracovníkmi Povodia Váhu a množstvom dobrovoľníkov priestor vyčistili od náletových drevín a niekoľkokrát do roka vyzbierali z areálu odpadky, ktorých množstvo sa po osadení nádob na smeti o čosi znížilo. Dúfajú, že skultúrnenie prostredia prispeje k väčšej obľube tohto prírodného zákutia a ku kultúrnejšiemu vzťahu k zeleni, ktorá nás obklopuje.

(red)

Prečítajte si aj: Lido: Kultivácia priestoru kultivuje aj ľudí

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972