Connect with us

Aktuality

Lido pripravuje na leto ťažká technika, ale pridať sa môžete aj vy

Published

on

Lepšie podmienky na relax a oddych by mali byť na piešťanskom Lide už tento rok. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku  v stredu 11. apríla začali s úpravami koryta Váhu, v rámci ktorých odstránia bahno z dna a vyrovnajú ho, vyberú rozrastajúce sa vŕby a pokosia trávu. V sobotu 21. apríla pripravuje na Lide brigádu OZ Pro Civitate, ktorej cieľom je pohrabať pokosenú trávu a lístie a pripraviť tak jedinečnú piešťanskú lokalitu, ktorá bola dlhšie zanedbávaná, na letnú sezónu.
“Lido už dávno nie je lokalitou, kam by sme išli s rodinou na piknik, v horúcich dňoch si len tak poležať pri vode na peknej pokosenej tráve. Prerastené kríky, vysoká tráva a odpadky nás neraz od toho odradia, i keď neopísateľný pokoj a čaro prírody, tu napriek tomu pretrváva. Avšak veci sa môžu zmeniť. Lido tento rok už v rámci akcie Gesto [singlepic id=28077 w=320 h=240 float=left]pre čisté mesto čistili od odpadkov študenti, ale aj pracovníci mestského úradu. Radi by sme pokračovali v skrášlení a zfunkčnení lokality, preto sme iniciovali ďalšie aktivity. Pobrežie by sa malo už tento rok stať peknou zelenou plážou,” povedal Jozef Malík z občianskeho združenia Pro Civitate. Vlani zorganizovala krajinná architektka Eva Wernerová súťaž študentov, ktorí navrhovali ako by bolo možné Lido revitalizovať a premeniť naspäť na živú lokalitu. Jej výsledkom sú návrhy, ktoré je potrebné analyzovať a definitíne určiť a pripraviť podklady na realizáciu zámeru. “K tomu je však treba dotiahnuť viacero vecí, súhlasné stanovisko musia dať vlastníci pozemkov, treba doriešiť financovanie a právne vzťahy. Bola by však škoda premeškať ďalší rok a nevyužiť potenciál Lida pre relax a oddych obyvateľov Piešťan, ale i pre návštevníkov. Naše občianske zruženie preto prebralo iniciatívu a veríme, že spojením síl sa nám podarí Lido vrátiť ľuďom. Riaditeľ piešťanského odštepného zápodu SVP Milan Koščál nám veľmi vyšiel v ústrety a podporil myšlienku oživenia lokality. Výsledkom sú aktuálne práce prebiehajúce na Lide. Naše združenie, ktorého motto znie “Spoločne pre Piešťany” spolu s ďalšími piešťanskými združeniami a aktivistami pripravuje na sobotu 21. apríla brigádu, počas ktorej by sme chceli pohrabať pokosenú trávu, vyhrabať lístie a upraviť pobrežie tak, aby sa stalo zaujímavým miestom pre trávenie voľného času,” povedal Radovan Pagáč z OZ Pro Civitate.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=2Yka88hUbRI[/youtube]

REKLAMA

Na Lide momentálne pracuje ťažká technika. Kosiť by sa malo v najbližších dňoch. “Naši ľudia  pomocou DT-čka rozhŕňajú štrk a vyrovnávajú breh, tak aby bol ľahký prístup do vody. Po premiešaní štrku, pri následnom zvýšenom prietoku rieky, voda odnesie usadené bahno. Dno sa tak vyčistí a taktiež sa zníži zarastanie v letných mesiacoch,” povedal Milan Koščál, riaditeľ piešťanského odštepného zápodu SVP. Na to, aby sa brehy Lida stali zelenou oázou už veľa netreba. Ak teda máte chuť pomôcť Piešťanom a dokázať, že aj bez obrovských finančných prostriedkov sa dajú veci posunúť ďalej, príďte na Lido v sobotu 21. apríla o 9:00 h s hrablami a dobrou náladou.

V prípade, že by ste chceli organizátorom ponúknuť aj ďalšiu svoju pomoc, alebo máte nejaké otázky môžete ľudí z OZ Pro Civitate kontaktovať na adrese procivitate@procivitate.sk. Detailnejšie informácie o priebehu akcie budú ešte zverejnené, ak však chcete byť stále v obraze, môžete sa pridať do FB skupín Pro Civitate a Lido Piešťany.

[nggallery id=1562]
Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články