Lido: Kultivácia priestoru kultivuje aj ľudí

Lido: Kultivácia priestoru kultivuje aj ľudí

30. januára 2014 Off Od

Lido chytá druhý dych. Na potrebe jeho oživenia sa zhodli všetci účastníci debaty, ktorá sa uskutočnila v utorok v klube ŽiWell. Starostlivosť a investície do tohto priestoru môžu mať podľa diskutujúcich jedine pozitívny efekt.

lido vizualizacia

Problematika revitalizácie Lida bola témou druhej diskusie pod hlavičkou iniciatívy Riešenia pre Piešťany. Poslanec a občiansky aktivista Jozef Malík tentoraz pri okrúhlom stole privítal krajinnú architektku Evu Wernerovú, ktorá je tiež poslankyňou mestského zastupiteľstva a riaditeľa Správy povodia stredného Váhu Milana Koščála.

Diskutujúci sa spolu s odborníkmi sediacimi v hľadisku zhodli, že revitalizácia Lida je prioritou. V uplynulých rokoch tam urobili kus práce najmä dobrovoľníci, teraz sa k ich iniciatíve pridáva aj samospráva, ktorú podporujú majitelia pozemkov.

Ich najväčšiu časť vlastnia Slovenské liečebné kúpele Piešťany, brehy a val patria vodohospodárom. Možno aj komplikované vlastnícke vzťahy napomohli tomu, že tento priestor je v uplynulých rokoch čoraz zanedbanejší. V minulosti to pritom bolo pre Piešťancov obľúbené miesto na trávenie voľného času.

„Kultivácia priestoru kultivuje aj ľudí. Ak sa o priestor niekto stará, ľudia sa k nemu chovajú inak,“ povedala počas diskusie Eva Werenerová. Prekážkou podľa nej nie je ani fakt, že ide o záplavové územie. Milan Koščál potvrdil, že rôzne prvky, ktoré na Lido pritiahnu ľudí, nie sú pre vodohospodárov problém, pokiaľ budú prenosné. Prekážku nevidí ani vo vhodne navrhnutej plávajúcej plavárni, s ktorou vo svojich nápadoch počítali študenti architektúry, keď pred troma rokmi vymýšľali ako zveľadiť Lido.

Rekreačné využitie je v súlade s územným plánom, potvrdila mestská architektka Jana Vitková. „Treba zachovať prírodný potenciál, nezrušiť to, čo funguje, ale zachovať to. Zastavanie tohto územia neprichádza do úvahy,“ vysvetlila a dodala, že odborná štúdia, ktorú práve pripravujú krajinní architekti Michal Bolerázsky a Tereza Havránková, tieto požiadavky zahŕňa.

Už v lete by mohlo mať Lido elektrickú prípojku, čo uľahčí organizovanie kultúrnych a športovýc podujatí, ale radnica vyhradila peniaze aj na opätovné zavedenie osvetlenia. V procese spracovania sú podľa Evy Pobjeckej z mestského úradu zjednodušené projektové dokumentácie. Prípojka a osvetlenie by mali fungovať už v lete.

Záznam diskusie si môžete pozrieť tu.

Text a foto: Martin Palkovič Vizualizácia: Michal Bolerázsky, Tereza Havránková