Milovníci lietadiel mali dnes popoludní v Piešťanoch o zážitok postarané. Popoludní pristálo na letisku druhé najväčšie lietadlo, aké tu môže dosadnúť. Išlo o Iliušin Il-76, ktorý priviezol z Afganistanu náklad pre Letecké opravovne Trenčín. Lietadlo je schopné prepraviť náklad s hmotnosťou 40 ton na vzdialenosť 5 000 km a kvôli jeho parametrom musela byť na pristátie v Piešťanoch vybavená špeciálna výnimka.

IMG_9815

Po Boeing-u 757-200 španielskej leteckej spoločnosti Privilege Style, ktorý pred dvomi rokmi priviezol futbalistov Altetica Bilbao, víťazov španielskeho superpohára, na zápas proti Žiline, je Il 76 ďalšou lahôdkou. Ruské transportné lietadlo zo začiatku 70. rokov 20. storočia bolo vyvinuté ako náhrada za turbovrtuľový Antonov An-12. Prvý prototyp stroja vzlietol 25. marca 1971 a ešte v tom istom roku bol predvedený na aerosalóne v Paríži, kde vzbudil veľký ohlas. Sovietske letectvo dostalo prvé sériové kusy v roku 1974. O dva roky neskôr bola zalietaná civilná verzia pre Aeroflot, postupne vznikali rôzne obmeny, pričom výroba modernizovaného lietadla pokračuje aj v súčasnosti.

flight radar

Screenshot: www.flightradar24.com

Lietadlo bieloruskej spoločnosti Ruby Star priletelo nad Slovensko od východu ponad mesto Ózd. Ďalej letelo uprostred slovenského vzdušného priestoru a k Piešťanom sa začalo stáčať nad Nitrou. Na piešťanské letisko dosadlo krátko po pol tretej.

Počas pristávania nákladného lietadla bolo letisko neprestajne zaliate hustou hmlou. „Poveternostné podmienky boli lepšie, ako sú letiskové minimá. Lietadlo plne využívalo existujúce rádionavigačné zariadenia, tzn. šlo po trojstupňovej zostupovej osi a pristálo na dráhe presne tam, kde malo pristáť. Ja môžem byť len veľmi rád, že letisko Piešťany je tak vybavené rádionavigačnými zariadeniami, že umožňuje pristávať podobným lietadlám aj za takýchto poveternostných podmienok. Dúfam, že prežijeme a takýchto letov bude viacej,“ povedal riaditeľ letiska František Varga. Lietadlo takéhoto typu pristálo v Piešťanoch už po desiaty krát a jeho prevádzka si vyžaduje zvýšené bezpečnostné opatrenia.

IMG_9959

„Z tých typov nákladných lietadiel, ktoré operujú vo svete, môžem skonštatovať, že toto lietadlo je na hranici prevádzkyschopnosti pre Letisko Piešťany. Inými slovami, aj väčšie lietadlo by tu mohlo pristáť, ale nemohlo byť odletieť s tzv. plným obchodným zaťažením. Nemá zmysel, aby lietadlo odlietalo z letiska, keď nemôže byť plne naložené nákladom. Tento typ lietadla je, povedal by som, hraničný z hľadiska obchodnej využiteľnosti pre toto letisko,“ dodal Varga. Plánovaný lietadla Iliušin Il-76 je v piatok o 7.00 hod.

-vv; zdroj špecifikácií: wikipedia.org

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972