Connect with us

Aktuality

Letisko si chce zobrať úver na vyplatenie nesplatených pôžičiek. Sú k tomu výhrady

Published

on

Letisko Piešťany je stále v ťažkej situácii. Minulé vedenie na ňom zanechalo miliónové dlhy, nové sa chystá podpísať úverovú zmluvu na 800-tisíc eur s komerčnou bankou, ktorej má ručiť majetkom v účtovnej hodnote takmer dva milióny. Situácia okolo je však poriadne zamotaná a nie všetci v novom predstavenstve, sa s týmto postupom stotožňujú. Výhrady má aj dozorná rada, ktorá ale napokon plán zobrať si úver schválila s pripomienkami.

Väčšina z úveru, má putovať na vyplatenie minulých pôžičiek od súkromných osôb a firiem. Podľa informácií, ktoré odzneli na rokovaní piešťanského MsZ pred pár týždňami, Letisko čelilo opäť exekučným nárokom. Nie je však jasné, či pre nesplatené pôžičky, alebo pre nevyplatené odmeny bývalým členom orgánov spoločnosti. Otázky týkajúce sa tejto problematiky sme adresovali predsedníčke predstavenstva spoločnosti Letisko Piešťany Anne Miernej začiatkom augusta, zatiaľ na ne neodpovedala. Zareagovala iba na otázku ohľadom plánovaného úveru od komerčnej banky: „Letisko a.s. Piešťany má pôžičky od súkromných osôb a firiem (Sopko, Floriš, ŽOS, Krištofík), o tejto skutočnosti sme informovali zastupiteľstvá Trnavského samosprávneho kraja i Mesta Piešťany na ich zasadnutiach vo februári 2018, pán župan a ja. Predstavenstvo dostalo úlohu prefinancovať ich komerčnou bankovou inštitúciou. Podarilo sa mi vybaviť úver v Slovenskej sporiteľni, ktorý je ručený pozemkami letiska. Podmienky úveru sú výhodnejšie ako sú terajšie pôžičky. Toto ručenie je štandardné, bolo rovnaké pri pôžičkách v minulosti s Prima Bankou. Úver bude letisko splácať až v polovici roku 2019. To znamená, že vymeníme iba poskytovateľa pôžičky.“

Letisko má ručiť banke pri plánovanom úvere pozemkami vo výmere viac ako 80-tisíc metrov štvorcových, ale aj výrobnou halou respektíve hangárom, či vybavovacou halou a administratívnou časťou budovy, ktorých komerčná hodnota je násobne vyššia ako deklarovaná účtovná hodnota. „Na základe vedomostí a informácií, ktoré mám, som presvedčený o tom, že keď si letisko vezme úver na štyri pozemky so záporným ročným hospodárskym výsledkom, hrozí potreba zobrať si ďalší úver. Na ten bude musieť letisko založiť ďalšie pozemky. Ani v jednom prípade letisko nedeklaruje nejaký plán, ako bude úvery splácať. Táto úvaha ma vedie presvedčeniu, že ide o skrytý predaj letiska Piešťany,“ myslí si Otakar Mikyska, člen predstavenstva spoločnosti, ktorého nominovalo Mesto Piešťany.

Výhrady má aj dozorná rada, tá však napokon dala s podmienkami súhlas na zobratie úveru. „Riešenie problému dlhovej služby prijatím ďalšieho úveru je len prekrývaním rozpínajúcej sa diery vždy väčšou záplatou. Napriek tom, že úroveň zabezpečenia ponúkaného úveru od Slovenskej sporiteľne, a.s. je menej výhodná ako tomu bolo pri doterajších pôžičkách, dozorná rada vydala súhlas na zriadenie záložných práv k pozemkom letiska z troch dôvodov. Považujeme za absolútne správne, aby Letisko Piešťany, a.s. malo riešené svoje úverové záväzky u spoločnosti, ktorá je zriadená na podnikanie v oblasti úverových produktov a kontrolovaná Národnou banku Slovenska. Výhodou úveru od SLSP sú nižšie úroky a odložené splátkovanie istiny. Predsedníčka predstavenstva prisľúbila, že predloží na rokovanie najbližšej dozornej rady Strategický plán rozvoja pre letisko Piešťany vypracovaný renomovanou odbornou organizáciou v oblasti civilnej leteckej dopravy, nakoľko aktuálny podnikateľský plán počíta s ďalším prehĺbením straty letiskovej spoločnosti,“ vysvetľuje predseda dozornej rady Rastislav Mráz.

Dôležitým v celom plánovanom procese bude postoj Mesta Piešťany. To má momentálne záložné právo na pozemky letiska, pre nezaplatené dane. Podľa Pavla Vermeša, vedúceho právneho oddelenia Mestského úradu v Piešťanoch, sa vďaka tomu podarilo udržať majetok Letiska Piešťany a nedošlo k jeho „rozobratiu“. Rovnako nesúhlasí s novým úverom a rozsahom ručenia. „Na riešenie problémov, ktoré spoločnosti Letisko Piešťany spôsobilo bývalé vedenie spoločnosti a kraja, je potrebné konečne naplniť uznesenie valného zhromaždenia letiskovej spoločnosti z jesene 2017. To hovorí o úlohe konsolidácie a reštrukturalizácie v zmysle zákona. Ak by došlo k reštrukturalizácii, v jej procese by bolo letisko chránené voči všetkým exekúciám a nemuselo by si riešiť splatenie pôžičiek ďalšími pôžičkami,“ hovorí P. Vermeš.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články