Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany prepravilo v minulom roku viac nákladu, až 99 percent tvoril vývoz

Published

on

Letisko v Piešťanoch v roku 2015 využívalo viac prepravcov ako po uplynulé roky. Dôvodom bola najmä utečenecká kríza a problémy, ktoré kamiónovej doprave spôsobovala najmä v južnej Európe. Celkovo v minulom roku prepravili dopravcovia 164 ton nákladu, pričom až 99% tvoril vývoz tovaru zo Slovenska. Letisku Piešťany sa aj vďaka tomu síce podarilo znížiť medziročne stratu z 536 899 eur, ale hospodársky výsledok bol v minulom roku aj tak na úrovni mínus 450 674 eur. Pravidelné lety chartrových spoločností nateraz dohodnuté nemá a pokračovanie objemu odbavenej nákladnej dopravy je tiež otázne, pretože bude priamo závisieť od vývoja migračnej krízy. 

IMG_7759_resize

K väčšiemu objemu prepravy tovaru piešťanskému letisku „pomohla“ utečenecká kríza, kvôli ktorej ho začali využívať najmä prepravcovia súčiastok pre automobilový priemysel. Vďaka cargo letom stúpol počet pristávajúcich a  odlietajúcich lietadiel a váha prepraveného nákladu narástla z 16 ton v roku 2014 až na 164 ton v roku 2015. V súvislosti s vyššou frekvenciou pristátí dopravných lietadiel bolo predaných aj omnoho viac litrov leteckého petroleja, slúžiaceho ako pohonné hmoty pre lietadlá. Riaditeľ letiska František Varga predpokladá, že nákladná letecká doprava bude pokračovať aj v tomto roku, nakoľko zvýšená kontrola hraníc by mala ovplyvňovať aj rýchlosť cestnej kamiónovej dopravy.

Podľa riaditeľa, ak by z Letiska Piešťany odišiel denne tovar privezený jedným kamiónom, ktorý má 30 alebo 25 ton nákladu, tak je letisko v úvodzovkách, dávno za vodou. “A jeden kamión denne znamená zaťaženie cestnej siete v Piešťanoch. Vy sami dobre viete, že sever – juh teda Bratislavská a Žilinská cesta sú neskutočne zaťažené kamiónovou dopravou. Cez mesto Piešťany idú stovky kamiónov. Keby jeden jediný z nich každý deň vyložil svoj náklad na letisku, tak tu dnes nesedíme,“ konštatoval ešte počas novembrového stretnutia s predstaviteľmi mesta František Varga.
Mestská rada november František Varga (3)S osobnou dopravou je na tom Letisko Piešťany o čosi horšie. Napriek avizovanej snahe niektorých záujemcov sa nepodarilo zazmluvniť partnerov, potrebných pre realizáciu pravidelných letov z Izraela spoločnosťou Sundor ani Európskych partnerov Medikurreisen, respektíve Euromed Slovakia. Pravidelné chartrové lety, ktoré by výrazne zlepšili ekonomické možnosti letiska, tak v tomto roku nebudú.

IMG_7717_resizeMedzi rokmi 2014 a 2015 však počet letov mierne stúpol z 1989 na 2007 a letisko prepravilo o 74 pasažierov viac, celkovo 2030 ľudí. V roku 2015 tvorili časť prepravených pasažierov futbalové tímy, napríklad z Altetica Bilbao, Steauovy Bukurešť či Spartaku Trnava a v Piešťanoch pristávali aj piloti počas tréningových letov.

V súvislosti s frekvenciou štartov a odletov tréningových letov, ktoré prebiehali v apríli minulého roku, sa ľudia sťažovali na zvýšený hluk. „Zaznamenali sme niektoré negatívne reakcie obyvateľov v prípade výcvikových letov vykonávaných Boeingom 737 v apríli minulého roku, “ potvrdzuje riaditeľ. Išlo však len o niekoľko dní, počas ktorých piloti spoločnosti AirExplore skúšali pristávanie zo severnej ako aj južnej strany dráhy.

Podľa riaditeľa letiska by sa mali zvýšiť tržby okrem letovej prevádzky aj z krátkodobých nájmov letiska, teda z festivalov, motoristických podujatí, firemných akcií, ale podľa F. Vargu je zatiaľ je predčasné hovoriť o konečnom hospodárskom výsledku roku 2016.

IMG_0612_resize

Piešťanské letisko čaká tento rok o čosi väčší počet podujatí na jeho ploche. Najbližšou akciou je Deň Motorkárov, naplánovaný už na sobotu 21. mája. Počas letných mesiac by sa tu mala konať motoristická akcia Carat tuning, a tiež hudobné festivaly Topfest a Grape. Novinkou sú augustové motocyklové preteky Veľká cena Piešťan, ktorá má nadviazať na tradíciu Ceny Slovenska.

797071350jc

„Neviem odhadnúť maximálny počet návštevníkov letiska a mesta Piešťany počas týchto podujatí pretože to závisí od množstva vstupov, ktoré sa nedajú z pohľadu našej spoločnosti kvantifikovať. Každá akcia má svoj vlastný charakter a je zameraná na určitý segment záujemcov. Jedná sa o také vstupy ako je „atraktivita“ konkrétneho podujatia, ktorá závisí od zloženia programu, výška vstupného, termín organizovania akcie, podobné konkurenčné akcie v okolí Piešťan. Veľkou neznámou je predpoveď počasia,ktorá môže zásadným spôsobom ovplyvniť záujem verejnosti a tak ďalej. Ak by sa naplnili očakávané ciele organizátorov jednotlivých akcií, maximálny počet návštevníkov sa môže pohybovať približne okolo 70 – 80 tisíc osôb,“ uviedol k možnej návštevnosti Letiska Piešťany František Varga.

-lt/Foto: archív/Video: Pavol Jurák-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články