Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany: Nesúhlasil, o pár dní bol odvolaný

Published

on

V piatok 24. augusta sa uskutočnilo valné zhromaždenie spoločnosti Letisko Piešťany. Akcionári na návrh zástupcu Mesta Piešťany Martina Vala odvolali z postu člena predstavenstva pilota a bývalého riaditeľa Leteckého úrad Slovenskej republiky, Otakara Mikysku. Na jeho miesto bol zvolený Bohumil Klečák.

Nové predstavenstvo spoločnosti Letisko Piešťany bolo zvolené 15. decembra minulého roku, keď majoritného akcionára v spoločnosti Letisko Piešťany, ktorým je Trnavský samosprávny kraj, na valnom zhromaždení už zastupoval nový župan Jozef Viskupič. Na post predsedníčky predstavenstva bola zvolená Anna Mierna, ktorá je v súčastnosti zároveň riaditeľkou odboru financií TTSK. Mesto Piešťany prostredníctvom primátora Miloša Tamajku navrhlo za člena predstavenstva Otakara Mikysku, ktorý pôsobil ako vojenský pilot, dispečer letovej prevádzky, šéf Leteckého úradu, pilot dopravných lietadiel a taktiež osobný pilot slovenského prezidenta Andreja Kisku. Posledné miesto v predstavenstve zostalo voľné. Akcionári až dodatočne doplnili aj tretieho člena, ktorým je František Berec.

„Dnešné mimoriadne rokovanie valného zhromaždenia spoločnosti Letisko Piešťany bolo zvolané z jedného jediného dôvodu. Chceli sme zefektívniť činnosť predstavenstva a celej akciovej spoločnosti. Výsledkom rokovanie je, že akcionár podal návrh na odvolanie svojho zástupcu v predstavenstve, ktorý neplnil úlohy, na ktoré bol poverený a tento návrh bol akcionármi stopercentne akceptovaný. Bol to pán Mikyska. Tento návrh dalo Mesto Piešťany z dôvodu, že neplnil poverenie, na ktoré tam bol určený a v podstate pre jeho nekompetentnosť sme tento návrh akceptovali,“ povedala po rokovaní valného zhromaždenia Anna Mierna. Tá tiež informovala, že na uvoľnené miesto bol zvolený Bohumil Klečák, ktorý je aktuálne obchodno-marketingovým manažérom spoločnosti Anius. Predtým pôsobil v oblasti logistiky.

Predsedníčka predstavenstva ďalej informovala o pláne spoločnosti Letiska Piešťany zobrať si úver, ktorým by boli prefinancované minulé pôžičky od súkromných osôb i firiem a taktiež časť by mala ísť do investícií na rozvoj letiska. Plánovaný objem úveru je 800-tisíc eur, pričom letisko zaň má ručiť pozemkami a stavbami v účtovnej hodnote cca. 1,9 milióna. Práve tento zámer odvolaný člen predstavenstva kritizoval prostredníctvom svojich vyjadrení pre média a aj pre portál pnky.sk.

Konkrétne výhrady nikto nechce špecifikovať

Mesto Piešťany na valnom zhromaždení zastupoval viceprimátor Martin Valo, keďže primátor Miloš Tamajka išiel na návštevu partnerského mesta Heinola vo Fínsku. Na priamu otázku, aké výhrady malo Mesto Piešťany k pôsobeniu Otakara Mikysku, zástupca akcionára neodpovedal, resp. odpovedi sa vyhol vyjadrením: „Očakávame od nového člena predstavenstva pána Bohumila Klečáka, ako odborníka v oblasti obchodu a logistiky adresnejšie kroky a aktívnu účasť na práci predstavenstva.“ Martin Valo sa rovnako vyhol odpovedi na otázku, či odvolanie nastalo pre nesúhlas O. Mikysku so zobratím plánovaného úveru.

Aké konkrétne úlohy, ktorými bol poverený, neplnil O. Mikyska a v čom spočívala jeho nekompetentnosť,  sme sa pýtali tiež predsedníčky predstavenstva. Tá odpovedala: „Návrh na odvolanie člena predstavenstva dalo Mesto Piešťany, akcionári sa s návrhom mesta stotožnili sto percentami akcií.“  Podľa jej ďalšieho vyjadrenia podá informácie o Letisku Piešťany župan Jozef Viskupič začiatkom nadchádzajúceho týždňa.

O stanovisko k dôvodom odvolania z postu člena predstavenstva Letiska Piešťany sme požiadali tiež Otakara Mikysku, ktorý napísal: „Čo sa týka kompetentnosti, tuším aj vo výročnej správe o hospodárení a.s. som bol spomenutý ako jediný kompetentný podľa leteckého zákona, čo pani Mierna podpísala bez pripomienok. Netuším ako je ona kompetentná, okrem toho, že bola politicky dosadená na miesto, z ktorého ani netuší čo riadi. Rozprávať na jednu stranu o záchrane letiska a nič nerobiť a na strane druhej brať „výhodné“ pôžičky bez akéhokoľvek úmyslu a ekonomicky únosného plánu, je ekonomický nezmysel, pokiaľ sa tým nesleduje iný zámysel. Ani netuší o procesoch a veciach spojených s chodom letiska. Preto som na predstavenstve ja ako nekompetentný navrhol zhotoviť Zástavbovú štúdiu letiska, aby vlastník letiska vôbec tušil akým spôsobom plánovať nejaký rozvoj infraštruktúry letiska – asi išlo do zabudnutia, lebo keď niekto berie pôžičku a nezohľadní zástavbovú štúdiu, je veľký odborník. Lebo čo chcete rozvíjať na majetku so záložným právom, o ktorom dopredu vieme, že nemáme na splácanie. A podľa ústneho vyjadrenia úverových odborníkov zo SLSP „zvyčajne“ povoľujú investície na zveľadenie ich majetku.“ 

Na margo neplnenia úloh odvolaný člen predstavenstva povedal: „Nech mi pani Mierna ukáže jednu úlohu, ktorú mi dala a ktorú som nesplnil. Lebo ona dáva  úlohy len – podpíšte, bez debaty. Na to som citlivý, keď sa nedodržiavajú pravidlá, ako naprííklad odvolanie člena predstavenstva bez toho, že by sme dotknutej osobe podali nejaké námietky a umožnili osobe nejakú obhajobu…??? Opäť o postupoch, a keď prejavíte vlastný názor, tak vás odsúdia na tajno? To je hodné 21. storočia. Do celého projektu som išiel s presvedčením, že ideme zachrániť letisko, preto som nemal problém podpísať papier, že to bude zadarmo. Poslední neplatení členovia predstavenstva v štátnej a.s. – opäť body pre politikov, no len prázdne gestá…“

-th- Foto: -mp-, www.jet-bee.com

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články