Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany navštívili kvôli prieskumu situácie poslanci Národnej rady

Published

on

Letisko Piešťany navštívili dnes v piatok 25. novembra poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, Stanislav Drobný, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Jozef Viskupič, ktorí sú členmi Výboru NRSR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Stretli sa so zástupcami spoločnosti Letisko Piešťany Jurajom Štaffom a Františkom Vargom, predseda predstavenstva Tibor Mikuš, ani predseda dozornej rady Remo Cicutto na poslanecký prieskum nedorazili. Na stretnutí s nimi sa zúčastnili aj zástupcovia Mesta Piešťany Miloš Tamajka, Michal Hynek a Tomáš Hudcovič i členovia Seniorského parlamentu Piešťany a petičného výboru. Podľa vyjadrení, ktoré po viac ako dvojhodinovom prieskume poskytli poslanci novinárom, zistili počas prieskumu niektoré nové a zaujímavé skutočnosti. Poslanci následne pokračovali na stretnutie do Trnavy so zástupcami kraja, ktoré sa podľa našich informácií neskončilo úspešne, nakoľko župan Tibor Mikuš sa ho nezúčastnil.

IMG_2968_resize

„Kontrolujú sa dokumenty a postupy, akým spôsobom by sa dalo predísť likvidácii. Chcem v tejto súvislosti povedať, že na likvidáciu treba dvojtretinovú väčšinu pri hlasovaní na mimoriadnom valnom zhromaždení a musia hlasovať minimálne dvaja z troch akcionárov za. Myslím si, že páni poslanci sa pokúsia stretnúť s akcionárom štát zastúpeným Ministerstvom dopravy, aby sa hľadalo nejaké riešenie na preklenutie negatívnej finančnej situácie,“ povedal člen predstavenstva spoločnosti Letisko Piešťany a vedúci oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie Trnavského samosprávneho kraja Juraj Štaffa.

IMG_2992_resize

„Skutočné závery by sme chceli médiám poskytnúť až keď naozaj budeme mať celé penzum informácií, lebo by sme sa nechceli k tomu v polovičke postaviť a možno urobiť nejaké predčasné závery. V každom prípade urobíme všetko pre to, aby sme toto letisko zachránili,“ povedal poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár.

IMG_3017_resize

IMG_3030_resize„Nateraz je veľmi dôležité, že sme zistili v tejto časti poslaneckého prieskumu, že dvaja akcionári sú takpovediac rozhádaní medzi sebou. Myslím si, že osud piešťanského letiska do veľkej miery, aj na základe toho čo sme si vypočuli, bude závisieť na dohode župy s Mestom Piešťany. Tým, že Mesto Piešťany vypracovalo štúdiu, tak má predstavu, akým spôsobom sa dá Letisku Piešťany pomôcť. Ako ho zachrániť, je zatiaľ loptička takpovediac u majoritného akcionára.(…) Ja som hovoril o scenári, že nejaký finančný žralok alebo finančná skupina má záujem cez scenár likvidácie sprivatizovať Letisko Piešťany podľa starého HZDS manuálu z deväťdesiatych rokov. Zatiaľ tomu všetko nasvedčuje,“ vyjadril sa k situácii na letisku poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Jozef Viskupič. IMG_2975_resizeIMG_2978_resizeIMG_2980_resize

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články