Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany: Napriek obrovskej strate odmeny zostávajú, opätovným predsedom dozornej rady R. Cicutto

Published

on

Vo štvrtok 27. júla sa v priestoroch piešťanského letiska stretli jeho akcionári na valnom zhromaždení. Schválili výsledok hospodárenia za rok 2016, ktorý je podľa zverejnenej účtovnej uzávierky -671 525 eur po zdanení. Rovnako schválili nových respektíve staronových členov orgánov spoločnosti. Na poste predsedu dozornej rady zostal bývalý piešťanský primátor Remo Cicutto a novým členom je Stanislav Brečka. Návrh na zníženie odmien pre členov orgánov spoločnosti na symbolických 10 eur mesačne, neprešiel.

Primátor Piešťan Miloš Tamajka po valnom zhromaždení informoval, že za Mesto Piešťany navrhoval do predstavenstva Jindřicha Gazdu. Keďže však nikomu z členov predstavenstva nekončí päťročné funkčné obdobie o návrhu primátora Tamajku sa podľa jeho vyjadrenia nehlasovalo.

Inak to bolo pri členoch dozornej rady. Jej členom Removi Cicuttovi a Róbertovi Orihelovi uplynulo funkčné obdobie v apríli tohto roka. Piešťanský primátor navrhol za Mesto Piešťany do dozornej rady Stanislava Brečku. Tento pôsobil v minulosti napríklad v spoločnosti Horezza, pod ktorú patrí aj bývalý Vojenský kúpeľný ústav v Piešťanoch, kam vstupoval ako krízový manažér. Akcionári ho na tento post schválili. Župan Mikuš navrhol opätovne za člena dozornej rady a zároveň jej predsedu Rema Cicutta. Ten bol rovnako schválený. T. Mikuš po valnom zhromaždení povedal, že Piešťany majú v dozornej rade vlastne dvoch členov. Toto odmietol primátor Tamajka, ktorý novinárom zdôraznil, že Remo Cicutto nie je nominantom Mesta Piešťany, ale Trnavského samoprávneho kraja.

Odmeny členom orgánov spoločnosti napriek výraznej strate zostávajú

Letisko Piešťany vlani hospodárilo so stratou cez 670-tisíc eur.  Jeho tržby, ktoré boli v roku 2015 cez 500-tisíc eur, klesli na sumu 265-tisíc eur, čo je hodnota, ktorú približne dosiahlo v rokoch 2011 a 2012. Náklady na hospodársku činnosť Letiska Piešťany boli v roku 2016 1 132 655 eur, pričom oproti roku 2015 klesli o približne 40-tisíc eur. „Na základe hospodárskeho výsledku som navrhol, aby členovia orgánov spoločnosti mali nárokovateľnú odmenu 10 eur mesačne,“ povedal po valnom zhromaždení primátor Tamajka. „Bol som napadnutý, že som populista. Neprešlo to, nebolo to schválené, ale tento návrh som dal, pretože si myslím, že pokiaľ spoločnosť produkuje záporný hospodársky výsledok, členovia orgánov nemajú nárok na odmeny,“ vysvetlil.

Na otázku o výške odmien reagoval Tibor Mikuš: „Viac je populárne hovoriť, že niekto kto pracuje, že si nezaslúži peniaze. Ja to považujem za absolútny nezmysel. Trikrát celkovo som navrhol redukciu členov orgánov aj zníženie odmien…. Ja si myslím, že ľudia, ktorí pracujú pre túto spoločnosť a snažia sa ju udržať, tak si zaslúžia, aby boli za to odmenení. Vy viete o tom, že by niekto chodil do roboty s tým, že si nebude nárokovať odmenu?“ Ďalej spomenul, že on ako župan zo zákona nemá nárok na odmenu a nemal ju ani Remo Cicutto počas obdobia, keď bol primátorom. Členov orgánov spoločnosti prirovnal k záchranárom, ktorým ak nezachránia človeka, by mal niekto povedať, že nedostanú výplatu.

Ďalší potenciálny investor je z oblasti automobilového priemyslu

Župan Tibor Mikuš potvrdil novinárom medializované informácie o posledných rokovania so spoločnosťou Horiba Mira, ktorá pôsobí v oblasti testovania automobilov a momentálne dokončuje obrovský park v Anglicku, pričom by mala záujem preniesť časť svojich aktivít aj do Piešťan. „Je to však beh na dlhú trať. Pri záverečnom rozhovore sa páni vyjadrili, že ich stanovisko či pokračovať v rozhovoroch a akým spôsobom, bude známe tak v novembri,“ povedal predseda predstavenstva T. Mikuš. Témy investorov sa dotkol vo svojom vyjadrení aj primátor Tamajka: „Som v nemilom úžase, že som sa v médiach dočítal tento týždeň informácie o investoroch a rokovaniach, ktoré nemali byť ešte medializované, čo bola požiadavka investorov.“ Primátor tieto rokovania avizoval už koncom júna na mestskom zastupiteľstve avšak vtedy ich bližšie nešpecifikoval. Pre novinárov dodal, že mesto Piešťany svoj záväzok veci nemedializovať, dodržalo.

Aktuálne má letisko zabezpečené prostriedky na prevádzku do septembra

Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva a riaditeľa letiska má spoločnosť vďaka 400-tisícovej pôžičke od TTSK financie na prevádzku do septembra. Čo bude ďalej a akým spôsobom bude zabezpečené fungovanie letiska nešpecifikovali, župan však uviedol, že kraj bude robiť naďalej to čo robil doteraz, pričom už v minulosti poskytol cez svoju spoločnosť letisku pôžičky vo výške cez 1,6 mil.  eur, ktoré následne kapitalizoval a navýšil svoj podiel na základnom imaní.

Tomáš Hudcovič

 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články