Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany má veľký strategický význam pri nečakaných situáciách

Published

on

Pred niekoľkými týždňami sa piešťanská verejnosť dozvedela, že 29. novembrasa bude konať Valné zhromaždenie spoločnosti Letisko Piešťany, a. s., ktorého hlavným bodom bude hlasovanie akcionárov o návrhu na jeho likvidáciu. Akciová spoločnosť, ktorá prevádzkuje a vlastní objekt i pozemky piešťanského letiska má troch akcionárov, ktorými sú Trnavský samosprávny kraj, Mesto Piešťany a Slovenská republika, reprezentovaná Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Seniorský parlament mesta Piešťany vychádza z presvedčenia, že Slovenská republika chce patriť do rodiny vyspelých národov Európy, a preto je potrebné za každú cenu zastaviť svojvoľné šafárenie so zvereným spoločným majetkom našich obcí, regiónov a nášho štátu, ktorý sme krok za krokom, vlastnými silami neúnavne budovali. Petíciu môžete podporiť buď podpisom petičného hárku, alebo priamo na webe vyplnením jednoduchého formulára

Verejnosť je znepokojená informáciami o vývoji situácie v spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. a jej hroziacom zániku. Reflektujúc tieto nálady sa Seniorský parlament mesta Piešťany obrátil s otvorenými listami na akcionárov spoločnosti so žiadosťou o zastavenie likvidácie letiska v Piešťanoch. Na základe spontánnych protestov verejnosti sa začala organizovať petícia za zachovanie fungovania spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. a činností, spojených s prevádzkou tejto spoločnosti.

Jednorazové oddlženie spoločnosti, napríklad z rozpočtu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tiež nie je finančne nereálne. Oddlženie, reštrukturalizácia a nastavenie normálneho biznis modelu by umožnilo ďalšie fungovanie letiska či už vo forme štátom vlastnenej a.s., pripadne v spolupráci so súkromným strategickým investorom.

Letisko v Piešťanoch má tieto atribúty:
1) Preinvestovaná infraštruktúra
Letisko disponuje vybudovanou infraštruktúrou a technológiou, spĺňajúcou prísne podmienky pre prevádzku medzinárodného letiska. V prípade likvidácie je ďalšie využitie tejto infraštruktúry problematické.

2) Strategický význam letiska
Záložné letisko pre bratislavské medzinárodné letisko a ďalšie letiská v regióne. V období nárastu cestovného ruchu v SR ponúka konkurenčnú výhodu pre mesto Piešťany, ale aj región. Môže pozitívne ovplyvniť prílev turistov do kúpeľov v Piešťanoch a regióne a ďalšie podnikateľské aktivity v regióne. Kompletizuje infraštruktúru Piešťan ako moderného dopravného uzla v SR.

3) Bezpečnostné aspekty
Armáda, ktorá letisko v minulosti využívala, momentálne na letisku nie je prítomná, ale v strednodobom meradle sa význam letiska v kontexte s obrannými záujmami Slovenskej republiky a vývojom medzinárodnej situácie môže zásadne zmeniť.

4) Marketingový význam
Medzinárodné letisko, nachádzajúce sa v medzinárodných leteckých mapách. Občasne je využívané VIP klientelou a na biznis lety. Pomáha budovať tzv. „brand image“ mestu Piešťany, regiónu a štátu ako letecky dostupnej destinácie.

5) Havarijný manažment
Zmluva, uzavretá medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a Nemocnicou Alexandra Wintera ustanovuje Nemocnicu ako subjekt hospodárskej mobilizácie. Na základe tejto zmluvy má Nemocnica vypracovaný traumatologický plán. V tejto súvislosti je letisko Piešťany stanovené ako jeden z článkov, ktorý slúži na mobilizáciu a evakuáciu obyvateľov a pacientov.

6) História a rozvoj mesta a regiónu
Rozvoj mesta a letiska je neoddeliteľne spätý a previazaný. Letisko vzniklo v roku 1926 a aj v tých najúspešnejších dobách piešťanského kúpeľníctva bolo nenahraditeľným činiteľom prosperity Piešťan. Dôvody na likvidáciu spoločnosti Letisko, a. s. nie sú jasné. Vyjadrenia akcionárov Mesto Piešťany a Trnavský samosprávny kraj sú protirečivé. Bezprostredným faktorom je zadlženie spoločnosti a nedostatok likvidity pre splácanie aktuálnych záväzkov. Zadlženie nie je spôsobené súčasnou prevádzkovou stratou, ale ide o dlhodobé hromadenie strát a systémové zlyhania z minulosti, ktoré  sa prenášali do ďalších období. Vysoko aktuálnou je aj otázka o zodpovednosti akcionárov, riadiacich orgánov a manažmentu spoločnosti, na základe kvalitnej zmluvy, ktorá by neumožňovala špekuláciu s jej budúcnosťou.

-Seniorský parlament mesta Piešťany/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články