Aktuality

Letisko je v strate, stále hľadá investora

By 18. apríla 2012No Comments

Strata spoločnosti Letisko Piešťany sa v minulom roku znížila, napriek tomu bola vyššia ako pol milióna eur. Informáciu o aktuálnom stave firmy, v ktorej má podiel ministerstvo dopravy, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Piešťany, dostali krajskí poslanci 11. apríla.

[singlepic id=16080 w=320 h=240 float=left]Strata Letiska Piešťany dosiahla v roku 2005 97-tisíc eur, postupne sa zvyšovala až na 946-tisíc eur v roku 2009, odvtedy však klesá. Za vlaňajšok má spoločnosť hospodársky výsledok mínus 551 000 eur.

Poslancov Úrad Trnavského samosprávneho kraja informoval, že významný podiel na hospodárskom výsledku v rokoch 2009 až 2011 mal najmä pokles dotácií od štátu na prevádzku letiska a pokles vlastných výkonov. Spoločnosť preto riešila svoju finančnú situáciu úverom a pôžičkami.

„Pre zachovanie platného štatútu letiska, zachovanie všetkých certifikácií a tým i zachovanie kreditu a tržnej hodnoty celého letiska (čo je dôležité pre prebiehajúci výber strategického partnera) nie je možné i pri nízkych výkonoch pristúpiť k redukcii počtu pracovníkov letiska. Preto prevádzkové náklady zostávajú i v tomto období na relatívne vysokej úrovni,“ píše sa v správe pre poslancov.

Správa ďalej uvádza, že akcionári podnikajú kroky, ktorých výsledkom by mal byť vstup strategického partnera do spoločnosti. Ten má zabezpečiť prostriedky na rekonštrukciu a rozšírenie letiska a získať zákazky v  nákladnej i osobnej doprave.

Štát mal svoj podiel v Letisku Piešťany bezplatne previesť na kraj a mesto do konca minulého roka. K prevodu po páde vlády nedošlo.

Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti sa 30. marca okrem informácie o hospodárení zaoberalo voľbou členov predstavenstva a dozornej rady. Za jej predsedu bol zvolený primátor Remo Cicutto.

Text a foto: M. Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972