Connect with us

Aktuality

Letisko čakajú po roku personálne zmeny v najvyššom vedení

Published

on

Anna Mierna, predsedníčka predstavenstva spoločnosti Letisko Piešťany, sa stala víťazkou primátorských volieb v Skalici. Funkcie by sa mala ujať na ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva v stredu 28. novembra. Akcionári tak budú musieť vyriešiť otázku, kto bude viesť predstavenstvo spoločnosti ďalej.

Nová primátorka Skalice Anna Mierna po rokovaní valného zhromaždenia, kde bola nominovaná do funkcie.

Funkcie šéfky predstavenstva Letiska Piešťany sa A. Mierna ujala na valnom zhromaždení 15. decembra minulého roku potom, ako sa novým županom stal Jozef Viskupič, pričom okrem toho pôsobila ako šéfka odboru financií TTSK. Na tomto zhromaždení došlo aj k ďalším zmenám v orgánoch spoločnosti. Župan Viskupič vtedy vyhlásil, že ide o dočasné vedenie spoločnosti, pretože do vedenia firmy chce postaviť odborníkov, ktorí vzídu z výberového konania.

„Dnešným dňom sme ustanovili záchranný manažment, pretože bývalý manažment odišiel. Vrámci rokovania sme riešili nastavenie takých mechanizmov, aby sme viac ako dvojmiliónovú dlhovú službu, ktorú nám tu necháva predchádzajúce vedenie vedeli riešiť, vedeli zasanovať a pripravili taký dlhodobo udržateľný plán, že Letisko Piešťany bude oddlžené, že kraj sa k nemu postaví ako k organizácii, kde vlastní 57 percent, že zamestnanci budú spokojní a zaplatení a letisková infraštruktúra nebude chátrať,“ povedal takmer pred rokom J. Viskupič. Na aktuálnu otázku ako a kedy bude kraj riešiť personálne zmeny odpovedal Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK: „Situácia ohľadom nového predsedu predstavenstva letiska bude vyriešená v čo najkratšom čase.“

Pôžičky likvidovali pôžičkou od banky, o nových aktivitách chce kraj informovať tento týždeň

Cieľom nového vedenia bolo od začiatku oddlženie letiska tak, aby sa dostalo do lepšej vyjednávacej pozície s potencionálnymi investormi. Tých župan plánoval postupne predstavovať na jar, neskôr povedal, že k tomu príde na jeseň. Letisko si pod vedením Anny Miernej zobralo 800-tisícový úver od Slovenskej sporiteľne, ktorý mal byť z veľkej časti použitý na splatenie pôžičiek zobraných od súkromných osôb a firiem v čase, keď letisko viedol bývalý župan Tibor Mikuš. Podľa nového vedenia kraja boli tieto pôžičky nevýhodné a pochybné.  Letisko má stále problémy s exekúciami, ktoré mu hrozia pre nevyplatené nárokovateľné odmeny bývalých členov orgánov spoločnosti. „Pokiaľ ide o odmeny bývalých členov vedenia letiska, momentálne ešte prebiehajú súdne spory a k ich prípadnému vyplateniu je ešte predčasné sa vyjadrovať,“ povedal J. Vacek.

Vlani sa v súvislosti s piešťanským letiskom hovorilo minimálne o štyroch potenciálnych investoroch. Na jar k nim pribudol záujemca zo Spojených arabských emirátov. Ako dopadli rokovania a aká je aktuálna situácia s hľadaním investora, kraj zatiaľ neinformoval. Na našu otázku ohľadom situácie z kraja odpovedali: „K aktuálnym informáciám o nových obchodných aktivitách Letiska Piešťany budeme informovať tento týždeň.“

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články