Connect with us

Aktuality

Letecké dni tento rok nebudú – vedenie firmy nevie garantovať fungovanie letiska

Published

on

Keď začiatkom marca priniesol portál sme.sk informáciu o príprave Leteckých dní v Piešťanoch, ktoré chceli organizátori zrealizovať v auguste alebo septembri tohto roka, mnohým fanúšikom letectva zaplesalo srdce. Už vtedy však riaditeľ letiska František Varga hovoril, že organizátorom nevie dať zo svojej pozície relevantnú odpoveď na to, či bude spoločnosť Letisko Piešťany pokračovať v činnosti a že o tom bude rozhodovať predstavenstvo. Šéf predstavenstva župan Tibor Mikuš sa po poslednom valnom zhromaždení vyjadril jasne – letecké dni nebudú.

„Nie, nemohli sme jednoznačne záujemcom o organizovanie leteckých dní dať záruku, že letisko bude v prevádzke, pretože rezort dopravy naozaj veľmi dobre spolupracuje, ten poskytol prostriedky, ktoré zo zákona môže poskytnúť pre podporu neekonomických činností, teda činností, ktoré sa týkajú spoľahlivosti a bezpečnosti. Čo sa týka dofinancovania toho rozdielu medzi skutočnými prevádzkovými nákladmi a tržbami, na to je zatiaľ Trnavský samosprávny kraj sám,“ odpovedal vo štvrtok  27. júla župan Tibor Mikuš, na otázku ohľadom uskutočnenia avizovaných leteckých dní.

Podľa župana chceli organizátori, ak majú začať s prípravami leteckého dňa a vložiť do toho nejaké peniaze, jednoznačne záruku, že letisko bude vtedy v prevádzke. „Nie sme bohužiaľ v tej polohe, aby sme mohli niekomu garantovať, že o tri mesiace alebo o pol roka bude taký a taký stav a to poviem v situácii, keď jeden z partnerov, alebo jeden z vlastníkov, trvale poškodzuje letiskovú spoločnosť,“ dodal predseda predstavenstva T. Mikuš. Narážal tým na Mesto Piešťany a piešťanského primátora. Župan sa opakovane vyjadril, že Piešťany nepomáhajú letisku, naopak mu škodia.

Piešťanský primátor prezentuje iný pohľad na vec. V januári schválilo valné zhromaždenie uznesenie a zaviazalo predstavenstvo spoločnosti  na predloženie návrhu na ďalšie fungovanie spoločnosti, najneskôr s pozvánkou na valné zhromaždenie plánované na koniec mája. Podľa primátora Tamajku sa tak nestalo, preto na konci mája navrhol vyslovenie nedôvery predstavenstvu, ktoré však nebolo schválené, keďže župan, ktorý je jeho predsedom, má vrámci valného zhromaždenia ako zástupca TTSK počet hlasov prislúchajúci 59 percentám akcií.  „Všetci traja akcionári sa dohodli, že predstavenstvo vypracuje konsolidačný plán. Nikto z akcionárov ho však nedostal a dnes sme sa prakticky nemali o čom baviť. Mesto Piešťany dalo vypracovať materiály a predpokladal som ich zapracovanie do dnešného programu k čomu tiež nedošlo. Ja som dal návrh, aby dozorná rada zistila z akého dôvodu nedošlo k naplneniu uznesenia a prečo konsolidačný plán predstavenstvo nevypracovalo. Dal som tiež návrh na vyslovenie nedôvery predstavenstvu, ale ako minoritný akcionár sme boli opäť prehlasovaní,“ povedal na konci mája primátor Miloš Tamajka.

Mesto Piešťany na konci minulého roka po schválení mestským zastupiteľstvom zmenilo VZN o dani z nehnuteľností, kde sa od dane oslobodili pozemky slúžiace dopravnej infraštruktúre, čo pre Letisko Piešťany znamená zníženie dane o viac ako 55-tisíc eur ročne. Mesto Piešťany prostredníctvom primátora dalo v tomto roku spracovať  posudky a objednalo si poradenstvo ohľadom letiska u firmy L&L.com špecializujúcej sa na reštrukturalizačné a insolvenčné procesy. Podľa zverejnených faktúr za to zaplatilo 18-tisíc eur. 

Primátor Tamajka rovnako avizoval rokovania s potenciálnym investorom z oblasti automotive. Informácie o rokovaniach so spoločnosťou Horiba Mira zverejnil tesne pred posledným rokovaním valného zhromaždenia župan Mikuš. Na otázku, či je to investor, ktorého avizoval piešťanský primátor župan reagoval: „Nepýtajte sa ma na to, čo povedal povedal primátor Tamajka. Primátor Tamajka nemá problém povedať čokoľvek a na základe mojich skúseností môžem povedať, väčšinou to nie je pravda. Takže nebudem hovoriť o tom, čo primátor Tamajka. Oficiálne sa nahlásili zástupcovia tejto firmy za účasti slovenského poradcu, mali sme niekoľko rokovaní, páni povedali čo predstavujú, zaujímali ich reálie tohto letiska a teda naznačili, kde by asi boli videli využitie, ale ako som povedal, záver tej diskusie bol, že sa vyjadria asi v novembri, decembri.“ Na margo informácií o firme Horiba Mira sa vyjadril aj primátor M. Tamajka, ktorý potvrdil, že ide o investora, ktorého avizoval, avšak informácie o rokovaniach podľa jeho slov nemali byť zatiaľ medializované, čo bola požiadavka investora, preto nechcel ďalej veci rozvíjať a čuduje sa, že kraj ich zverejnil. „Ja som viazaný mlčanlivosťou a rešpektujem investora a chcem aby sem prišiel, aby tu tento záujemca reálne pôsobil v meste Piešťany, aby ozdravil túto spoločnosť,“ povedal.

Vízia Letiska Piešťany do ďalšieho obdobia nie je jasná. Kraj spoločnosti poskytol tento rok pôžičku vo výške 400-tisíc eur, vďaka ktorej má  prostriedky na fungovanie do septembra tohto roka. Čo ďalej, predseda predstavenstva Mikuš, presne nešpecifikoval. Povedal, že sú otvorení akémukoľvek investorovi, rokovania prebiehajú a kraj bude zrejme robiť to, čo doteraz, teda nalievať finančné prostriedky do spoločnosti prostredníctvom pôžičiek. Reálny plán konsolidácie a reštrukturalizácie spoločnosti a teda dlhodobej udržateľnosti jej fungovania, zatiaľ predložený nebol. 

– th- 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články