Connect with us

Aktuality

„Lesná“ sauna mala byť v Piešťanoch, rastie v Spišskom Hrhove

Published

on

Mala byť v Piešťanoch na brehu Sĺňavy, neďaleko Ratnovskej zátoky, napokon ju však stavajú v Spišskom Hrhove. „Lesnú“ saunu plánovalo zrealizovať piešťanské Občianske združenie Centrum architektúry podľa návrhu architektiek Wo|V|eN. V Piešťanoch veci stroskotali na „papierovaní“, na Spiši sa autorom projektu podarilo veci dotiahnuť do realizácie. Sauna by tak do zimy mala zdarma slúžiť domácim i turistom.

Saunu v Spišskom Hrhove stavia obecná firma. Jedným z miestnych majstrov je pán Seman. Hoci podobný „škandinávsky“ objekt nikdy nestaval, je to skúsený majster, ktorý je zárukou dobrého výsledku. Po príprave všetkých potrebných častí saunu prenesú na kraj lesa pri Spišskom Hrhove, kde bude zadarmo slúžiť domácim aj turistom. Sauna bude stáť na drevenom rošte. Obal bude z kombinácie dreva a polykarbonátu.  „Žiadna elektrina, žiadna civilizácia. Len pekná architektúra, drevo v piecke, hviezdna obloha, okolitý les, v diaľke Spišský hrad, ľadová voda. A vy, ak si saunu vopred rezervujete,“ približujú budúcnosť autori projektu, ktorými sú Lívia Gažová z OZ Centrum architektúry,  Martin Lipták (Čierne diery, o. z.), architektky Wo|V|eN – Anna Cséfalvay, Danica Pistekova, Marianna Maczova, Veronika Michalíková a obec Spišský Hrhov.

Od nápadu po realizáciu ubehli viac ako 2 roky. „Inšpiroval nás podobný koncept sauny v obci Dúbravica. Pripravili sme povolenia a projekt sme konzultovali s odborníkmi. Náročné bolo vymyslieť atypickú konštrukciu. Niektoré materiály na ňu nám musia priviezť z Nemecka, kvôli netradičnému tvaru sme museli vytvoriť špeciálne kotvenie. Kaďu na ochladenie v studenej vode nám dodá rodinná firma Slovenské kade z obce Pukanec, drevo je z píly z vedľajšej dediny. Skoro všetky firmy, ktoré sme oslovili, nám dali zľavu alebo nám pomohli,“ približuje príbeh realizácie Lívia Gažová. Sauna sa stáva realitou aj vďaka podpore verejnosti, za štyri dni zbierky sa projektu podarilo vyzbierať viac ako osem tisíc eur.

Sauna mala stáť pôvodne v Piešťanoch

Autori pôvodne plánovali saunu postaviť na brehu Sĺňavy na úrovni bývalého kúpaliska na Banke. Neskôr po konzultáciách zmenili umiestnenie. „Projekt bol navrhnutý ako drobná stavba. Keďže tá musí plniť doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, našli sme jej nové, a musím povedať, že ešte krajšie miesto, na bývalej nudapláži pri vodnolyžiarskom vleku. Objekt sauny mal byť doplnkom k vodnolyžiarskemu vleku a mal stáť na brehu Sĺňavy s panoramatickým výhľadom na priehradu a Vtáčí ostrov. S prevádzkovateľmi sme mali predbežnú dohodu aj na prevádzkovaní sauny,” vysvetľuje Lívia Gažová.

Fungovanie sauny bolo naplánované ako bezoslužné. Pre saunu je pripravený rezervačný systém cez online kalendár na webstránke projektu. Návštevníci si mohli rezervovať termín a zámok na saune otvoriť SMSkou. Obsluha by sa starala len o bežnú údržbu. Na ochladzovanie by slúžila priamo vodná nádrž.

Stavebný úrad mal problém uznať doplnkovú funkciu kvôli veľkej vzdialenosti od hlavného objektu vleku. Toto považujem za diskutabilné, zákon nič také ako vzdialenosť neudáva. Sauna mala stáť na pozemku Ratnovskej zátoky, ktorý je vo vlastníctve SR a v správe povodia Váhu. Povodie Váhu ako aj Štátna ochrana prírody súhlas na vybudovanie drobnej stavby bez prívodu sietí dali. Konzultácie na úrade skončili aj napriek našej dobrej vôli a pripravenosti projektu, nariadením stavebného konania. Sauna by však stavebné povolenie nedostala, lebo úrad vyžadoval povolenie aj od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. To sme samozrejme nemohli dostať, podstatou tohto projektu je totiž originálny škandinávsky koncept, ktorý sa vymyká slovenských hygienickým štandardom,“ vysvetľuje proces L. Gažová.

Slová o stavebnom konaní potvrdila vo svojom vyjadrení Alena Horešová, vedúca oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta: „Žiadateľka žiadala o ohlásenie drobnej stavby „sauny“. Drobná stavba musí plniť doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktorá nemôže podstatne ovplyvniť ŽP. Táto stavba bola navrhovaná v chránenom území, potrebovala potrebné vyjadrenia jednak z OÚŽP úsek ochrany prírody a krajiny, ďalšie vyjadrenie ORHaZZ, RÚVZ. Ak by bola súčasťou nejakého areálu, tak by sa stavba mohla ohlásiť, ale v tomto prípade bola určená na stavebné povolenie. Tak isto nebola zabezpečená prevádzka sauny. O stavebné povolenie OZ nepožiadalo.

Podľa iniciátorky projektu Lívie Gažovej malo občianske združenie všetky veci a povolenia predbežne dohodnuté, alebo vyriešené. Všetko stálo iba na tom, či bude stavebný úrad žiadať konanie, kde by bolo treba riešiť aj povolenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Sauna bola naplánovaná ako drobná stavba do 25 m2 bez základov a sietí. Prevádzku sauny mal zabezpečiť prevádzkovateľ vodnolyžiarskeho areálu. Piešťanský stavebný úrad trval na svojom, nepomohla ani snaha o ďalšie stretnutia s cieľom vyriešenia problémov. Autori projektu tak napokon našli iné miesto na realizáciu. Sauna sa pomaly stáva realitou v Spišskom Hrhove.

„Mrzí ma, že Piešťany prišli o tento originálny projekt, ktorý sprevádzala široká medializácia. Mal slúžiť nielen ako nová turistická atrakcia, ale aj ako prvok spontánnej kúpeľnej kultúry pre domácich,“ dodala Lívia Gažová.

Pôvodná inšpirácia v obci Dúbravica, projekt realizovali Periférne centrá.

-th- Vizualizácia: architektky Wo|V|eN, Foto: Daniel Goliaš, Periférne centrá

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články