Connect with us

Aktuality

Legovňa dnes slávnostne otvorila svoje brány

Published

on

Zástupcovia jazykovej školy C&M Languages Marek a Petra Kalinčíkovi
a Craig Brickman dnes 18. marca slávnostne otvorili brány centra kreatívneho vzdelávania Brick by Brick, alebo skrátene Legovne. Piešťany sa tak stali druhým mestom na Slovensku, kde sa budú môcť deti vo veku 3 až 12 rokov v opatere skúsených lektorov hrať a zároveň vzdelávať vďaka LEGO kockám. Prostredníctvom zážitkových hier sa budú môcť naučiť základy techniky, matematiky, fyziky, stavebníctva či prírodných vied, ale dôležitým bodom je aj sociálna výchova a vzájomná spolupráca. Priestor Legovne by mal byť verejnosti prístupný už začiatkom apríla.

IMG_1523_resize

„V rámci licencie Brick by Brick, sme dostali celé know-how ako zostaviť hodinu, čo všetko má obsahovať, ako ju viesť, je to jednoducho celý nezávislý edukačný program. Momentálne máme 7 setov, každý je určený pre dve až tri deti. Je to kvôli tomu, aby sa deti učili spolupráci a komunikácii. Z jedného setu sa dá urobiť až 70 rôznych modelov, pričom spoločnosť Brick by Brick stále pracuje na nových návodoch. LEGO je z môjho pohľadu úžasná hračka, ktorá učí rozvíjať myslenie aj kreativitu. Pre mňa je zaujímavý aj vznik názvu Legovňa. Keď sme tento priestor vytvárali, dlho sme premýšľali nad tým ako ho nazvať. V budove prebiehajú kurzy angličtiny a jedno z detí, ktoré prichádzalo na hodinu sa opýtalo svojej mamy, kedy už otvoríme tú Legovňu. Hneď ako som počul toto slovo, povedal som si, že je to ten pravý názov pre tento priestor,“ povedal Marek Kalinčík z C&M Languages.

IMG_1638_resize

Okrem zástupcov jazykovej školy C&M Languages sa otvorenia, ktoré sa nieslo v uvoľnenej atmosfére zúčastnil aj dizajnér Michal Staško a nesmela chýbať ani moderátorka Alžbeta Švorcová. Prítomní boli aj sponzori Július Ivan z EKOM-u, Lukáš Moravčík ako zástupca MAGNA ENERGIE, Jaroslav Crkoň z TSU Piešťany, Ján a Michal Mitošinka zo spoločnosti DAMITO, bez ktorých by priestor určený hlavne pre hravé vzdelávanie vznikol iba ťažko. Mesto Piešťany prišiel zastúpiť viceprimátor Michal Hynek.

IMG_1726_resize

„Sme veľmi radi, že ako náš prvý partner v tomto koncepte Brick by brick na Slovensku je práve C&M Languages, s ktorými spolupracujeme už od roku 2011. Spoluprácu sme začali na báze jazykového vzdelávania dospelých vrámci metódy direct method. Posledné dva tri roky sme chceli obohatiť náš detský segment výučby, ktorý sa nám zdalo, že u nás zaostáva a ktorý je naopak veľkým trendom v Amerike a v západnej Európe. Robili sme v tejto oblasti veľa prieskumov a najlepšie nám vyšiel práve koncept Brick by Brick americkej spoločnosti, ktorého hlavným princípom je prvok nazývaný edutainment, čiže taká kombinácia education a entertainment, aby to bolo pre deti zážitkové učenie a učenie sa cez hru,“ povedala Zuzana Lažanská, zástupkyňa jazykovej školy The Know-How Institute, ktorá je držiteľkou licencie Brick by Brick pre Českú a Slovenskú republiku.

IMG_1546_resize

„Chcem poďakovať manželom Kalinčíkovým za ich veľmi húževnatý prístup. Robiť takýto interiér, to je beh na dlhú trať, ktorý nie každý vydrží, pretože je to náročné na energiu, financie aj psychiku a oni to všetko zvládali naozaj veľmi dobre. Ďakujem tiež partnerom, ktorí podporili tento projekt, navzdory tomu, že nevedeli presne čo ideme budovať a projektu aj tak dôverovali,“ povedal dizajnér Michal Staško, ktorý navrhol interiér Legovne.

IMG_1550_resize

-lt-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články