Connect with us

Aktuality

Lávku na Krajinskom moste zavrú už zajtra

Published

on

Podľa včerajšieho vyjadrenia prednostky piešťanského mestského úradu Denisy Bartošovej mali lávku na Krajinskom moste uzavrieť na budúci týždeň. Dnes však radnica zverejnila  informáciu, že lávka bude zatvorená od štvrtka 28. novembra.

 

„Na základe vyjadrenia statika k oceľovej lávke Mesto Piešťany oznamuje, že od štvrtka 28. novembra 2019 bude lávka na Krajinskom moste z bezpečnostných dôvodov uzatvorená. Pre chodcov sa odporúča využiť prechod cez Kolonádový most,“ informovala Drahomíra Moretová, vedúca kancelárie primátora Mesta Piešťany. 

Rekonštrukcia lávky bola plánovaná v roku 2015 v sume 150-tisíc eur. K realizácii však nedošlo. V roku 2016 bola naplánovaná rekonštrukcia v sume 270-tisíc aj s vyčlenenými prostriedkami v rozpočte, pričom vedenie mesta prišlo s návrhom, že je možnosť pokúsiť sa získať prostriedky na rekonštrukciu z eurofondov. 

Projektant a statik sa v tom čase vyjadril,  že oprava lávky znesie odklad minimálne 4-5 rokov. Hovoril však o potrebe vyčistiť nosné profily technickej časti lávky, ktoré tvoria záchytnú drážku pre hrubé nečistoty z pochôdznej plochy, čím zabraňujú odtoku dažďovej vody. Na akútne práce nechalo zastupiteľstvo v rozpočte 70-tísíc eur, ostatné presunulo na rekonštrukciu ulice A. Hlinku.  Vtedajšie vedenie mesta dalo spraviť pre eurofondovú výzvu novú projektovú dokumentáciu, za ktorú zaplatilo spoločnosti Argus DS z Trenčína 7080 eur. V záverečnom účte za rok 2016 je uvedené, že po zmenách rozpočtu zostali na položke len prostriedky na projektovú dokumentáciu, ale k tomu prislúchajúce uznesenie zastupiteľstva nie je.

Samospráva nezrealizovala práce, ktoré odporučil statik

Čistenie nosných častí lávky mestský úrad pod vedením prednostu Strapatého nezrealizoval. Práve to vidí ako najväčší problém statik Bohumil Bohunický vo svojom aktuálnom vyjadrení, kde konštatuje: „Za obdobie od obhliadky objektu vykonanej 7. júla 2016 po dnes neboli vykonané žiadne práce, ktoré by zabránili, alebo spoň zmiernili narastanie stupňa korózie oceľovej konštrukcie – neboli odstránené nánosy nečistôt a zeminy, ktorá sa usadzuje na spodných pásniciach hlavných nosníkov lávky.“ Podľa statika niektoré oceľové prvky sa rozpadajú v šupinách a dnes už neplnia svoju funkciu. „Nosná lávka nespĺňa kritériá statickej odolnosti a používateľnosti v zmysle platnej technickej normy. Posudzovateľ konštatuje, že za súčasného stavu nemožno vylúčiť lokálne porušenie niektorých nosných prvkov lávky a teda jej ďalšie používanie predstavuje pre verejnosť nebezpečie,“ napísal B. Bohunický.

Samospráva sa k tlačovej správe zverejnenej v stredu 27. novembra vyjadrila, že Mesto má pripravenú projektovú dokumentáciu, v ktorej bude zaradené aj osvetlenie lávky. Rozpočet na rekonštrukciu je podľa dokumentácie  483 tisíc EUR na lávku a 35 tisíc EUR  je plánované na osvetlenie. „Na novú projektovú dokumentáciu bolo vydané aj povolenie na udržiavacie práce, prerokované je aj s Krajským pamiatkovým úradom použitie nových materiálov (odľahčené podlahové dielce a zábradlie lávky). Samotná rekonštrukcia bude musieť byť v dvoch fázach, lebo uprostred sa lávka delí na vstup do kúpeľov (Thermia),“ uviedla Drahomíra Moretová, z čoho vyplýva, že radnica dnes chce postupovať podľa projektu, ktorý bol pre čerpanie eurofondov pripravený za primátora Tamajku.

Prednostka Denisa Bartošová uviedla na rokovaní komisií zastupiteľstva tento týždeň, že lávka bráni taktiež rekonštrukcii Krajinského mosta, ktorý vykonáva spoločnosť Swietelsky.

Vizualizácie rekonštrukcie podľa projektu z roku 2016

V pondelok 25. novembra na spoločnom stretnutí požiadal primátor Peter Jančovič starostov, ale aj organizácie, ktorým lávka slúži na ich podnikateľské aktivity, aby pri príprave rozpočtu na rok 2020 zvážili možnosť participácie na rekonštrukcii lávky. „Do 6. decembra 2019 by mali byť predložené návrhy foriem participácie. Termín začiatku rekonštrukcie bude závisieť od finančných prostriedkov, teda aj schváleného rozpočtu pre rok 2020,“ dodala D. Moretová. 

-th- Vizualizácie Mesto Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články