Ľadová povodeň pri Piešťanoch zatiaľ nehrozí

15. februára 2012 Off Od

Slovenský hydrometeorologický úrad varoval niektoré oblasti pred výskytom povodní spôsobených topiacim sa ľadom. Podľa riaditeľa Správy povodia stredného Váhu II. Milana Koščála, okolie Piešťan nie je ohrozené.

[singlepic id=25552 w=320 h=240 float=right]Ľudia, ktorí trávili slnečné, ale mrazivé dni prechádzkami popri Váhu si všimli výskyt ľadovej triešte. Tá však aktuálne žiadne problémy nespôsobuje. „Okolo Lida a na Prúdy už nesiaha zdutie Sĺňavy. Preto vyššie na Váhu môžu pribúdať drobné polámané kryhy. Keď je menej vody alebo slabší prúd ľady viac primrznú a neskôr sa odtŕhajú a zhromažďujú. Zatiaľ však ľadová povodeň nehrozí,“ vysvetlil Milan Koščál.

Dôležité je ako rýchlo príde oteplenie. Ak to bude nárazové, ľad sa nestihne rozpustiť a môžu vzniknúť veľké kryhy, ktoré sa na jednom mieste zastavia. Pokiaľ bude otepľovanie pozvoľné, ľadová povodeň nehrozí.

Slovenskí vodohospodári s výnimkou tých na Dunaji nemajú k dispozícii ľadoborec. „Na prístupných miestach, napríklad na haťových poliach, by sme mohli v prípade potreby ľady rozbíjať so žeriavom a závažím. Vo veľmi závažných prípadoch sa môžu použiť aj výbušniny,“ povedal Milan Koščál.

Sĺňava bola podľa jeho slov zamrznutá aj v minulosti, ale v tomto roku je to v mimoriadnom rozsahu: „Spôsobili to mrazy, ktoré sú silné a trvajú v podstate neustále, už dva-tri týždne.“

[nggallery id=1417]

Text: M. Palkovič Foto: T. Hudcovič