Connect with us

Aktuality

Kvôli predraženému projektu môže prísť úrad o dotáciu na škôlku

Published

on

Mesto Piešťany už niekoľko rokov zápasí s nedostatkom miest pre deti v materských školách. Jednou z alternatív malo byť rozšírenie kapacity Materskej školy Alexandra Dubčeka. Projekt za viac ako štyristotisíc eur je však kvôli výške naprojektovanej sumy prakticky nerealizovateľný, a tak hrozí, že úrad môže prísť aj o štátnu dotáciu 55 tisíc eur, ktorú mu minulý rok schválilo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Peniaze treba použiť a vyúčtovať do konca tohto roka.

dubceka
Podľa informácií Mesta Piešťany v školskom roku 2015/2016 navštevuje materské školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti 747 detí. Pri zápise nebolo prijatých celkovo 67 detí, úrad však uvádza, že išlo o deti mladšie ako tri roky, respektíve rodič odmietol umiestnenie dieťaťa do iného ponúknutého zariadenia. S nedostatkom kapacít pre škôlkárov však zápasí mesto minimálne od roku 2010. Na zmiernenie stavu chcel bývalý odbor školstva Mestského úradu v minulom roku využiť možnosti štátnych dotácií a zvýšiť kapacitu pre škôlky formou nadstavby objektu na A. Dubčeka, ktorý je elokovaným pracoviskom MŠ Ružová. Nadstavbou mali vzniknúť dve nové triedy.

„Mesto Piešťany dalo vypracovať projektovú dokumentáciu na realizáciu rozšírenia kapacity s výslednou sumou na realizáciu projektu 444 475 eur. V tejto cene ešte nie sú zahrnuté sumy za zariadenie interiéru, zdravotechnika, vzduchotechnika, elektrika, prípojka vodovodu, prípojka NN, požiarna ochrana. Z dôvodu  vysokej sumy na realizáciu bol zatiaľ tento projekt zastavený. V súčasnosti mesto hľadá alternatívne možnosti ako dotáciu využiť,“ uviedla hovorkyňa mesta Eva Bereczová.

Vo výzve, zverejnenej na stránke rezortu sa píše, že z dotácií „je možné uhradiť náklady na – projektovú činnosť, inžiniersku činnosť (stavebný dozor investora) – okrem prípadov rozšírenia kapacít výstavbou nových materských škôl formou modulov alebo prístavbou materských škôl formou modulov, interiérové vybavenie nábytkom (vrátane ležadiel) a nevyhnutnými učebnými pomôckami vrátane digitálnych technológií, a ďalej vybavenie exteriéru materskej školy pevne zabudovaným záhradným náradím“. Záleží však aj na tom, ako sa mesto na použití peňazí s rezortom dohodlo.

Ako ďalej uvádza E. Bereczová v správe pre médiá, projektovú dokumentáciu vyhotovila firma MS Projekt s.r.o., za cenu 2600 eur. Náklady na realizáciu rozšírenia kapacity predškolského zariadenia o 50 miest vyčíslili projektanti takto:  stavebná časť – 406 916,80 eur, zariadenie kuchyne – 34 508,64 eur, plynové odberné zariadenie – 3050 eur. V tejto cene ešte nie sú stanovené sumy za zariadenie interiéru, zdravotechniku, vzduchotechniku, elektriku, prípojku NN, požiarnu ochranu a pod.

Podľa článku z mája 2015 sa projekt mal zrealizovať v tomto roku, v mesiacoch máj až august. „Mesto Piešťany však nemá toľko finančných prostriedkov, aby stavbu podľa projektu zrealizovalo,“ uvádza v súčasnosti hovorkyňa. Minulý rok radnica vynaložila z mestského rozpočtu na rekonštrukciu základných a materských škôl 78 500 eur . „Áno, finančné prostriedky boli použité na obnovu a rekonštrukciu základných a materských škôl: zakúpenie vypaľovacej pece na keramiku pre CVČ a jej zapojenie, rekonštrukcia sociálnych zariadení na MŠ Detvianska, rekonštrukcia sociálnych zariadení na MŠ Považská, rekonštrukcia sociálnych zariadení na MŠ Ružová, rekonštrukcia sociálnych zariadení na MŠ Scherera, rekonštrukcia sociálnych zariadení na ZŠ Mojmírova a výmena okien na MŠ Ružová ul.,“ znie odpoveď Evy Bereczovej na otázku webového portálu zpiešťan.sk.

V zatiaľ neschválenom návrhu rozpočtu na tento rok má vo výdavkoch na školstvo mesto naplánovanú sumu 110-tisíc eur na rekonštrukciu školských budov a ďalších 23-tisíc na ich údržbu. Podľa komentáru pri údržbe za 23 000 € ide o: „Zabezpečenie údržby budov na školách a školských zariadeniach v súlade s prijatým uznesením MsZ“ a pri rekonštrukcii školských budov za viac ako stotisíc: „Zabezpečenie rekonštrukcie na školách a školských zariadeniach v súlade s prijatým uznesením MsZ, financované z úverových zdrojov“. To znamená, že peniaze na rekonštrukciu škôl mesto k dispozícii nemá a ak sa do niečoho pustí, bude si musieť požičať.

Keďže podľa nášho názoru už pri preberaní projektu muselo byť kompetentným jasné, že nadstavba za skoro pol milióna eur je pre mesto priveľkým sústom, uvidíme, ako a kedy úrad stihne nájsť „alternatívne možnosti“ a či o štátnu dotáciu Piešťany nakoniec neprídu.

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, ilustr. foto: A. Drahovská, archív PNky, www.piestany.sk

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články