Pre piešťanské CT chcú odvolať ministerku Zvolenskú

Pre piešťanské CT chcú odvolať ministerku Zvolenskú

3. novembra 2014 Off Od

Opozícia začala zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Jej témou má byť odvolávanie ministerky zdravotníctva Zuzana Zvolenskej pre verejné obstarávanie tomografu v Nemocnici Alexandra Wintera (NAW).

AKTALIZOVANÉ: Zuzana Zvolenská podala demisiu. Viac informácií nájdete TU.

nemocnica

Na svojom Facebooku o tom informovala RTVS. Opozičné strany NOVA, OĽaNO a SaS zvolali brífing, na ktorom zhrnuli dôvody na odvolanie ministerky Zuzany Zvolenskej. „Na Medical Group sme upozornili pred rokom. Spomínal som ju v súvislosti s obchodmi, ktoré má so slovenskými nemocnicami,“ povedal poslanec Daniel Lipšic. Táto firma má na základe výberového konania dodať piešťanskej nemocnici tomograf Philips Ingenuity Core 128 za 1,6 mil. eur. Rovnaký prístroj kúpila v máji tohto roka Nemocnica Havlíčkův Brod za približne 532-tisíc eur.

V stanovisku, ktoré nám poskytla riaditeľka NAW Mária Domčeková sa píše: „Cena CT zariadenia  víťaza súčasného verejného obstarávania zahŕňa už aj financovanie kúpnej ceny po dobu 48 mesiacov.“

Štát má v neziskovej organizácii Nemocnica Alexadra Wintera vplyv prostredníctvom správnej rady. Dve tretiny jej členov tvoria nominanti ministerstva zdravotníctva, zostávajúci dvaja zastupujú zamestnancov nemocnice.

O stanovisko k verejnému obstarávaniu sme požiadali aj ministerstvo zdravotníctva.

AKTUALIZOVANÉ (17.45 h): Ministerstvo zdravotníctva SR nám poslalo nasledujúce stanovisko Zuzany Zvolenskej:

„Nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR a nevzťahuje sa na nich môj príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania a ani na ich kontrolu .

Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré ako jediné má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania.

Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad. Neviem preto dnes povedať, či postup bol alebo nebol zvolený správne. Čo však povedať viem, že nominanti MZ SR v správnej rade Piešťanskej nemocnici ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici.

Rozhodla som sa preto k dnešnému dňu odvolať všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR a za týchto ľudí prevziať plnú politickú zodpovednosť a podávam k dnešnému dňu demisiu.“

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: mp, TV Karpaty

REKLAMA

450X222 primator hudcovic