Kursalon, ktorý v dávnej minulosti slúžil predovšetkým kúpeľným hosťom, bude s novými nájomcami zameraný viac na domácu klientelu. Neodmietne však samozrejme ani hostí. Zatvorený bol od novembra 2017, keď v priestoroch skončil vtedajší nájomca najmä pre vysokú ekonomickú náročnosť na energie, nájomné a údržbu. Novými nájomcami sú ŽiWell, OZ Apolin a fungovať tu bude aj Kaviarnička.

Zástupcovia nájomcov a Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, ako vlastníka budovy, slávnostne prestrihli pásku a otvorili symbolicky svoje priestory deň pre Otvorením letnej kúpeľnej sezóny. V piatok 31. mája pozvali hostí, aby si prišli pozrieť čo pre nich pripravili.

ŽiWell Kursalon – uhasí smäd i zasýti

ŽiWell Kursalon funguje v priestoroch bývalej Frapperie a má v nájme aj kuchyňu. Na firme má podiel Prvý piešťanský pivovar ŽiWell aj OZ Kvas, ktoré prevádzkovalo ŽiWell na predošlom mieste v Leieri. Do prípravy priestorov doteraz prevádzkovatelia investovali 80-tisíc eur, pričom ešte nie sú na konci. Išlo predovšetkým o rekonštrukciu rozvodov vody a elektriny, ako aj i rekonštrukciu kuchyne a nákup nových potrebných zariadení. Vybudovali tiež klimatizovaný sklad piva, ktorému dominuje predovšetkým produkcia vlastného pivovaru. Je hneď za výčapom, takže rozvody sú veľmi krátke, čo má pomôcť ku kvalite čapovaného zlatého moku. Priestor, ktorý vidia návštevníci má nový bar a stolovanie. Pribudnúť má ešte stála výstava umeleckých diel, avšak zostane tiež priestor na krátkodobejšie výstavy. Na realizáciu projektu vyzbierali prevádzkovatelia 4375 eur prostredníctvom crowdfundingovej kampane, čo je však len zlomok prostriedkov potrebných na oživenie priestorov. Noví nájomcovia boli pripravení na investíciu, avšak skutočný stav ich prekvapil.

Kuchyňa ŽiWell Kursalon je od tohto týždňa v prevádzke. Pripravený je nový koncept zdravých obedov, kde si prídu na svoje všetci – alergici, vegáni aj mäsožrúti. Tak ako doteraz, budú hrať prím čerstvé a lokálne suroviny. 

V priestoroch novej prevádzky budú tiež pokračovať kultúrne a komunitné aktivity, takže tešiť sa môžete na výstavy, koncerty, divadlo i workshopy.

 

Komunitné centrum Apolin

Komnunitné centrum Apolin vzniklo v priestoroch na severnej strane objektu, kde bola naposledy prevádzka Art Jazz Gallery. Jeho cieľom je nájsť kontinuitu medzi staršou a novou generáciou. Za projektom stojí Jarmila Staneková, ktorá v Piešťanoch dlhé roky viedla OZ Aksen. „V decembri 2017 som založila o.z.A polin. Podnetom bola vnučka Apolinne, ako prejav vďaky za jej uzdravenie po vážnej operácii srdiečka, ktorú musela absolvovať ako 4-mesačné bábätko. Vtedy som si sľúbila, že budem robiť dobré veci aj pre generáciu, ktorá je našou budúcnosťou,“ hovorí iniciátorka.

V priestoroch zatiaľ združenie obnovilo zázemie, zrealizovalo šatňu a pripravilo na ďalšie používanie Malú sálu. Aktuálne uspelo v participatívnom rozpočte trnavského kraja, odkiaľ má dostať na ďalšie aktivity a práce 5000 eur. OZ Apolin sa uchádza tiež o priazeň darcov prostredníctvom kampane na startlab.sk. Cieľová suma predstaveného projektu je minimálne  2300 eur.

V pláne je oživenie čitáreň s časopismi, knihami a novinami. Malá sála má slúžiť na recitály, hudobné programy, koncerty, spevácke súťaže, prezentácie, literárno-dramatické večery, ale aj ako tančiareň. Združenie che vytvoriť priestor pre rodičov s deťmi, mladých ľudí, prarodičov, pre zdravých aj hendikepovaných. V pláne je i kino pre nepočujúcich, ale aj tzv. babykino pre mamičky s ďeťmi. Vzniknúť má i dámsky klub na stretnutia a diskusie.

Kaviarnička

Malá prevádzka vznikla v salóniku vedľa Malej sály. V jej ponuke je káva, nápoje i zákusky, ktoré si môžete vychutnať na terase Kursalonu.

Veľká sála zostala naďalej v správe vlastníka objektu, teda Slovenských liečebných kúpeľov. K dispozícii je na podujatia i svadby. Tohto priestoru sa rekonštrukčné práce nedotkli.

Pozrite sa, ako to na otvorení vyzeralo:

 


-th-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972