Connect with us

Aktuality

Kursalon znovu otvorený

Published

on

Kursalon, ktorý v dávnej minulosti slúžil predovšetkým kúpeľným hosťom, bude s novými nájomcami zameraný viac na domácu klientelu. Neodmietne však samozrejme ani hostí. Zatvorený bol od novembra 2017, keď v priestoroch skončil vtedajší nájomca najmä pre vysokú ekonomickú náročnosť na energie, nájomné a údržbu. Novými nájomcami sú ŽiWell, OZ Apolin a fungovať tu bude aj Kaviarnička.

Zástupcovia nájomcov a Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, ako vlastníka budovy, slávnostne prestrihli pásku a otvorili symbolicky svoje priestory deň pre Otvorením letnej kúpeľnej sezóny. V piatok 31. mája pozvali hostí, aby si prišli pozrieť čo pre nich pripravili.

ŽiWell Kursalon – uhasí smäd i zasýti

ŽiWell Kursalon funguje v priestoroch bývalej Frapperie a má v nájme aj kuchyňu. Na firme má podiel Prvý piešťanský pivovar ŽiWell aj OZ Kvas, ktoré prevádzkovalo ŽiWell na predošlom mieste v Leieri. Do prípravy priestorov doteraz prevádzkovatelia investovali 80-tisíc eur, pričom ešte nie sú na konci. Išlo predovšetkým o rekonštrukciu rozvodov vody a elektriny, ako aj i rekonštrukciu kuchyne a nákup nových potrebných zariadení. Vybudovali tiež klimatizovaný sklad piva, ktorému dominuje predovšetkým produkcia vlastného pivovaru. Je hneď za výčapom, takže rozvody sú veľmi krátke, čo má pomôcť ku kvalite čapovaného zlatého moku. Priestor, ktorý vidia návštevníci má nový bar a stolovanie. Pribudnúť má ešte stála výstava umeleckých diel, avšak zostane tiež priestor na krátkodobejšie výstavy. Na realizáciu projektu vyzbierali prevádzkovatelia 4375 eur prostredníctvom crowdfundingovej kampane, čo je však len zlomok prostriedkov potrebných na oživenie priestorov. Noví nájomcovia boli pripravení na investíciu, avšak skutočný stav ich prekvapil.

Kuchyňa ŽiWell Kursalon je od tohto týždňa v prevádzke. Pripravený je nový koncept zdravých obedov, kde si prídu na svoje všetci – alergici, vegáni aj mäsožrúti. Tak ako doteraz, budú hrať prím čerstvé a lokálne suroviny. 

V priestoroch novej prevádzky budú tiež pokračovať kultúrne a komunitné aktivity, takže tešiť sa môžete na výstavy, koncerty, divadlo i workshopy.

 

Komunitné centrum Apolin

Komnunitné centrum Apolin vzniklo v priestoroch na severnej strane objektu, kde bola naposledy prevádzka Art Jazz Gallery. Jeho cieľom je nájsť kontinuitu medzi staršou a novou generáciou. Za projektom stojí Jarmila Staneková, ktorá v Piešťanoch dlhé roky viedla OZ Aksen. „V decembri 2017 som založila o.z.A polin. Podnetom bola vnučka Apolinne, ako prejav vďaky za jej uzdravenie po vážnej operácii srdiečka, ktorú musela absolvovať ako 4-mesačné bábätko. Vtedy som si sľúbila, že budem robiť dobré veci aj pre generáciu, ktorá je našou budúcnosťou,“ hovorí iniciátorka.

V priestoroch zatiaľ združenie obnovilo zázemie, zrealizovalo šatňu a pripravilo na ďalšie používanie Malú sálu. Aktuálne uspelo v participatívnom rozpočte trnavského kraja, odkiaľ má dostať na ďalšie aktivity a práce 5000 eur. OZ Apolin sa uchádza tiež o priazeň darcov prostredníctvom kampane na startlab.sk. Cieľová suma predstaveného projektu je minimálne  2300 eur.

V pláne je oživenie čitáreň s časopismi, knihami a novinami. Malá sála má slúžiť na recitály, hudobné programy, koncerty, spevácke súťaže, prezentácie, literárno-dramatické večery, ale aj ako tančiareň. Združenie che vytvoriť priestor pre rodičov s deťmi, mladých ľudí, prarodičov, pre zdravých aj hendikepovaných. V pláne je i kino pre nepočujúcich, ale aj tzv. babykino pre mamičky s ďeťmi. Vzniknúť má i dámsky klub na stretnutia a diskusie.

Kaviarnička

Malá prevádzka vznikla v salóniku vedľa Malej sály. V jej ponuke je káva, nápoje i zákusky, ktoré si môžete vychutnať na terase Kursalonu.

Veľká sála zostala naďalej v správe vlastníka objektu, teda Slovenských liečebných kúpeľov. K dispozícii je na podujatia i svadby. Tohto priestoru sa rekonštrukčné práce nedotkli.

Pozrite sa, ako to na otvorení vyzeralo:

 


-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články