Connect with us

Aktuality

Kúpele s nižšími výnosmi i so zmenami vo vedení

Published

on

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s., dosiahli vlani výnosy hospodárskej činnosti  36 527 990 eur. Oproti roku 2015 to znamená pokles o približne 332-tisíc eur. Podľa informácií, ktoré odzneli na minulotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva, keď primátor informoval o situácii vo firmách s majetkovou účasťou mesta, na valnom zhromaždení došlo k zmenám v orgánoch spoločnosti. Na poste podpredsedu predstavenstva skončil ekonomický riaditeľ Viliam Mikuláš, ktorý rovnako už nepôsobí ani na poste ekonomického riaditeľa.

Novým podpredsedom predstavenstva je Emanuel Paulech, ktorý pôsobil v posledných rokoch v predstavenstve, či predtým na pozícii finančného riaditeľa. Emanuel Paulech je podľa dostupných informácií taktiež poverený vedením spoločnosti.

Podľa zverejnenej výročnej správy Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany za rok 2016 navštívilo kúpele 43 648 klientov, z toho 20643 domácich a 23005 zahraničných. Zo zahraničných hrajú prím Izraelci s podielom 24,4 percenta a Česi 23,6 percenta. Nasledujú Nemecko 16,9 %, Rusko 4,6 % a Kuvajt 4,5%.

Spoločnosť v roku 2016 vykázala zisk 937 393 eur, pričom rok predtým to bolo cez 2 milióny eur. Akcionári sa tak rozhodli, že tento rok sa dividendy vyplácať nebudú. Mesto Piešťany teda nemôže očakávať plánovaný prísun do rozpočtu vo výške 100-tisíc eur. Podľa výročnej správy sa pod zníženie výnosov spoločnosti podpísal 2,5 percentný pokles počtu prenocovaní a znížený počet arabských ambulantných klientov.

Slovenské liečebné kúpele zaznamenali medziročný pokles počtu návštevníkov medzi rokmi 2014 a 2015 o 991. Medziročný pokles 2015-2016 bol 910 klientov. Spôsobil to najmä pokles počtu zahraničných návštevníkov z 26445 v roku 2014 na 23005 v roku 2016. Rovnako klesajú aj výnosy od cudzincov z 23,4 milióna v roku 2014 na 19 miliónov v roku 2016. Stúpajú však tržby do domácich klientov, ktoré do značnej miery nahradili výpadok príjmov od cudzincov.

Kúpele vlani vložili do investičnej výstavby 6,9 milióna eur, pričom rok predtým to bolo 2,9 milióna a v roku 2014 6,7 milióna. Vlani SLKP dokončili investíciu do rekonštrukcie ubytovacích zariadení a reštaurácie hotela Balnea Esplanade, pavilóny F a H hotela Pro Patria ako aj rekonštrukciu čističky odpadových vôd a časti hotela Vietoris v Smrdákoch. 

Na rok 2017 plánuje spoločnosť výnosy vo výške takmer 38 miliónov eur s nákladmi 36,6 milióna eur. Predpokladá sa stabilizácia trhu v SRN a Izraeli. Vzhľadom na zložitú politickú situáciu v arabských štátoch a Rusku a možný pokles klientely z tejto oblasti, plánuje SLKP podľa výročnej správy zabezpečiť nové trhy v Nórsku, Holandsku, Švédsku, Rakúsku a starých spolkových krajinách SRN.

-th- Zdroj: finstat.sk, registeruz.sk

 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články