Connect with us

Aktuality

Kúpele rozčuľuje dlhotrvajúci spor o milióny eur

Published

on

Už sedem rokov sa firma Swiss Finance súdi so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany (SLKP). V mediálnom vyhlásení, ktoré koncom júna kúpele vydali, hovoria o právnom a justičnom výpalníctve na Slovensku.

„Dali sme sťažnosť na súd tu v Piešťanoch, na Krajský súd v Trnave, pani ministerke aj na ministerstvo spravodlivosti. Očakávame ich odpoveď,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ SLKP Klaus Pilz. Tieto kroky podniklo vedenie kúpeľov po tom, čo bol prípad krátko pred pojednávaním pridelený novému sudcovi Mgr. Zimányimu, ktorý už v minulosti o ňom rozhodoval. Zmena sudcu prebehla podľa Pilza iba pár hodín pred pojednávaním a nastala absurdná situácia, keď sa v súdnej sieni ocitli dvaja sudcovia – sudkyňa bez talára, ktorá sa tam prišla pozrieť na svoj odňatý prípad už len ako verejnosť a sudca v talári, ktorý pojednávanie odročil na neurčito.

[singlepic id=16304 w=320 h=240 float=left]Pre kúpele je toto naťahovanie problémom. Suma 80 miliónov korún, o ktorú sa pôvodne začal súdny spor, sa vďaka úrokom navýšila na 6,8 miliónov eur (200 mil. korún). Swiss Finance žiada pohľadávku, ktorú odkúpila od firmy CKSK. Tá piešťanské kúpele v minulosti údajne tunelovala. Kúpele pod vedením Karola Martinku boli s CKSK prepojené prostredníctvom manažéra Jána Šípoša. Ten na súde priznal, že bol súčasne zamestnancom oboch firiem, tunelovanie však odmietol. CKSK mala pre kúpele zháňať klientov. Nové vedenie SLKP údajne nevýhodnú zmluvu vypovedalo, preto sa protistrana bránila na súde. V roku 2008 SLKP na Okresnom súde v Piešťanoch prípad prehrali, ale neskôr Krajský súd v Trnave tento rozsudok zrušil z dôvodu procedurálnych chýb a vrátil ho späť do Piešťan.

„Doterajší priebeh súdneho sporu pripomína iba právne a justičné výpalníctvo, ktoré však rozhodne nepatrí k základom demokratického štátu,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré SLKP poskytli médiám. V súvislosti s náhlou zmenou sudcu sa vo vyhlásení ďalej uvádza: „Predsedníčka piešťanského súdu robí také zmeny, aby súdny prípad vždy súdil sudca, ktorý v tejto veci podľa názoru kúpeľov už nedokáže vyniesť objektívny a spravodlivý rozsudok, pretože porušil všetky procesné práva kúpeľov. (…) Celá kauza vyznieva podozrivo aj preto, lebo tento súdny prípad v minulosti súdila dnešná predsedníčka piešťanského súdu, ktorá takisto odmietla vykonať pre kúpele čo i len jediný navrhnutý dôkaz.“

Po žiadosti o reakciu na tieto tvrdenia nás na okresnom súde odkázali na hovorkyňu Krajského súdu Janu Kondákorovú. Tá v e-mailovej odpovedi napísala: „Vyhlásenie vedenia kúpeľov, že predsedníčka súdu ako zákonná sudkyňa odmietala vykonať pre kúpele čo len jediný navrhnutý dôkaz je irelevantné, pretože v predmetnom spore nevydala meritórne rozhodnutie. Pokiaľ bude vedenie kúpeľov pokračovať v dezinformáciách verejnosti a v nepravdivých útokoch na osobu predsedníčky súdu, využije všetky dostupné právne kroky na ochranu svojej osobnosti a dobrého mena.“

Staronovému sudcovi Mgr. Zimányimu bola podľa jej slov predmetná vec pridelená predsedníckym opatrením účinným dňa 2. mája. Opatrenie bolo administratívne zrealizované 4. mája. „Nie je teda pravdivé tvrdenie, že vec bola pridelená novému sudcovi iba deň pred pojednávaním,“ konštatovala Jana Kondákorová.

Autor: nc

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články