Connect with us

Aktuality

Kubánovu výsadbu chcú dať do pôvodného stavu, pomôžu aj aktivisti

Published

on

Nasledovníci zapáleného „vtáčkara“ Viliama Kubána chcú vrátiť do pôvodného stavu priestory pri Sĺňave, ktoré dostali meno po svojom zakladateľovi – Kubánova výsadba. V sedemdesiatych rokoch sa na jej vzniku podieľal aj Erich Kubica a Štefan Šiška, ktorí s Kubánom spolupracovali od chlapčenských rokov.  Spolu krúžkovali, počítali a sledovali vtáctvo v okolí a málokto možno vie, že ornitológ E. Kubica do Piešťan priviezol aj prvý pár labutí.  Dnes, už ako dôchodca, má v pláne nadviazať na prácu významného človeka, s ktorým zdieľal lásku k operencom a ktorého desiate výročie úmrtia si pripomenieme budúci rok. Pomôcť plánujú aj aktiviti z občianskeho združenia Sĺňava.

vesanie budok v parku E. Kubica 001

„Keď som začal chodiť k ujkovi, ako sme Kubána volali, bol som ešte školák,“ spomína na začiatky ich spolupráce Erich Kubica. „Raz mi moja mama po príchode zo školy povedala, že do kŕmidla chodí na slnečnice zvláštny vták. Bol to Glesk hrubozobý. Chytil som ho pod sito, dal do pláteného vrecka a utekal za Kubánom.“ Mal vtedy 16 rokov. „Ujko zobral vtáčika, zakrúžkoval ho a povedal, dobre si spravil. Potom otvoril dvere a pustil ho na slobodu,“ pokračuje ornitológ, ktorého táto vášeň nepustila celý život.

Pôsobí ako medzinárodný posudzovateľ kanárikov a je členom Európskeho zväzu chovateľov kanárikov v Luxemburgu ako jediný z východného bloku. Chodí prednášať na medzinárodné kongresy, publikuje v odborných časopisoch a aktívne vystupuje proti odchytu voľne žijúcich vtákov na chov v zajatí. Za svoju prezentačnú činnosť dostal aj od rakúskeho zväzu striebornú medailu Za vynikajúce výsledky v ochrane zvierat, prírody a životného prostredia.

IMG_4809

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Spolu s Viliamom Kubánom sa venovali aj krúžkovaniu vtákov, ktorí prilietali a hniezdili na vtáčom ostrove – Čajka. Doposiaľ tu zahniezdilo podľa E. Kubicu 18 druhov vtákov a zistených bolo až päť desiatok druhov. Na Slovensku je deväť odchytových staníc CES (Constant Effort Sites). Podľa neho by práve Sĺňava a jej okolie bolo ideálnym miestom na podobné sledovanie.  „Odchyt sa robí v určité dni, naraz na všetkých odchytových miestach. Vtáky s krúžkom skontrolujeme a zapíšeme, ak nie je okrúžkovaný, tak dostane krúžok. Spätné hlásenia sú zaujímavé, napríklad sme tu chytili vtáky z Nórska, kormorány zo Švédska, labuť z Litvy a podobne,“ vysvetľuje E. Kubica. Na ostrove vyhniezdili aj prvé páry čajok na Slovensku. „Bolo to v 76-tom roku. Čajky prileteli z juhu po Dunaji smerom na sever. Dostali sa k Váhu a potom na Sĺňavu.  Na ďalší rok ich bolo 15 párov a v roku 2005 sme napočítali až 12 tisíc párov,“ hovorí ornitológ.

prve hniezdenie labute 001

Keď slúžil ako vojak v západných Čechách, vybavil povolenie a poslal domov vlakom prvé labute. Spolu doviezol sedem labutí. „Labutiam sa tu zapáčilo a Piešťany mali novú atrakciu. Prvé hniezda mali na mŕtvom ramene za Grandom, pri železnom moste,“ spomína. A ako ho to vôbec napadlo? „Videl som ich v Trenčianskych Tepliciach a pomyslel som si, že by sa hodili aj do Piešťan. V Čechách ich bolo veľa.“ Počas vojenčiny bol s Kubánom stále v styku. Dostal od neho 63 listov, ktoré má všetky odložené. V každom z nich mu Viliam Kubán píše, ako veľmi mu chýba spolupráca s ním a už sa nevie dočkať, kedy sa vráti.

telegram labut 001

kuban1973 001

IMG_4814

Aj preto by sa rád venoval obnoveniu Kubánovej výsadby, na vzniku ktorej spolupracoval. „Spolu s ďalšími chlapcami, ako napríklad Štefan Šiška, ktorý dodnes na výsadbu chodí a snaží sa ju dať do poriadku, sme tam vysádzali stromy, trstiny, leknicu, vešali vtáčie búdky, osádzali samorasty aj ručne maľované tabule, ktoré slúžili ako náučný chodník. Dnes je to poničené, tabule odstránili neprajníci, “ s nostalgiou vysvetľuje. Ak sa jeho plány podaria, rád by na výsadbe opäť informačné tabule osadil. Len okolo Sĺňavy totiž žije alebo sem prilieta až 249 druhov vtákov a často sa ho na ne vypytujú: „Aj zahraniční návštevníci,“ dodáva.

labuteSpolu s aktivistom Michalom Fialom z o.z. Sĺňava sa už dohodli aj na prvých krokoch – aby sa o odkaze Viliama Kubána dozvedala i mladá generácia, pripravujú na piatok 9. mája u Dina podujatie Láska v krídlach, na ktorom Erich Kubica porozpráva o Ornitológii v Piešťanoch a ďalšia prednáška bude priamo v teréne – pri Kubánovej výsadbe. Výstavou fotografií s názvom Vtáky v sieti si zasa návštevníci pripomenú zaujímavé druhy operencov v našom okolí.

láska v krídlach (1)

-ad-, foto. archív E. Kubicu

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články