Connect with us

Aktuality

Kto z Winterovcov príde a aký program ich čaká?

Published

on

Už vo štvrtok 19. mája sa začne v Piešťanoch stretnutie rodinných príslušníkov  rodiny Winterovcov, ktorých predkovia vybudovali piešťanské kúpele. Stretnutia sa zúčastní minimálne pätnásť členov rodiny z USA, Francúzska, Nemecka a samozrejme zo Slovenska.

[singlepic id=13551 w=320 h=240 float=left]Hlavným bodom bude odhalenie busty Alexandra (Sandora) Wintera – otca piešťanských kúpeľov – pred hotelom Sandor Pavillon vo štvrtok 19. mája o 15.00 hod, ktorá je dielom výtvarníka Dávida Švorca. Atmosféru bude krátkym vystúpením dotvárať klavírny virtuóz Richard Rikkon. Na podujatí je podľa riaditeľky hotela vítaná aj široká verejnosť.

Okrem toho Winterovci navštívia dopoludnia Hotelovú akadémie Ľudovíta Wintera. Tesne popoludní budú k dispozícii novinárom a večer sa zúčastnia vystúpenia skupiny Lúčnica na pozvanie Domu umenia.

[singlepic id=13552 w=320 h=240 float=right]V piatok 20. mája dopoludnia prijme členov rodiny primátor primátora mesta Piešťany, potom navštívia Balneologické múzeum. Obedovať budú v Kursalone na pozvanie primátora mesta. Popoludní o 15:30 h sa uskutoční slávnostný sprievod mestom na čele s Winterovcami, predstaviteľmi mesta a hosťami. Do sprievodu sa môžu zapojiť obyvatelia a návštevníci mesta. Sprievod bude vychádzať z hotela Sandor Pavillon, jeho trasa bude viesť cez Winterovu ulicu po sochu Barlolámača pri Kolonádovom moste. Potom rodina Winterovcov absolvuje s generálnym riaditeľom piešťanských kúpeľov Klausom Pilzom prehliadku Kúpeľného ostrova vláčikom. Prehliadka skončí pred hotelom Thermia Palace. V jeho záhrade bude vysadená čínska čerešňa na počesť návštevy Winterovcov.

V sobotu 21. mája sa Winterovci zúčastnia slávnostného otvorenia medzinárodnej prehliadky Tradičné umelecké remeslá (pod záštitou manželky prezidenta SR). Zbytok dňa strávia v rodinnom kruhu, pričom mienia navštíviť aj hrob svojich predkov na piešťanskom cintoríne.

Kto z rodiny Winterovcov príde?

Catherine Ballo (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Paríži)

Narodila sa v roku 1951 v Paríži, kde otec pracoval ako diplomat. Študovala jazyky na Sorbonne a v Bostone. Dlhé roky pracuje ako marketingová manažérka francúzskej firmy vyrábajúcej parfémy.

Blanka Ballo (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Paríži)

Narodila sa v roku 1950 v Paríži. Vyštudovala informatiku a v tomto odbore aj pracovala. Od roku 1990 navštevuje často Slovensko. Je členkou Asociácie „DETI DUNAJA – LES ENFANTS DU DANUBE“, založenou Zuzanou Bojnanskou. Táto asociácia pomáha deťom z domovov a sirotincov.

Terence Pavel Winter (pravnuk Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Witnera, žijúci v USA v L.A.)

Narodil sa v roku 1974 v Chicagu v USA. Bakalársky titul výtvarných umení v odbore divadelného umenia získal na univerzite v Južnej Kalifornii. Veľa rokov pracoval ako herec, momentálne píše filmové a televízne scenáre. V súčasnoti píše scenáre pre americký televízny seriál s názvom „Hrad“. S manželkou Kymberli, ktorá je taktiež spisovateľkou a dvomi deťmi, žije v Los Angeles.

Donna Aureen Winter Farmer (pravnučka Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúca v USA v L.A.)

Narodila sa v roku 1971 v Chicagu v USA. Bakalársky titul v odbore ekonómia získala na Carleton College v Minnesote Northfield. Krátko pracovala vo filme a televízii, posledných 15 rokov strávila produkovaním on-line marketingu a reklamných programov pre veľké globálne značky. Vydala sa za herca Cyrusa Farmera, s ktorým majú dve deti a žijú v Los Angeles.

Stephen Francis Winter (pravnuk Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúci v USA)

Narodil sa v roku 1969 v Chicagu v USA. Študoval fotografiu a film na Inštitúte umenia v Chicagu a titul majstra zvláštnych umení získal na uv Newyorskej univerzite. Pracuje ako nezávislý filmový režisér, scenárista, producent a kreatívny konzultant. Tri jeho filmy mali svoju premiéru na filmovom festivale v Cannes.

Katarína Fratríková (pravnučka Ľudovíta Wintera, žijúca v Bratislave)

Narodila sa v roku 1954 v Bratislave, kde aj vyrastala. Jej matka Agnes Žužičová rod. Schulzová bola dcérou Márie Winterovej (Schulzovej). Skončila zdravotnú školu a pracovala 30 rokov v zdravotníctve. Momentálne pracuje ako opatrovateľka. V r.1968 cez letné prázdniny ako 14-ročná chodievala do nemocnice celý mesiac za svojim pradedom Ľudovítom Winterom a spolu s matkou mu pomáhali. 15. septembra 1968 bola poslednou z rodiny, ktorá bola s Ľ. Winterom predtým ako zomrel. Príde s dcérou Denisou a dvomi vnukmi.

Kristína Stankovská (vnučka Imricha Wintera, žijúca v Piešťanoch)

Narodila sa v Piešťanoch v  roku 1943. Je tretím dieťaťom Marianny Winterovej a JUDr. Eugena Majerčáka, vnučkou Imricha Wintera. Dvaja starší bratia, Juraj a Matej, v roku 1965 emigrovali do USA. Mladší brat Matej v USA v r. 1972 tragicky zahynul, Juraj na svoju starú vlasť zanevrel a nepríde ani na stretnutie Winterovcov. Matka Marianna Winterová mala ako 26- ročná ťažký úraz a bola pripútaná na invalidný vozík. Otec bol advokát firmy Alexander Witner a synovia a bol následne komunistami prenasledovaný. Rodine zobrali komunisti v roku 1953 rodinný dom. Kristína Stankovská chcela tiež odísť do zahraničia, no nedokázala opustiť svojich trpiacich rodičov. Napriek prekážkam v umožnení štúdia nakoniec vyštudovala Slovenskú vysokú školu technickú, odbor pozemné stavby a konštrukcie, v ktorom pracovala 26 rokov.

Andrej Schulz (vnuk Ľudovíta Wintera, žijúci v Bratislave)

Narodil sa v roku 1929 v Piešťanoch ako mladšie z dvoch detí manželov Pavla Schulza (*1902 – † 1978 v Nemecku) a mladšej dcéry Ľudovíta Wintera Márie (*1907- † 1945 v koncentračnom tábore). Andrej Schulz mal staršiu sestru Agnes (*1928 – † 1992 v Bratislave). Spoločne s rodičmi a starým otcom Ľudovítom Winterom bývali v dome Ľudovíta Wintera nazývanom „ Zelený Strom“ na dnešnej Winterovej ulici, kde prežili krásne detstvo. Krásne detstvo sa skončilo 5.1.1945, kedy bola ich matka Mária Schulzová, rod. Winterová odvlečená do koncentračného tábora, z ktorého sa už nikdy nevrátila. Ľudovít Winter bol tesne predtým taktziež odvlečený do koncentračného tábora, na jar 1945 sa mu z neho podarilo uniknúť. Vrátil sa do Zeleného Stromu a staral sa o svoje nešťastne osirelé vnúčatá. V roku 1949 Slovenský štát označil Ľudovíta Wintera za kapitalistu a vyvlastnil celý jeho majetok, tým aj “Zelený Strom”- rodný dom Andreja Schulza a jeho sestry.

Andrej Schulz so sestrou zostali bez domova a odišli do Bratislavy, kde študovali a kde A. Schulz dodnes žije. Pracoval ako pedagóg, od roku 1990 je dôchodca. Bol aktívny športovec, venoval sa stolnému tenisu. Nakoľko sa v rodine hovorilo viacerými jazykmi, vyučoval aj nemecký jazyk. V Bratislave sa v roku 1958 zoznámil so svojou manželkou Alžbetou Schulzovou, rod. Lörinczovou, ktorá mu navrátila pocit domova a s ktorou pred 2 rokmi oslávil krásnu zlatú svadbu.

Andrej Schulz po páde komunizmu zasvätil svoj život boju o zachovanie pamiatky na starého otca Ľudovíta Wintera. Od roku 1985 prispieval do rôznych časopisov článkami a fotografiami rodiny Winterovcov. Andrej Schulz poskytoval rozhovory pre médiá, napr. aj pre režiséra Dušana Trančíka pri tvorbe filmu o Ľudovítovi Winterovi. Svojimi vytrvalými žiadosťami dosiahol, že v roku 1990 bola na budove “Zeleného Stromu” odhalená pamätná tabuľa “Ľudovít Winter” od akad. sochára L. Polláka. Na žiadosť Andreja Schulza bola v roku 1991 hlavná ulica v centre Piešťan, dnešná Winterova ulica pomenovaná po jeho starom otcovi Ľudovítovi Winterovi. V rámci reštitúcie nebol Andrejovi Schulzovi a jeho sestre vrátený ich rodný dom “Zelený strom” na Winterovej ulici.

Andrej Schulz príde do Piešťan s manželkou a s dcérou Andreou a jej manželom fyzikom Arthurom Steinelom z Nemecka.

Danka Faguľová (pravnučka Františka Wintera a zároveň Ľudovíta Wintera, žijúca v Trnave)

Je absolventkou Lekárskej fakulty hygienickej, Karlovej univerzity v Prahe, s atestáciou z hygieny a epidemiológie, čiže lekár hygienik. Je vnučkou Rózsi Winterovej, ktorá sa vydala za MUDr. Pála Veresa. Jej otec MUDr. Miloš Veres bol tiež lekárom.

Katarína Šmáliková

Juraj Veres

Lýdia Veresová

[nggallery id=734]

Autor: dm Foto: Archív hotela Sandor Pavillon

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články