Connect with us

Aktuality

Krajskí poslanci schválili návrh na predaj Vily Lőger i ďalšieho majetku a venovali sa aj migrantom

Published

on

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktorí sa v stredu 9. septembra zišli na svojom dvanástom riadnom rokovaní, mali na programe viac ako dve desiatky bodov. Jedným z nich bol tiež návrh na odpredaj prebytočného majetku, v ktorom sa ocitli viaceré piešťanské budovy, areály či pozemky. Do verejnej obchodnej súťaže tak zaradila Trnava napríklad Vilu Lőger, areál Strednej odbornej školy technickej na Kollárovej, budovu a príslušenstvo elektrotechnickej  priemyslovky, ale aj ihrisko pri bývalom vodohospodárskom učilišti, lokalitu bývalej hlásky pri vstupe do Piešťan, pozemky pri Strednej škole obchodu a služieb na Mojmírovej a ďalšie pri Strednej odbornej škole záhradníckej o výmere 2770 m2. V závere rokovania sa venovali aj aktuálnemu problému migrantov.

IMG_7077Návrhy na predaj majetku krajskí poslanci schválili bez pripomienok. Prípadný záujemca o ponúkanú nehnuteľnosť má povinnosť zložiť finančnú zábezpeku, ktorá býva spravidla vo výške desať percent z očakávanej kúpnej sumy. Za Vilu Lőger by tak kraj rád dostal približne 800 tisíc eur, areál priemyslovky by mal stáť približne 1,65 milióna eur, súbor objektov na Kollárovej okolo jedného milióna eur, bývalú hlásku na Bratislavskej, z ktorej bola chvíľu reštaurácia a ranč, ocenili na 332 tisíc eur, pozemky vo výmere viac ako 2500 m2 na Mojmírovej chcú predať za minimálne 175 tisíc eur, na Záhradníckej za 139 tisíc eur, za ihrisko pri bývalom vodohospodárskom učilišti požadujú zábezpeku 60 tisíc eur.

Poslanci ďalej napríklad zrušili uznesenia, týkajúce sa neinvestičných projektov a spolufinancovania projektov stredných škôl v rámci Environmentálneho fondu.

„Environmentálny fond mal limitované množstvo prostriedkov, ktoré boli plánované pre celé Slovensko a záujemcov bolo oveľa viac. Naše školy pristupovali k tomuto procesu veľmi aktívne, no objem financií neumožňoval vyjsť v ústrety všetkým záujemcom. Preto sme museli príslušné uznesenia zrušiť,“ ozrejmil situáciu ohľadom neúspešných projektov predseda kraja Tibor Mikuš.

Schválili tiež päť dodatkov o všeobecných nariadeniach kraja a návrh strategického dokumentu Koncepcia rozvoja sociálnych služieb na území TTSK 2015 – 2020, rovnako Územný generel dopravy TTSK s výhľadom do roku 2030. Ďalej dohodu medzi TTSK a spolkovou krajinou Dolné Rakúsko o cezhraničnej spolupráci na roky 2015 – 2019. Poslanci prerokovali aj oceňovanie najvýznamnejších osobností a kolektívov TTSK, ktoré sa uskutoční 1. októbra. Medzi návrhmi sa neocitli žiadni Piešťanci.

dsc9231Nasledovali informácie o úprave, čerpaní a príprave rozpočtu na rok 2015, úveru, daňových príjmov a o plnení zmluvy o prevode akcií uzatvorenej so spoločnosťou Svet zdravia. Ďalšie informácie sa týkali vplyvu bezplatného cestovného v železničnej doprave na prímestskú autobusovú dopravu v kraji a príprave stredných škôl a školských zariadení na školský rok 2015/2016. Poslanci si vypočuli aktuálny stav rekonštrukcií ciest v lokalitách Biela hora, Malý Dunaj a Sládkovičovo, informáciu o Rade partnerstva pre Regionálnu integrovanú územnú stratégiu, o aktuálnych výzvach na podanie žiadosti v rámci programov EÚ a o projektových zámeroch a projektoch. Ústne predniesol predseda TTSK informáciu o Trienále plagátu Trnava.

Poslanci sa na záver venovali aj aktuálnej téme návalu migrantov do krajín Európskej únie (EÚ). Pripojili sa k vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k riešeniu migračných výziev, ktorým aktuálne čelí EÚ a vyjadrili podporu doterajšiemu postupu Vlády Slovenskej republiky a Spoločnému prehláseniu predsedov vlád štátov Višegrádskej skupiny. Zároveň vyjadrili potrebu hlbokého odborného dialógu a spolupráce medzi Vládou SR a regionálnymi a miestnymi samosprávami pri riešení tejto problematiky. Členovia zastupiteľstva zároveň deklarovali svoju pripravenosť spolupracovať s vládou a miestnymi samosprávami v Trnavskom samosprávnom kraji pri riešení tejto problematiky.

„Dnešným jednomyseľným hlasovaním sa poslanci Zastupiteľstva TTSK prihlásili k spoluzodpovednosti za budúce riešenia. Jednoznačne podporujú doterajší postup vlády SR a spoločné prehlásenie premiérov krajín V4 v otázke riešenia otázky migrantov. Je potrebné túto problematiku komunikovať aj na národnej úrovni a medzi jednotlivými stupňami riadenia štátu. Sme pripravení zúčastniť sa dialógu pri hľadaní riešení v spolupráci s vládou a miestnymi samosprávami,“ povedal T. Mikuš.

Zdroj: www.trnava-vuc.sk

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články