Connect with us

Aktuality

Krajskí poslanci odklepli predaj Vily Löger, mal by sa z nej stať hotel

Published

on

Poslanci Trnavského kraja ešte v novembri 2015 definitívne schválili predaj Vily Löger jedinému záujemcovi, ktorý za budov ponúkol 801 tisíc eur. Podľa vyjadrenia Tibora Mikuša by sa mala premeniť na hotel. Okrem bývalého internátu kraj súhlasil aj predajom pozemku pri záhradníckej škole o výmere asi 3-tisíc m2. Peniaze z predaja by mali smerovať do nášho regiónu.

IMG_9300„Objekt už nemôže slúžiť pôvodnému účelu a vyžaduje si veľké investície na opravu. Prihlásil sa záujemca, ktorý ponúkol sto percent znaleckého posudku s tým, že tam vybuduje hotelové zariadenie. Som rád, že táto vzácna stavba bude zachránená a že majiteľ z toho urobí také zariadenie, ktoré bude ozdobou mesta. Mesto Piešťany nemalo predstavu o využití, ani prostriedky na záchranu tohto objektu,“ povedal Tibor Mikuš na margo predaja tohto historického objektu. Hoci využite by mesto pre bývalý internát elektrotechnickej školy aj našlo, tipmi boli napríklad expozície múzea, informačné centrum, galéria, sobášna sieň a podobne, problémom bola skôr cena a nutnosť  rekonštrukcie. K realizácii návrhov ako výmena za reštauráciu Semafor či Vilu Dr. Lisku, ktoré sú majetkom mesta a užíva ich kraj, nakoniec tiež nedošlo.

IMG_4302_resize

Ako sme informovali začiatkom novembra v článku: Za Vilu Löger ponúka kupec 801-tisíc, krajskí poslanci budú rozhodovať o predaji, kupcom a jediným záujemcom by mala byť spoločnosť Fenix Development, založená v júli minulého roka a jej spoločníkmi Miroslav a Petr Borák z Uherského Brodu. Miroslav Borák je tiež konateľom českej spoločnosti TEKOO, ktorá sa venuje veľkoobchodu s ovocím a zeleninou a patrí medzi päť najväčších spoločností v tejto oblasti v Čechách a na Slovensku.

2a385c0Okrem tohto však vlastní rodina Borákovcov aj developerskú spoločnosť Tekoo Reality, ktorá sa okrem iného zaoberá aj vyhľadávaním investičných príležitostí pre svojich klientov. Petr Borák zároveň vedie zrekonštruovaný hotel Augustiniánsky dům v Zlíne.

(foto: Petr Borak – Linkedin.com)

 

Okrem predaja Vily Löger schválili krajskí poslanci aj predaj pozemkov o výmere 2770 m2 pri SOŠ záhradníckej v Piešťanoch“, za ktoré manželia Vargovci ponúkli 243 760 eur. Táto suma predstavuje 175,37% hodnoty znaleckého posudku.

V zmysle Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom Trnavského samosprávneho kraja má kraj prednostne využiť 50 % z výnosu predaja podľa potreby pre rozvoj infraštruktúry alebo pre organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja v katastrálnom území Piešťan resp. v okrese Piešťany. Do nášho regiónu by tak malo byť po predaji nasmerovaných viac ako pol milióna eur.

krajinsky most profilDo majetku kraja patrí aj Krajinský most, cesty I. triedy či sieť stredných škôl

Okrem toho má kraj čerpať úverový rámec vo výške 15 miliónov eur na roky 2015, 2016 a 2017 od Rozvojovej banky Rady Európy. „Tieto financie použijeme na sanáciu investičného dlhu, ktorý sme dostali od štátu spolu s majetkom, čo spravujeme. Do mnohých našich škôl, ciest, kultúrnych zariadení sa takmer dvadsať rokov neinvestovalo. Z vlastných prostriedkov, ktoré máme k dispozícii, nie je možné každoročne uskutočniť zásadné investície. Každý, kto premyslene nakladá s majetkom, pracuje aj s cudzími zdrojmi. Toto je možnosť, ako v krátkom čase, v priebehu ďalších dvoch rokov, uviesť náš majetok do funkčnejšieho stavu, ako bol doteraz,“ ozrejmil predseda TTSK Tibor Mikuš. Kam konkrétne kraj plánuje kraj investovať v tlačovej správe neupresnil.

-ad-, Zdroj: www.trnava-vuc.sk, foto: A. Drahovská, archív PNky, linkedin.com

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články