Connect with us

Aktuality

Krajinský most – horúci zemiak? Patrí kraju, no ten ho ponúka štátu

Published

on

Krajinský most v Piešťanoch, ktorý slúži ako jediná dopravná spojnica pre autá medzi mestom a kúpeľmi a okolitými obcami na ľavom brehu Váhu, má už viac ako 80 rokov a jeho stav je v súčasnosti naozaj kritický. Hoci Trnavský samosprávny kraj (TTSK), pod ktorý správa mosta spadá, s opravou počíta, peniaze na ňu zatiaľ kompetentní iba hľadajú.

Cestu nerozšíria, zakázali vjazd kamiónom

„V roku 2011 bola vykonaná diagnostika mosta v rozsahu: celkové pôsobenie, spodná stavba, nosná konštrukcia a mostný zvršok. Na základe vypracovanej diagnostiky bol most zaradený do VI. stupňa – veľmi zlý, t.j. výskyt porúch, ktoré ovplyvňujú zaťažiteľnosť mosta a nedajú sa odstrániť bez výmeny poruchových alebo doplnenia chýbajúcich súčastí, “ informuje o stave Krajinského mosta stanovisko Odboru dopravnej politiky TTSK, ktoré poskytol redakcii piešťany.in krajský hovorca Patrik Velšic.

SAMSUNGZatiaľ by mal odľahčeniu záťaže mosta mal pomôcť aspoň zákaz vjazdu pre kamióny, ktorý platí od konca mája. Odvoláva sa naň i citované stanovisko dopravného odboru kraja: „Doprava na Krajinskom moste je v súčasnosti vzhľadom na jeho stavebno-technický stav obmedzená trvalým zvislým dopravným značením – zákaz vjazdu pre vozidlá nad 12 ton.“ Či tento zákaz pomôže vyriešiť dlhotrvajúce zápchy, je otázne, pretože na moste sa neobídu ani autobusy s nákladiakmi, ktoré sú síce ľahšie, ale stále dosť široké na to, aby sa na úzkej vozovke zasekli.

Kraj chce odovzdať most štátu

Hoci oprava Krajinského mosta je zaradená do plánu na roky 2013-2014, suma, ktorú potrebuje TTSK na opravy všetkých mostov v kraji sa šplhá až k dvom desiatkam miliónov eur, a tak nie je isté, či sa na piešťanský dostane. Náklady na opravu Krajinského mosta vyčíslil kraj na dva milióny eur, tie však nezahŕňajú pridružené výdavky, spojené s rekonštrukciou a už vôbec nepočítajú s rozšírením vozovky. Hovorca TTSK Patrik Velšic tvrdí, že táto suma zatiaľ v rozpočte TTSK nie je schválená a komplexná rekonštrukcia tejto kultúrnej pamiatky je pre kraj priveľké sústo. „Už niekoľko rokov žiadame o prekvalifikovanie Krajinskej na cestu I. triedy, zatiaľ však bezvýsledne.“ Zodpovednosť by sa tak ocitla v rukách štátu, ktorý síce disponuje väčším balíkom peňazí, ale aj tých, ktorí oň majú záujem.

Cestný zákon v § 4 a) hovorí:

(1) Cesty sa podľa dopravného významu rozdeľujú na

a) cesty I. triedy, ktoré majú význam pre medzinárodnú, celoštátnu alebo republikovú dopravu; označujú sa číslami od 1 do 99,

b) cesty II. triedy, ktoré majú význam pre dopravu medzi krajmi a okresmi; označujú sa číslami od 100 do 999,

c) cesty III. triedy, ktoré majú miestny význam pre účelné doplnenie cestnej siete; označujú sa štvormiestnymi až päťmiestnymi číslami podľa čísel najbližšej cesty II. triedy, výnimočne aj cesty I. triedy.

S týmto rozdelením súvisia i jednotlivé kompetencie – štátu, kraja a mesta. O tom, či má Krajinský most význam pre medzinárodnú, celoštátnu alebo republikovú dopravu, teda kompetentní zatiaľ nerozhodli. A čo sa týka výstavby možného obchvatu mesta, hovorca kraja len krúti hlavou: „Takáto rozsiahla investícia presahuje naše možnosti.“ Ak teda štát o zodpovednosť za ďalší osud jedinej dopravnej tepny, ktorá spája v Piešťanoch obe strany Váhu neprevezme a kraj na jej rekonštrukciu nemá financie, zostáva len jediné – spolupráca. „Vzhľadom na rozsah a finančnú náročnosť rekonštrukcie mosta Trnavský samosprávny kraj hľadá možnosti spolufinancovania za pomoci iných subjektov, samospráv, prípadne štátu,“ uvádza stanovisko Odboru dopravnej politiky TTSK. Dúfajme teda, že sa kompetentní naozaj dohodnú, a na ľavý breh Váhu nebudeme musieť v budúcnosti chodiť pešo alebo cez Hlohovec.

Text: A. Drahovská Foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články