Aktuality

Krajinský most dnes oslavuje 80. narodeniny

By 30. apríla 2012No Comments

Presne 30. apríla 1932 boli ukončené všetky stavebné práce a most bol oficiálne odovzdaný od užívania. Až dodnes je pre automobily jedinou spojnicou s druhým brehom Váhu v Piešťanoch.

[singlepic id=25048 w=320 h=240 float=right]Dnes 80-ročný most bol po dokončení venovaný prvému prezidentovi Československej republiky T. G. Masarykovi k jeho 80. narodeninám. Na konci 2. svetovej vojny ho zničili ustupujúce nemecké vojská, ale Piešťanci ho v spolupráci s Červenou armádou začali ihneď opravovať. Najprv tam bola iba lávka pre peších, ale netrvalo dlho a vrátili sa naň aj automobily. Most mal totiž strategický význam pre postup sovietskych vojsk.

Za výstavbou Krajinského mosta, podobne ako za budovaním väčšiny dôležitých stavieb v Piešťanoch stojí Ľudovít Winter. Podnikateľ sa sa koncom 20. rokov minulého storočia obrátil so žiadosťou o výstavbu nového mosta cez Váh na Krajinský úrad. Napriek svetovej hospodárskej kríze sa s jeho budovaním začalo už v januári 1930 a presne o dva roky prešli po ňom prvé autá.

S premávkou akú máme dnes vtedajší konštruktéri nepočítali. Starý most má v súčasnosti poruchy, ktoré znižujú jeho zaťažiteľnosť. Na opravu sú potrebné 2 milióny eur. Tie sa nenašli ani v tohtoročnom rozpočte Trnavského samosprávneho kraja, ktorý most vlastní.

(mp)

REKLAMA

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972