Connect with us

Aktuality

Koronavírus vyprázdnil kalendár podujatí na leto, bude plný v septembri?

Published

on

Pretrvávajúca pandémia ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiaci zákaz usporadúvať hromadné podujatia, zamiešal karty mnohým organizátorom tradičných kultúrnych a športových podujatí. Kalendár akcií sa skoro vyprázdnil, niektoré boli úplne zrušené, iné posunuli dátumy konania. Zatvorené je kino aj Dom umenia. Tohtoročné leto v Piešťanoch tak bude zrejme oveľa pokojnejšie, ako zvyčajne. Vynahradiť by nám to mohli jesenné mesiace, na ktoré sú okrem tradičných festivalov ako Victoria regia či Cinematik naplánované aj presunuté podujatia.

Mesto Piešťany v druhom tohtoročnom vydaní periodika Radnica informuje prinieslo tabuľku vybraných podujatí, ktoré sa v tomto roku neuskutočnia v plánovanom termíne. Na neurčito organizátori odložili napríklad Festival letectva, ktorý sa mal konať počas druhého májového víkendu. Dvojročné podujatie Zázračný oriešok Mestská knižnica mesta Piešťany presunula z mája na koniec septembra a začiatok októbra. Tradičné umelecké remeslá by sa mali konať v druhej polovici septembra. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, ktoré každoročne pripadne na prvý júnový víkend sa v tomto roku neuskutoční vôbec. Rovnako ako prehliadka veteránov Piešťanské zlaté stuhy – Concours d’élégance.

Organizátori sa rozhodli zrušiť aj Cityfest, pôvodne plánovaný na koniec mája. „Vzhľadom k nepredvídateľnosti aktuálne sa vyvíjajúcej situácie s koronavírusom sme sa s ťažkým srdcom rozhodli podujatie Cityfest Piešťany 2020 zrušiť. Po ročných prípravách a tvrdej práci celého tímu a nemalých investíciách to nerobíme radi, ale zdravie je na prvom mieste. Toto riešenie je v tejto situácii voči Vám aj našim blízkym to najzodpovednejšie. Preto si aj Vás dovoľujeme poprosiť, aby ste sa správali zodpovedne a aby sme spoločne prekonali toto ťažké obdobie zdraví a mohli sa spolu stretnúť pri ďalších podujatiach. Peniaze za lístky Vám budú vrátené v sieti ticketportal,“ uviedli na svojej facebookovej stránke.

Stíchol i Dom umenia

„Vážení návštevníci, v súvislosti so zamedzením šírenia respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 a na základe rozhodnutia Vlády SR sú plánované predstavenia v DOME UMENIA Piešťany s platnosťou od 9.3.2020 až do odvolania ZRUŠENÉ! V dňoch 20. apríla – 24. apríla 2020 od 12.00 do 15.00 hod. máte možnosť vrátiť v pokladni Domu umenia vstupenky, ktoré boli na tomto mieste zakúpené.  Pri vrátení vstupeniek získate späť plnú finančnú hodnotu,“ píše sa v správe na jeho webovej stránke. Od 9. marca sa už nepremieta ani v kine Fontána.

Augustový festival Grape zatiaľ čaká, ako sa situácia vyvinie. Jeho tím chce jasný verdikt oznámiť až koncom mája: „My, samozrejme, celú situáciu okolo pandémie sledujeme a konzultujeme aj s ďalšími festivalmi v Európe. Tá nie je dobrá, ale vzhľadom k tomu, že nikto teraz netuší, čo bude v auguste, stále živíme malú nádej. Prípravy zatiaľ prebiehajú bez zmien, lebo nemôžeme, samozrejme, nič vypustiť. Čas na konečný verdikt máme minimálne do konca mája, ale o všetkom aj tak pravdepodobne rozhodne vláda a krízový štáb, takže to nemáme vo vlastných rukách.“

Zmenu ešte nehlási ani festival Lodenica, ktorý sa pravidelne lúči s letom v campingu posledný augustový víkend. Na otázku jedného z návštevníkov, či sa Lodenica uskutoční, organizátori odpovedali: „Spravíme preto všetko aby sa uskutočnila.“

Kultúra smeruje do online priestoru

Niektoré podujatia sa namiesto zmeny termínu presunuli do online priestoru. Napríklad Noc literatúry bude vyzerať inak ako obvykle. „Síce neabsolvujete prechádzku po zaujímavých miestach v meste, kde by ste naživo stretli svoje obľúbené herečky a hercov, ale od 13. mája na tejto stránke postupne uverejníme videá s načítanými ukážkami textov európskych autorov,“ uvádzajú organizátori na FB stránke podujatia.

Rôzne workshopy, čítačky či hravé kvízy najmä pre deti, ponúka cez internet aj Mestská knižnica mesta Piešťany. Budova zatiaľ zostáva zatvorená. Program podujatí nájdu záujemcovia na webovej stránke kniznica.sk alebo detskakniznica.sk/zabavsa, či na FB stránke piešťanskej knižnice.

V kalendári kultúrnych podujatí sa zatiaľ nachádzajú významné podujatia, ktorých osud je ešte otvorený. Ako napríklad 15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik  v termíne 10. až 15. septembra 2020. Výkonný riaditeľ Tomáš Klenovský sa pre portál Kinema.sk vyjadril nasledovne: „Ak nám situácia neumožní festival zrealizovať, prikláňam sa k tomu, aby sme ho presunuli do „nášho“ klasického termínu o rok.“  

Patrí k nim aj Victoria Regia – Majstrovstvá Slovenska vo floristike, ktoré by sa mali uskutočniť v období od 23. do 27. septembra. Ďalej Parkfoto 2020 – výstava fotografií v plenéri, naplánovaný tradične na sobotu 26. septembra či obvyklé jesenné filmové festivaly ako Astrofilm 2020 s termínom konania 13-teho až 15-teho októbra a novembrový Eurotour Piešťany.

-red- Ilustr. foto: Radnica informuje, archív

 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články