Connect with us

Aktuality

Koronavírus – štát zavádza ďalšie opatrenia, situáciu netreba podceňovať, ale ani podliehať panike

Published

on

Krízový štáb Slovenskej republiky v súvislosti s nákazou COVID-19 pristúpil od včera k viacerým opatreniam. Vydaný bol zákaz návštev pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a väzniciach. Zrušené sú lety do a z Talianska na všetkých slovenských medzinárodných letiskách od najbližších dní. Odborníci odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia a návyky, ale zároveň  jedným dychom dodávajú, že netreba podliehať panike.

„Nevidím momentálne dôvod na paniku, čo nás nezbavuje povinnosti prijať protiepidemiologické opatrenia,“ uviedol pre HN Televíziu Prof. Vladimír Krčméry, prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK.

Obyvatelia majú obavu zo smrtnosti nového vírusu. Podľa Krčméryho aj  bežná chrípka má u seniorov na Slovensku mortalitu až 10 percent. Oproti minulosti však máme lieky, či už anitivirotiká, alebo na sprievodné bakteriálne komplikácie antibiotiká, takže profesor Krčméry neočakáva v rámci Európy výraznú mortalitu spojenú s novým koronavírusom.

Vladimír Krčméry si myslí, že ako preventívne opatrenie by pomohlo drastické obmedzenie cestovania. Úplne by mali prestať cestovať, tí ktorí cestujú len z radosti pre potešenie. Cestovanie by mali obmedziť seniori a rodiny s deťmi. „Vôbec by nemali cestovať tí, ktorí majú chronické respiračné ochorenia. To sú ťažkí fajčiari, astmatici… Letecké cestovanie by som obmedzil na nevyhnutnú mieru, pretože z histórie vieme, že pokles pri SARS z Honkongu prišiel až keď bolo uzatvorené tamojšie letisko. Ak sa choroba bude šíriť do Európy, tak len kvôli tomu, že letecké spoločnosti neskoro príjmu úplný zákaz cestovania,“ hovorí V. Krčméry.

Zároveň upozorňuje, že sa okrem koronavírusu treba zaoberať aj inými nebezpečenstvami. Podľa jeho vyjadrenia na Slovensku máme tri ohniská vtáčej chrípky, ktorá ak by sa zmutovala a preniesla na človeka má mortalitu až 50 percent. Odporúča preto, aby v rámci protipandemických opatrení boli dostatočné zásoby liekov, ktoré účinkujú proti chrípke, odporúčal by tiež očkovanie. Dôležité je aj posilňovanie imunitného systému, ktoré sa dá dosiahnuť otužovaním, vitamínmi, dennou aspoň 30 minútovou expozíciou na slnku a pohybom. 

https://www.facebook.com/255404251995025/videos/504373400486433/

Ďalšie odporúčania krízového štábu

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní krízového štábu odporučil zvážiť návštevu športových a kultúrnych podujatí za účasti väčšieho množstva ľudí. Zvážiť je potrebné aj akékoľvek zahraničné cesty, nielen do krajín, kde sa už nákaza vyskytla. „Platí, že zatiaľ mimoriadne opatrenia nejdeme robiť, je dôležité a vyzývame obyvateľov, aby dôsledne sledovali svoj zdravotný stav, obmedzili účasť na miestach s väčšou koncentráciou ľudí,“ zdôraznil premiér Peter Pellegrini.

Štáb odporučil Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí. Konferencia reagovala odporučením neorganizovať pútnické zájazdy na Slovensku, ani do zahraničia. Rovnako tiež odporučila  obmedzenie spoločných podujatí okrem liturgických slávení.

Veriaci, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, majú zostať doma, kým sa ich stav nezlepší. V chrámoch sa dočasne nebudú používať sväteničky a z lavíc budú odložené spoločné predmety – knižky, ružence, atď. 

Ministerstvo školstva vydáva zákaz exkurzií a zájazdov žiakov do zahraničia. 

Od členov krízového štábu zaznel apel  na ľudí, aby nechodili k lekárom, ak to nie je nevyhnutné. Na predpisovanie liekov sa majú využiť predovšetkým elektronické možnosti. Ministerstvo zdravotníctva bude zasielať túto informáciu obyvateľom prostredníctvom SMS správ.

Slovensko zatiaľ nepristupuje ku karanténe všetkých ľudí, ktorí pricestovali z Talianska. Opätovne sa  zavádza informačná kampaň na vybraných hraničných priechodoch.

Prvý prípad ochorenia na Slovensku

Na Slovensku  bol prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 zaznamenaný v piatok 6. marca. Ochorenie sa potvrdilo u 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Je hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava v izolovanej miestnosti. Pacient má ľahší priebeh ochorenia a nepociťuje vážne zdravotné komplikácie. Do nemocnice už bola prevezená aj jeho manželka a syn, ktorým odobrali vzorky pre potvrdenie prítomnosti nákazy. Syn sa pred niekoľkými dňami vrátil z Benátok, ale neboli u neho žiadne príznaky.

Ďalších 339 vyšetrených vzoriek bolo negatívnych.

Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

-red- Zdroj: HN Televízia, Ministerstvo zdravotníctva SR

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články