Connect with us

Aktuality

Koronavírus: Obce sa snažia pomôcť svojim obyvateľom. Rúška vyrábajú svojpomocne

Published

on

Mnohé obce zobrali iniciatívu do svojich rúk snažia sa zabezpečiť pre obyvateľov rúška, ktoré sú aktuálne nedostatkovým tovarom. Pomocnú ruku podávajú obyvatelia i firmy. Ľuďom z Banky doručia rúška už zajtra do schránok. V Sokolovciach dostanú obyvatelia postupne po dvoch rúškach z obecného úradu.

Rúška vyrobili zručné ženy z obce. Foto: FB Obec Banka

V obci Banka najskôr vyzvali ľudí, ktorí by vedeli darovať materiál na výrobu rúšok, aby ho odovzdali miestnym dobrovoľným hasičom. Tí ho odovzdali zručným ženám z obce, ktoré vyrobili rúška vo svojich domácnostiach. Aktualizácia 17.3. 21:45 h: Obec pôvodne informovala, že obyvatelia si budú môcť rúška vyzdvihnúť v stredu pred obecným úradom. Napokon sa však pre veľký záujem, ale aj z preventívnych dôvodov rozhodli predstavitelia obce doručovať rúška do schránok. 

„Z dôvodu veľkého záujmu a zároveň z preventívnych dôvodov nebudú rúška zajtra dopoludnia vydávané pred budovou obecného úradu, ale budú priebežne roznesené do schránok. Prioritne sú určené pre seniorov, ťažko chorých obyvateľov a pre obyvateľov, ktorí nie sú schopní si rúško zabezpečiť,“ informovala obec na svojej facebookovej stránke. Záujemcovia majú poslať SMS na mobilné číslo starostky Tatiany Julínyovej 0944 123 360, kde majú viesť meno, adresu a počet kusov.  Rúška budú v priebehu stredy, najneskôr štvrtka roznesené do schránok. O stave zásob budeme obec priebežne informovať na svojej facebookovej  stránke.

Obec bude už zajtra 18. marca od 11:00 do 12:00 h rozdávať vyrobené bavlnené rúška svojim obyvateľom pred budovou obecného úradu. „Prioritne sú určené pre seniorov, ťažko chorých obyvateľov a pre obyvateľov, ktorí nie sú schopní si rúško zabezpečiť. Je potrebné, aby rúška vyzdvihli rodinní príslušníci/známi/susedia, ktorí si chránia tvár rúškom, príp. aspoň šálom. Dobrou voľbou sú aj ochranné rukavice. Rozhodne neodporúčame prísť seniorom či osobám s chronickými ochoreniami – sú najohrozenejšou skupinou ľudí,“ informovali predstavitelia obce na svojej facebookovej stránke.

Občania pri preberaní majú stáť v niekoľkometrových odostupoch a nemajú vytvárať skupiny. Počet rúšok je zatiaľ obmedzený, preto na Banke vyzývajú k solidarite, aby ľudia prenechali rúška tým, ktorí ich nemajú a zároveň potrebujú.

V Sokolovciach by rúška mali dostať všetci obyvatelia. Do ich šitia sa pustila Ľubica Dóczyová, ktorá je majiteľkou svadobného salónu a za normálnych okolností sa venuje i výrobe šiat. Na produkcii rúšok sa podieľal aj jej manžel Marián Dóczy, ktorý je starostom Sokoloviec. Podľa jeho vyjadrenia obec bude postupne dávať po 2 kusoch rúšok každému občanovi.

Starosta Marián Dóczy pri výrobe rúšok. Foto: FB Svadobný salón Ľubica

Obec Drahovce taktiež pracuje na výrobe rúšok pre svojich obyvateľov. Starosta Mirosla Ledecký dnes napríklad prostredníctvom facebookového profilu zháňal gumu, ktorá im pri výrobe v obci chýba.

Ďalším príkladom sú aj Jaslovské Bohunice. Miestny obecný úrad informoval, že obyvateľom, ktorí nemajú rúška ich obec poskytne bezplatne. Ide o rúška, ktoré si ušili svojpomocne. V obci rovnako osamelí dôchodcovia môžu telefonicky oznámiť, čo by potrebovali a o nákup sa im postarajú.

-th- Foto: FB Obec Banka, FB Svadobný salón Ľubica

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články