Slovenskí lekári v spolupráci s programátormi pripravili mobilnú aplikáciu, ktorá má pomôcť bojovať s koronavírusom. Inšpirácia pre jej vytvorenie prišla z Číny, Južnej Kórey a Izraelu, kde podľa odborníkov podobné riešenia výrazne pomohli k zvládnutiu situácie.

„Iniciatíva vznikla v našej lekárskej komunite s približne 4000 lekármi. V spolupráci s tímom programátorov sme vytvorili mobilnú aplikáciu ZOSTAŇ ZDRAVÝ www.zostanzdravy.sk. Jej cieľom je spomaliť a zastaviť šírenie nákazy COVID-19,“ hovorí MUDr. Andrej Thurzo, PhD., MPH, MHA.

Podľa autorov je úlohou aplikácie vytvárať neviditeľnú anonymnú ochrannú sieť. Ľuďom má umožniť lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tak, že ich podporuje v dodržiavaní karantény. Ďalej ich pri dostatku dát bude informovať ak sa človek vyskytne v blízkosti registrovanej infekcie (do 50m) a rovnako im oznámi stretnutia s infekciou aj spätne (z posledného obdobia) ak sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID19 prišli pozitívne.

Takéto udalosti ukáže aplikácia človeku na jeho mape. Je na rozhodnutí každého, či tieto incidenty vyhodnotí ako dosť vážne či časté, a hneď alebo až po výskyte prvých klinických príznakov sa rozhodne dať otestovať pre COVID-19. Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID 19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu o pozitivite, bez potreby niekam volať či chodiť. V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia v takom prípade automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu.

Aplikácia je podľa autorov anonymná a v súlade s GDPR

Aplikácia podľa autorov nesleduje užívateľa ako sme zvyknutí pri iných aplikáciách, zaznamenáva si výlučne stretnutia (miesto a čas) s inými aplikáciami. Aj iné aplikácie sú anonymné. Ak sa raz v budúcnosti ukáže jedno alebo viac z týchto stretnutí ako stretnutie s infikovaným, aplikácia upozorní na tieto stretnutia.

„Vďaka aplikácii však vieme získať množstvo užitočných dát, potrebných na zvládnutie epidemickej situácie. Umožňuje zber štatistických dát, informuje o počtoch pacientov objednaných na testy a dĺžke čakania na výsledok. Umožňuje tiež získavať dáta o šírení nákazy. Aplikácia je iniciatívou zdravotníkov a jej hlavným cieľom je spomaliť a následne zastaviť šírenie COVID-19,“ hovorí A. Thurzo.

„Razantnosť s akou sa SR postavila k obmedzeniu pohybu osôb v rámci pandémie COVID19 je skvelá, avšak organizácia odpovede zdravotníctva je zatiaľ nedostatočná. Testovanie podozrivých prípadov, ich kontaktov a komunikácia k pacientovi je sú neprehľadné. Ľudia aktuálne nemajú šancu zistiť výsledky svojich testov, hoci na to majú právo. Pacienti sa nevedia dovolať na poverené pracoviská.  Pre bratislavský kraj sú k dispozícií tri telefónne linky. Tie sú neustále obsadené. Reálne počty chorých sú rádovo vyššie. Nakazení jedinci preto nevedomky nákazu šíria ďalej. Zrýchlené testovanie a následný efektívny manažment chorého v súčasnej situácii kritické. Prax určite ukáže, aké úpravy bude treba realizovať. Naša iniciatíva a realizácia projektu stojí na dobrovoľnej snahe pomôcť si v boji proti katastrofe, ktorá postihla Slovensko. Budeme vďační za spoluprácu či akúkoľvek inú podporu, ktorú tomu projektu môžu ďalšie subjekty i jednotlivci poskytnúť,“ dodáva MUDr. Thurzo.

Aktuálne je možné si aplikáciu stiahnuť pre Android a AppStore je v procese schvaľovania. Viac na www.zostanzdravy.sk.

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972